Vežbanje u trudnoći nije dobro samo za vas, već pomaže i vašoj bebi da ostane zdrava. Zbog toga je poželjno da redovno vežbate ukoliko je sve u redu sa vašim zdravljem.

Redovno vežbanje pomoći će vam da smanjite bol u leđima, da ne dobijete na kilaži tokom trudnoće i smanjićete rizik od gestacijskog dijabetesa i preeklampsije, piše Shape.com.

"Naravno, praktikujte umerene vežbe i slušajte svoje telo", savetuje dr Dajana Ramos, asistentkinja na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Kecku.

Evo kako da pravilno vežbate tokom trudnoće:

Podižite manje tegove

Istraživanja u časopisu "Telesna aktivnost i zdravlje" pokazuju da su žene koje su radile vežbe snage tri puta nedeljno imale niži krvni pritisak i nisu dobile trudnički dijabetes. Stručnjaci savetuju da kada dižete tegove nikako ne držite dah i ne dižete velike težine, jer to može stvoriti dodatni pritisak u području stomaka i karlice.

Radite takozvani  "Talk Test"

"Trudnoća stvara promene u vašem kardiovaskularnom sistemu, tako da praćenje brzine otkucaja srca uređajem za praćenje nije najbolji način za procenu koliko dobro vežbate", tvrdi fizioterapeutkinja Kari Pagliano.

Umesto toga koristite "Talk Test" koji detektuje kojim intenzitetom vežbate.

"Ako vam je potrebno više od jednog minuta nakon vežbe da biste uhvatili dah i uspostavili normalan govor,  verovatno nepravilno vežbate", kaže Pagliano. 

Poenta je da pored toga što vežbate možete pravilno da dišete i da pričate. 

Polako sa trbušnjacima

"Tokom trudnoće, zaista treba izbegavati trbušnjake - ustvari, u nekom trenutku mogu biti štetni", kaže Batles. 

Posle trećeg tromesečja preporučuje se da radite čučnjeve koji će sasvim dovoljno aktivirati vaše stomačne mišiće. 

Iako je vežbanje u trudnoći zdravo i preporučljivo, ako osećate bol u grudima, imate vrtoglavicu, vaginalno krvarenje, propuštanje amnionske tečnosti, bolne kontrakcije, glavobolju, bol u mišićima koja utiče na vašu ravnotežu ili otoke morate odmah prestati sa vežbanjem i konsultovati se sa vašim lekarom.