Jedna od najvažnijih čovekovih aktivnosti je kretanje, čija je  najmanja jedinica pokret. Zanimljivo je da se sve naše mentalne predstave stvaraju kroz pokret. Taj čin omogućava ljudima da vide, čuju, okuse i dodirnu svo bogatstvo njihovog okruženja. 

Zamislite da se nalazite u izložbenoj galeriji. Polako se krećete, razgledate slike, povremeno zastanete, možda osluškujete tuđe komentare... a ako ste u društvu, razmenićete utiske sa prijateljima. Ukoliko nakon izložbe produžite u restoran, i to sa muzikom koju volite, celoj akciji pokreta ćete pridodati i razne ukuse...

Kretanje različitog tempa i ritma utiče na ljudsko iskustvo, jer ga stalno bogati. Čak je i svaki naš san predstava dešavanja kroz kretanje. I govorno komuniciranje je pokretanje - određenog sistema organa.

Motoričke sposobnosti novorođenčeta

Odmah nakon rođenja, dete prvim krikom (ali i svim ostalim pokretima) pokreće svoj «aparat» za kretanje. Novorođenče se razvija u skladu sa određenim razvojnim normama. Ali, taj razvoj nije ni linearan (pravolinijski), a ni idealan. Pre svega je dinamičan, a razvoj svih detetovih sposobnosti se smenjuje po određenim fazama i grupacijama.

Motoričke sposobnosti novorođenčeta se prvo razvijaju i predstavljaju osnovu za celokupan dalji kognitivni (saznajni) razvoj. Vrlo brzo se uočava pokretljivost odojčeta, u smislu držanja i podizanja glavice, okretanja, gledanja, opažanja, socijalnog komuniciranja kroz osmehivanje, potom sedenja, uspravljanja, prohodavanja i, na kraju, trčanja, kada ovlada kretanjem kroz motoričke pokrete.

Nešto kasnije, roditelji uočavaju koliko je njihovo dete spretno ili trapavo, da li se boji ljuljaške, penjalice, klackalice, kako hoda uz i niz stepenice, da li često pada ili se udara, da li progovara na vreme i slično. Svaka nepravilnost u motornom razvoju novorođenčeta će ukazati roditeljima da je potrebno raditi dodatne vežbe za uspostavljanje motoričke stabilnosti, u okviru bilo koje oblasti razvoja.

Ples u maminom stomaku

Istraživanja su pokazala da fetus reaguje na zvuk - treptanjem i određenom vrstom pokreta, kao i ubrzanjem krvotoka, odnosno ubrzanijom srčanom radnjom. Do porođaja, fetus se stalno okreće. Znači, on čuje, vrši puno različitih pokreta unutar materice - gde je zaštićen, ali prima spoljne draži i reaguje na njih. Sve vrste kretanja buduće majke i izloženost različitim jačinama i intenzitetu zvukova utiče na razvoj njene bebe.

Svaki čovek ima određeno iskustvo što se tiče izbora muzike  (koju voli da sluša), ali i plesa - bez obzira da li voli da igra.  Kada čuje omiljenu muziku, određenog ritma i tempa, usklađuju se i neki njegovi pokreti, kao što je lupkanje prstima ili udaranje stopalom, pokretanje kukovima i slično. Istraživanja su pokazala da su trudnice, koje su tokom cele svoje trudnoće svakodnevno slušale muziku i plesale najmanje deset minuta dnevno, bile vrlo raspoložene, «organizovane», imale manje bolan porođaj i vrlo brz oporavak nakon porođaja. Njihove bebe su brzo uspostavile normalan ritam dojenja i spavanja, a u budnom stanju su pokazale dobru motornu, kao i svaku drugu aktivnost.

Na sledećoj strani pročitajte savete za uživanje u plesnim koracima u trudnoći.

PageBreak



Nekoliko okreta za vaše čedo

Osim dobre volje i raspoloženja, za ples nije potrebno mnogo - odgovarajuća muzika, sporijeg ritma i slabijeg intenziteta (jer buduće mame ne mogu baš da «luduju») i, eventualno, partner. No, nije neophodno, jer ples može da se izvodi i samostalno. (mada, u društvu je lepše).  

Kada trudnica pleše sa partnerom, on treba da stavi ruke na njene kukove, a ona ruke na partnerova ramena. Pokretanje nogu prvo ide napred i nazad, a zatim sa strane. Imitirajte ljuljuškanje na ljuljašci, ali nemojte da poskakujete. Možete da vršite klasične okrete - čas na levu, čas na desnu stranu. Za to vreme, beba će u materici da se pokreće i ljuljuška uz fini ritam muzike... uspostaviće ravnomernu srčanu radnju, sa kojom će da usklađuje pokrete. Na taj način utičete na njen pravilan razvoj.

Ukoliko partner nije sa vama (iz bilo kojih razloga), plešite sami: u početku opustite ruke niz telo, potom po ritmu muzike pružite korak napred, zatim korak nazad - lagano, nekoliko puta. A zatim sa strane - čas levo, čas desno. Zažmurite i uživajte. Onda stavite ruke na kukove i lagano napravite okret za 180 stepeni na levu, pa na desnu stranu, i opet ponavljajte ljuljuškanje - napred, nazad, levo i desno. Važno je da plešete  svaki dan na pomenuti način, barem desetak minuta. Na taj način učite i vašu bebu na ritam srčane radnje, koja postaje vodič za uspostavljanje dobre psihofiziološke funkcionalnosti celog organizma. 

Muzika za dobro zdravlje

Ples i muzika su aktivnosti koje od vas zahtevaju minimum angažovanja, a mnogo doprinose vašem raspoloženju. Ono što je najvažnije, posebno su značajni za dobar razvoj vaše bebe. Muzika opušta, a odavno je poznat i njen terapijski efekat. Poznato je da leči pojedina loša psihološka stanja. Osim toga, u svetu su priznate metode koje podrazumevaju da se bebama pušta određena vrsta muzike - radi što pravilnijeg razvoja.

Muzika se često uvodi i u tzv. antistresne programe. Značaj muzike sa pokretom, pre svega vrstom pokreta u plesanju, tek dobija na pravom značaju. Zato iskoristite svaki slobodan trenutak da slušate muziku i da malo zaplešete po stanu. Sigurno će da vam koristi. Ali i vašoj bebi!   

Neda Subota