Da biste na putu, bez obzira koju destinaciju izaberete, bili bezbrižni, a istovremeno se proveli opušteno i nezaboravno, specijalista ginekolog-akušer Brigita Lepeš Bingold sa Poliklinike "Prim. dr Marić" dala je  važna uputstva i savete za buduće mame.

Da li se preporučuju putovanja u trudnoći?

- Zdrave trudnice treba da žive punim plućima, kao i pre perioda graviditeta, odnosno mogu da putuju na različite destinacije. S obzirom da je bilo kakva vakcinacija u trudnoći zabranjena, treba izbegavati mesta u kojima postoji opasnost od zaraznih bolesti (jer je za boravak u njima potrebna vakcinacija). Od 32. nedelje trudnoće se preporučuje da žena ipak bude u mestu u kojem želi da se porodi, ili bar u njegovoj blizini.

Koja su najbolja prevozna sredstva za trudnice? Da li neka treba da se izbegavaju?

- Do 28. nedelje, uglavnom sve avio kompanije prevoze trudnice. Ukoliko je potrebno, svaki ginekolog koji vodi trudnoću može da izda potvrdu o zdravstvenom stanju buduće mame. Ukoliko je žena zdrava, može da putuje. U kasnijoj trudnoći, avion se ne preporučuje - zbog promena pritiska, kao i promena u metabolizmu trudnice, koje mogu da uzrokuju embolije (pojava krvnog ugruška) različitog porekla.
Ukoliko se odlučite za putovanje automobilom, preporučuju se češće pauze (svakih sat-dva vožnje), kako bi se prevenirao otežan protok krvi kroz venski sistem, naročito u donjim ekstremitetima, u kojima je i inače usporena cirkulacija tokom trudnoće. Prilikom vožnje autobusom i vozom dolazi do stalne vibracije - koja može, ako duže traje, da izazove kontrakciju materičnog mišića, pa ova dva prevozna sredstva treba izbegavati, pogotovo ako idete na duža putovanja.PageBreak

More, planina ili banja?

- More se preporučuje zbog povoljnih klimatskih faktora, vazduha bogatog mikročesticama soli i mineralima koji relaksiraju mišiće. Raznovrsni minerali se nalaze u morskoj vodi, koja je čistija od rečne ili jezerske, pa buduće mame mogu da uživaju u plivanju do 30. nedelje trudnoće! Jedna od važnih napomena bi bila da nakon kupanja treba presvući kupaći kostim, jer mokro i hladno nije dobra kombinacija za zdravlje. Sunčanje je, naravno, dozvoljeno, ali sa istim preporukama kao i za osobe koje nisu trudne: ne izlagati se suncu od 11 do 16 časova, i obavezno koristiti kreme sa većim faktorom zaštite. Kod nekih trudnica mogu da se jave trudničke pege, koje se često viđaju i bez izlaganja suncu. Na njih se ne može uticati nikakvim kozmetičkim preparatima.

Planinska klima je takođe povoljna. Šetnje na čistom vazduhu su uvek dobra relaksacija, a pored toga utiču i na krvnu sliku, jer su trudnice često anemične (malokrvne). Banjski vazduh dobro utiče na trudnice, ali se kupanje u bazenima ne preporučuje - zbog hlorisane vode i potencijalne pojave infekcija. Jer, infekcije se u trudnoći teže leče, pogotovo što ne postoji mogućnost primene svih vrsta lekova.

Kome trudnica treba da se obrati ako oseti bilo kakve probleme vezane za trudnoću pre samog putovanja, a kome ako do komplikacija dođe na izabranoj destinaciji? 

- Sve što je navedeno, odnosi se na zdravu trudnoću, u kojoj nema kontrakcija, krvarenja, povišenog krvnog pritisaka, otoka, glavobolje, ili drugih problema. Ukoliko neki od ovih simptoma postoje u trudnoći, preporučuje se konsultacija sa ginekologom koji vodi trudnoću, radi eventualne terapije - koju bi trudnica trebalo da ponese na put. Ako se desi da se na samom putovanju jave neki od nabrojanih simptoma, trudna žena treba da se obrati lekaru, poželjno ginekologu, u mestu u kome se trenutno nalazi.

Jasna Grizer