Ako matericu posmatramo kao prvi detetov svet, prirodno je da će sve što u njoj doživi da oblikuje njegov odnos prema životu nakon rođenja. Stručnjaci smatraju da je razdoblje između začeća i porođaja veoma važno za razvijanje osnovne strukture bebinog mozga.

Takođe, istraživanja na području prenatalne stimulacije pokazuju da su maženje bebe preko maminog stomaka, sviranje nežne, melodične muzike, kao i blaga svetla i vibracije - prijatni nadražaji za nerođenu bebu. To verovatno znači da bi - ako buduća mama voli da skakuće uz hevi metal i rok bendove, pod "nervoznim" 

Prenatalno učenje Profesor Piter Heper iz Škole psihologije na Kraljevskom Univerzitetu u Belfastu, koji proučava prenatalno učenje, otkrio je da su bebe - čije su majke redovno gledale televizijske sapunice tokom trudnoće, nakon rođenja reagovale na muzičke teme koje su se u njima pojavljivale lupkanjem nožicama, okretanjem glave ka izvoru muzike, radosnim gugutanjem.

svetlima lajt šoua u disko klubovima, bilo dobro da se odrekne tog užitka u trudnoći, ili da bar smanji broj decibela koji deluju na njeno i bebino telo. Dr Tomas Verni, jedan od vodećih svetskih stručnjaka za efekte prenatalne i rane postnatalne sredine na razvoj deteta, kaže: "Svakog minuta se formiraju nove ćelije u mozgu nerođene bebe. Uporedo sa njima, stvaraju se i moždane veze koje pomažu u komunikaciji. Što više podstičete detetovu kožu ili sluh, to će više da se razvijaju i jačaju. Tako će dete kada se rodi biti spremnije za susret sa spoljašnjim svetom."

Ako se pitate kako da komunicirate sa bebom dajemo vam nekoliko predloga. Verujemo da će vam bar jedan biti zanimljiv i da će biti deo vaše svakodnevice.

Razgovarajte sa bebom

Jedan od najjednostavnijih načina za komunikaciju sa nerođenom bebom je razgovor.Studije su potvrdile da se otkucaji bebinog srca ubrzaju kada čuje zvuk maminog glasa. Zato joj se obratite kao da je već sa vama: govorite joj lepe reči, pevajte ili pevušite.

Savet+Uzmite mali rokovnik ili svesku i u njoj pišite kao da razgovarate sa budućim detetom o trudnoći, planovima kada se rodi, o tome kako birate ime za njega... to će da vas poveže sa njim. Obavezno napišite koliko ga volite. Kada poraste, možete da mu pokažete šta ste zapisivali pre njegovog rođenja.

Tako će moći da se navikne na vaš glas i počne da prepoznaje rečenične oblike. Predstavite joj tatu, dedu, baku, rođake... to će joj pomoći da se zbliži sa ljudima koje će ugledati kada se rodi. Možete, čak, i da opisujete osobu koju joj predstavljate, na primer: "Ovo je tvoj tata, zove se Petar. Visok je i nosi naočare. Voli da igra fudbal i da čita knjige. Tvoj tata te voli." A kada se približite porođaju, bebi možete da govorite: "Spremni smo da se rodiš. Čekamo te raširenih ruku", ili: "Došlo je vreme kada je sigurno da se rodiš. Jedva čekamo da te grlimo i brinemo se za tebe, draga naša bebice".

Osluškivanje bebinih potreba

Da biste "čuli" kako se vaša beba oseća, potrebno je unutrašnje poverenje i tišina. Možete svakog dana, nekoliko minuta u tišini, da vizuelizujete kako masirate bebu. Tada je pitajte, u mislima ili glasno, šta joj treba i kako možete najbolje da zadovoljite njene potrebe.

Oslušnite zatim u tišini, možda će vas iznenaditi ono što čujete. Možda to neće biti "bebin glas", ali vremenom ćete da osetite njenu poruku koja prolazi kroz vas. Pojedine žene tokom trudnoće osećaju snažnu potrebu da budu u blizini svojih partnera, druge imaju neobične prohteve što se tiče hrane, a neke imaju snažnu želju da budu na određenom mestu - na primer, uz more, jezero, reku, na planini ili u šumi. Naravno, nije moguće utvrditi da li sve takve emocije i želje potiču od bebe, ali je sigurno da beba izražava svoje želje i potrebe kroz majku. Zato, ako vas obuzmu određena osećanja, misli ili želje, razmotrite mogućnost da beba kroz potrebe vašeg tela pokušava da vam nešto poruči.
PageBreak

Snaga misli

Iako vaša beba trenutno nije fizički prisutna pored vas, možete da razmišljate o njoj i trenutku kada ćete da je upoznate.

