14. nedelja

Beba može da pravi grimase i različite izraze lica - da se smeši, mršti, kao i da piški i sisa palac. Bubrezi stvaraju urin, koji se ispušta u amnionsku tečnost, i to će se nastaviti do samog rođenja. Beba se sve više izdužuje. Sada je dugačka između osam i jedanaest centimetara, a teška od 30 do 60 grama. Telo raste brže od glave. Vrat je sve izraženiji, a ruke su sve više u proporciji sa telom. Površina celog tela je prekrivena lanugom, to jest paperjastim dlačicama. Jetra počinje da stvara žuč, dok slezina potpomaže proizvodnju crvenih krvnih zrnaca. Nožice i ručice su sve pokretnije i aktivnije.

15. nedelja

Beba je dugačka deset centimetara od glave do guze, a teška oko 70 grama. Amnionska tečnost joj ulazi u nozdrve i gornje disajne organe. Noge sada rastu brže od ruku, a beba može da pomera sve udove i zglobove. Iako su joj kapci i dalje čvrsto zatvoreni, može da uoči svetlost. Ako bi se uperilo jako svetlo direktno ka maminom stomaku, bebica bi pomerila glavu od izvora svetlosti. Na jeziku se razvijaju „pupoljčići“ za ukus. Sada je već moguće utvrditi kog pola je beba. Ipak, ako se beba na ultrazvuku nezgodno namesti, može da se desi da ostanete uskraćeni za tu informaciju.

16. nedelja

Beba može da uspravlja glavicu. Oči se sve više pomeraju ka prednjem delu lica. Počeli su da rastu i noktići na nogama. Srce pumpa sve više krvi. Beba je sve aktivnija, ali je i dalje toliko mala da vi njene pokrete i dalje ne možete da osetite, ili ih jedva osećate. Dugačka je oko dvanaest centimetara od glave do guze, a teška od 80 do 120 grama.

17. nedelja

Bebin skelet i kosti su sve čvršći. Pupčana vrpca, koja predstavlja bebinu vezu sa placentom, sve je jača i deblja. Sada je beba teška oko 150 grama, a dugačka oko trinaest centimetara (od glave do guze). Bebine oči su i dalje zatvorene, a počinju da se naziru obrve i trepavice. Njene grudi se dižu i spuštaju, na taj način beba vežba disanje. Pomera zglobove, a počinje i formiranje znojnih žlezda. PageBreak

18. nedelja

Beba sve više pomera ruke i noge, a polako ćete i vi moći da osetite njene pokrete. Koža je i dalje jako tanka, pa je moguće videti krvne sudove. Uši su na svojoj konačnoj poziciji. Ako nosite devojčicu, kod nje su se do ovog perioda formirali materica i jajovodi. Kod dečaka su takođe formirani polni organi, a na ultrazvuku je lako odrediti kog pola je beba. Beba sada može da čuje zvuke iz spoljašnjeg sveta. U ovom periodu se završava okoštavanje sitnih koščica unutrašnjeg uha, kao i dela mozga koji prima i prerađuje zvučne signale. Od glave do zadnjice, beba je dugačka oko četrnaest centimetara, a teška skoro 200 grama.

19. nedelja

Razvoj bebinih čula dobija na snazi. U mozgu se razvijaju centri za miris, ukus, sluh, vid i dodir. Sada beba može da čuje vaš glas, pa se ne ustručavajte da joj čitate, pričate sa njom, ili joj puštate prijatnu muziku. Ruke i noge su proporcionalne sa telom. Voskasti zaštitni sloj, koji se zove verniks, prekriva njenu kožu i na taj način je štiti od amnionske tečnosti. U ovom periodu, beba je teška od 200 do 250 grama, a dugačka oko petnaest centimetara od glave do zadnjice.

