Progesteron, hormon koji uzrokuje zadržavanje vode u organizmu, na samom početku trudnoće može da izazove nadutost. Nadutost je normalna na početku, ali i tokom čitavog toka trudnoće. Prateća neprijatnost su gasovi, posledica sporijeg varenja, jer se metabolizam usporava.

Zatvor u trudnoći je izuzetno česta pojava - javlja se kod svake druge žene. Izazivaju ga hormonalne promene, jer organizam proizvodi više ženskih homona nego inače. Njihov zadatak je priprema tela za normalan tok trudnoće. Ipak, pored toga što štite telo buduće mame i prilagođavaju ga bebi, istovremeno usporavaju metabolizam (pa i pokrete creva). Tokom trudnoće, materica se širi i smanjuje prostor u crevima.

Zašto dolazi do ove pojave?

Razlozi za nadutost mogu da budu brojni, a najvažniji faktor je ishrana.

Laneno semeU prodavnicama zdrave hrane možete da nađete laneno seme i prirodne preparate za lakšu probavu. Birajte ih pametno, uz savetovanje sa vašim lekarom, jer buduća mama ne sme da uzima nikakvu terapiju na svoju ruku, pa ni biljnu.

Zatvor može da se pojavi i usled terapije gvožđem, a u toj situaciji se savetuje unošenje dosta tečnosti (vode). Inače, nadutost i gasovi su prisutni i u drugom tromesečju. Iako mogu da budu prilično neprijatni, kontrolišu se pravilnom ishranom. 

Poželjna je i komotnija garderoba, što je posebno važno za mame koje rade, a posao im je vezan za dugo sedenje.

Ko je posebno izložen ovom problemu?

Ako ste ranije imali problema sa probavom, to će se nastaviti i tokom trudnoće. U zavisnosti od režima ishrane, nadutost će da varira, ali nikada neće u potpunosti da nestane. Obično se smiruje nakon prilagođavanja načina ishrane, pa vas neće mučiti kao na početku. Takođe, osobe koje ne unose dovoljno tečnosti, imaju problema sa opstipacijom (zatvorom), a u trudnoći je rizik uvek povećan. Prijaće vam svaka vrsta umerene fizičke aktivnosti. Šetnja, plivanje, lagano istezanje i joga mogu dosta da pomognu.

Šta se preporučuje, a šta treba izbegavati?

Pošto nadutost i gasovi idu zajedno, tako se i suzbijaju.

Preporučuju se namirnice bogate vlaknima, kao i one koje su lake za varenje: voće, povrće, integralne žitarice i testenine. 
Hranu podelite na više manjih obroka, i odviknite se od prostih šećera i namirnica sa puno aditiva. Pijte dovoljno tečnosti, pre svega vode. Proces varenja je prirodno usporen u tom periodu, pa ga ubrzajte - na primer, kompotom od suvih šljiva.

U ishrani, kao i u svemu drugom, treba osluškivati svoje telo i slušati šta vam poručuje. Sami ćete vrlo brzo da otkrijete koja namirnica vam prija a koja ne, koja vam pomaže a posle koje osećate da vam je odeća tesna. Kafa u umerenim količinama može da bude korisna, ali to je već stvar ukusa, jer nam mnoge namirnice više ne prijaju kao pre trudnoće. 

Tekst priredila Marija Jovičić, u saradnji sa ginekologom Slavicom Vasiljević