Većina ljudi misli da roditeljstvo počinje kada se beba rodi. Ali, naučna istraživanja dokazuju da već od trenutka kada saznaju za trudnoću, budući roditelji mogu da počnu da komuniciraju sa svojom nerođenom bebom i tako utiču na njen razvoj

Neka vaše misli budu pune ljubavi prema njoj, pune radosti što će uskoro da se rodi. Ona će da oseti energiju vaših misli, zbog čega će da se oseća prijatno, željeno i voljeno. Radosno očekivanje njenog dolaska u vaš život joj šalje poruku koja će joj pomoći u razvoju samopoštovanja i pre samog rođenja.

Nije moguće biti srećan u svakom trenutku, svakog dana, ali možete da budete pozitivni u porukama koje šaljete bebi. Postoji verovanje da način na koji se odnosite prema detetu pre rođenja može donekle da odredi kako će ono da se kasnije odnosi prema samom sebi, kao i kakva će biti njegova očekivanja od drugih ljudi.

Prepričavanje dnevnih događaja

Prenatalna iskustva pripremaju vašu bebu za život nakon rođenja. Zato podelite svoje svakodnevne događaje sa njom. Pričajte joj o tome šta vidite i čujete oko sebe, šta radite, šta se događa, čak i ako se osećate malo čudno dok razgovarate sa vlastitim stomakom. Ne brinite ako vam se neke stvari čine previše običnim da biste bebi pričali o njima. Jer, ono što je vama obično, njoj sigurno nije.

Dodir ljubavi

Jeste li primetili da tokom dana često potapšete ili milujete svoj stomak? To je zato što intuitivno znate da tako možete fizički da dodirnete svoju nerođenu bebu i komunicirate sa njom. Možete da dodirujete svoj stomak na razne načine i bebi objašnjavate razliku, na primer: dodirivanje,

Savet+Razgovarajte sa bebom dok je masirate, ili joj pevajte neku lepu pesmu. Verovatno će ta pesma umirujuće da deluje na nju i nakon rođenja, a kada bolje razvije govor, brzo će naučiti da je peva.

glađenje, tapkanje, nežna masaža, milovanje.

Možete svakog dana i da nekoliko minuta nežno masirate bebu preko stomaka - nanesite malo ulja na dlanove i masirajte bebine delove tela koje možete da napipate. To neće da joj škodi, a ona će pozitivno da reaguje - boljim razvojem i rastom. Pokazalo se da bebe koje su masirane pre rođenja, jako vole masažu tokom celog detinjstva. To je izvrsna tehnika za prevenciju bolesti.

Držanje stresa pod kontrolom

Stres koji buduća majka doživi, direktno negativno utiče na formiranje  bebine ličnosti, već u vrlo ranoj fazi razvoja u materici. Vi i vaša beba ste povezani, jer delite istu krv i protok hranljivih materija i hormona kroz posteljicu. Kada se vaša osećanja promene, menja se hemijski sastav vašeg krvotoka, a to znači da sve što vi osećate - oseća i beba. Ona potpuno zavisi od vas kada su u pitanju njene potrebe: telesne, psihološke i emocionalne. Pošto je beba još uvek u veoma osetljivom položaju, važno je da pažljivo birate okolinu i spoljašnje uticaje kojima izlažete i sebe i nju. Obratite pažnju na svoje snove i intuiciju.

Zapišite šta osećate da beba želi da vam poruči. Pokušajte da otkrijete šta voli, a šta ne. Kada beba obrati pažnju na nešto - obično se gotovo potpuno smiri i utiša, a kada joj nešto smeta - uglavnom postane vrlo aktivna. Kada pojedete neku hranu, pokušajte da osetite kako ona utiče na bebu. Veoma je važno da vaši pokušaji komuniciranja sa bebom budu redovni, i da verujete da ćete u tome uspeti. Mnoge trudnice kažu da veruju kako je moguće komunicirati sa bebom u stomaku, ali nisu dosledne u tome. Pokušajte da vizuelizujete kako izgleda vaša beba i kako reaguje na vaše reči. Vi ste joj najbliža osoba, vaše misli i osećanja se prenose na nju. Kroz redovan razgovor, meditaciju, muziku, vizuelizacije, dodire i pozitivne misli - vi i vaša beba ćete još pre njenog rođenja da ostvarite vrlo posebnu i lepu povezanost.

Tekst priredilaSnježana Krčmar