20. nedelja

Do ovog perioda, bebine nožice su bile skupljene, a njena dužina se merila od vrha glave do guze. Posle 20. nedelje, bebu je moguće izmeriti od glave do pete. Sve više guta amnionsku tečnost, što je dobra vežba za razvoj digestivnog sistema. Takođe, beba sada proizvodi mekonijum - tamnu, lepljivu materiju, koja će se skupljati u njenim crevima. Bebina težina iznosi od 250 do 300 grama. Dugačka je oko šesnaest centimetara od glave do zadnjice, a oko 25 centimetara od glave do pete.

21. nedelja

Bebini pokreti sada mogu da izgledaju kao da uvežbava pokrete za neku borilačku veštinu. Šalu na stranu, beba je sve aktivnija, sve više vas šutira, a te pokrete povremeno možete i da osetite. Kod nekih beba se već u ovom periodu u istim delovima dana ponavljaju periodi mirovanja i veće aktivnosti. Sve više se vide obrve. Kod devojčica se do ovog perioda formirala vagina. Beba je teška oko 350 grama, a dugačka oko 26 centimetara. Još izgleda sitno.

22. nedelja

Usne, kapci i obrve su sve izraženiji. Bebica sve više izgleda kao novorođenče. Oči su formirane, ali iris (obojeni deo oka) i dalje nema pigmenta. Kožu prekrivaju lanugo dlačice, a primetni su i nabori na koži, koji će biti prisutni sve dok se ne formira potkožno salce. Beba je dugačka oko 28 centimetara, a teška skoro 420 grama.PageBreak

razvoj-bebe-u-stomaku-ii-trimestar


23. nedelja

Sada i beba može da oseti vaše pokrete, jer se kod nje razvio osećaj za pokret. Prijaće joj ako zaigrate uz muziku. Ukoliko posmatrate svoj stomak, moguće je i da uočite njene pokrete. Krvni sudovi pluća se razvijaju kako bi se pluća pripremila za disanje. Beba čuje spoljašnje glasne zvuke i navikava se na njih. Dugačka je oko 28 centimetara, a teška nešto više od 450 grama. 

24. nedelja

Beba neprestano raste, i sve više dobija u težini. Mozak sada brzo raste. Pluća razvijaju "grane" respiratornog sistema. Takođe, počinju da proizvode materiju koja će ih održati raširenim nakon rođenja i omogućiti da pravilno funkcionišu. Izgled bebe je skoro isti onakav kakav će biti kada se rodi! Sada je teška oko 540 grama, a dugačka oko 30 centimetara (kao klip kukuruza).

25. nedelja

U ovom periodu, zahvaljujući porastu u težini, počinje da se stvara potkožno salce, pa se sve više gube nabori na koži. Bebi sve više raste i kosica, koja ima jedinstvenu boju. Svi organi su na svom mestu i rade punom parom, naročito majušna pluća. Beba je sada dugačka oko 34 centimetra od glave do pete, a teška između 600 i 700 grama.

26. nedelja

Uši su još razvijenije, pa je beba u stanju da čuje i glas vaših sagovornika, što je budućim tatama posebno drago. Beba udiše i izdiše male količine plodove vode, što doprinosi razvoju pluća. Ovi takozvani disajni pokreti predstavljaju neku vrstu vežbe, kako bi beba kada se rodi odmah mogla da udahne vazduh. Sada je bebica malo bucmastija, jer počinje da se stvara salce. Kod beba dečaka, testisi su počeli da se spuštaju u mošnice, a da bi se taj proces završio, potrebna su dva-tri dana. Beba je teška između 700 i 800 grama, a njena dužina od glave do pete iznosi oko 35 centimetara.

27. nedelja

Beba sada spava i budi se u pravilnim intervalima, otvara i zatvara oči, a mnoge bebice sisaju prst. Mozak je sve razvijeniji, pa je samim tim i aktivniji. Ako bi se sada rodila, bebina pluća bi mogla da funkcionišu, doduše uz dosta medicinske pomoći. Možda ćete primetiti bebine ujednačene, ritmičke pokrete, do kojih dolazi zbog štucanja. Ne brinite, bebi to ništa ne smeta, a vama će možda i da prija. Ove nedelje, beba je teška skoro 900 grama (kao glavica karfiola), a dugačka oko 36-37 centimetara, od glave do pete.