Danas je razvijena čitava medicinska grana koja koristi matične ćelije za terapiju raznih bolesti - regenerativna medicina. Uspešno se tretira preko 70 različitih oboljenja (razne vrste leukemija, genetske bolesti metabolizma, imunološkog sistema i anemije...).
Naši sagovornici, dr sci med. Mima Fazlagić, ginekolog-akušer i naučni saradnik kompanije Cryo-Save i Spasoje Sredanović iz LIFE R.F. doo Beograd (ekskluzivni autorizovani partner kompanije Cryo-Save za Srbiju), dali su iscrpne odgovore koji će, verujemo, razrešiti mnoge dileme kada je ova tema u pitanju.
Odakle matične ćelije mogu da se uzimaju?
- Matične ćelije u ljudskom organizmu postoje od embrionalnog razvoja pa do kraja života, u različitim tkivima. Kod odraslih, najveća koncentracija je u koštanoj srži i krvi. No, uzimanje matičnih ćelija iz koštane srži je veoma bolan i mukotrpan proces. U nekim slučajevima je čak potrebno da se bedrena kost ubode više od trista puta. Zbog toga je poslednjih 15 godina u svetu zaživela praksa čuvanja sopstvenih matičnih ćelija, uzetih iz krvi pupčanika posle rođenja deteta. One su izuzetno mlade i vitalne, a postupak dobijanja je potpuno bezopasan i bezbolan. Uzorak krvi se uzima iz pupčanika - po odvajanju deteta od majke, posle samog porođaja. Iz tog uzorka se izoluju matične ćelije, koje se nakon toga zamrzavaju na minus 196 stepeni, u gasovitoj fazi tečnog azota. Taj postupak se naziva krioprezervacija, a tako sačuvane matične ćelije mogu da traju neograničeno i, što je najvažnije, ne stare.
Gde se čuvaju uzeti uzorci?
- Tokom poslednje decenije, u svetu je formiran priličan broj banaka matičnih ćelija, javnih i privatnih. Jer, sve više roditelja odlučuje da sačuva matične ćelije iz krvi pupčane vrpce svoje novorođenčadi. Evropski lider među privatnim-porodičnim bankama matičnih ćelija je belgijsko-holandska kompanija Cryo-Save, sa centralnom laboratorijom u Belgiji. U toj banci se čuva preko 100.000 uzoraka matičnih ćelija iz celog sveta. Iz sigurnosnih razloga, čuvaju se na dve lokacije, u Belgiji i Holandiji. Ovlašćeni zastupnik kompanije Cryo-Save za Srbiju je preduzeće LIFE R.F. iz Beograda.
Sa kojim porodilištima u Srbiji imate dogovor o uzimanju matičnih ćelija?
- Od septembra 2008. godine, u Srbiji se ova procedura obavlja u skladu sa Instrukcijom o uzimanju i transportu krvi iz pupčanika, koju je izdalo Ministarstvo zdravlja Srbije. U skladu sa tim - zdravstvene ustanove, odnosno porodilišta u kojima se uzimaju uzorci krvi iz pupčanika, moraju da poseduju dozvolu Ministarstva zdravlja. Do sada su je dobila porodilišta u: GAK «Narodni front», Bolnici za ginekologiju i akušerstvo KBC «Zvezdara» i Zdravstvenom centru «Sveti Luka» u Smederevu, a još nekoliko ustanova je u postupku dobijanja. Pored toga, potrebna je saglasnost Ministarstva i za slanje uzorka krvi u inostranstvo.
Kako izgleda dogovor korisnika i vašeg predstavništva?
- Roditelji koji se odluče na ovu proceduru, nekoliko nedelja pred termin porođaja treba da dobiju set za uzimanje i transport uzorka krvi iz pupčanika, koji porodilja nosi sa sobom na porođaj. Osnovni podaci o budućim roditeljima se dostavljaju Ministarstvu zdravlja radi dobijanja potrebnih saglasnosti. Ugovore sa bankom potpisuju oba buduća roditelja, ili samo buduća majka.
Koliko košta ta usluga i šta pokriva?
- Uzimanje i čuvanje krvi iz pupčanika nije pravo iz obaveznog zdravstvenog osiguranja, pa troškove te procedure snose roditelji. Ukupni troškovi - koji obuhvataju transport, obradu, zamrzavanje i čuvanje matičnih ćelija prvih 20 godina, kao i eventualnu dostavu u slučaju potrebe, iznose 1.510 evra, plus 18 odsto PDV-a.
Ko uzima matične ćelije u porodilištu?
- Postupak uzimanja uzorka krvi za matične ćelije sprovodi akušer neposredno posle porođaja, odnosno odvajanja i odnošenja novorođenčeta. Uzorak se uzima iz dela pupčanika koji ostaje pri posteljici i stavlja u specijalnu kesu koja je deo seta. Procedura je kratkotrajna (jedan do dva minuta) i bezbolna i po majku i po bebu. Ovako prikupljena krv se obezbeđuje i smešta u transportnu kutiju. Uzorak se do obrade čuva isključivo na sobnoj temperaturi (15-25 stepeni).
Da li je potrebna posebna obuka osoblja u porodilištu da bi se ćelije uzele na pravi način? Kolika je uspešnost te procedure?
- Porodilišta u kojima se uzimaju uzorci krvi iz pupčanika imaju obučeno osoblje (lekare) za izvršenje te procedure. Količina krvi koja može da se prikupi, kao i koncentracija i vitalnost matičnih ćelija u uzorku je individualna i varira od slučaja do slučaja. Rezultati o uspešnosti procedure mogu da se znaju tek posle obrade u laboratoriji. Statistički, ova procedura je uspešna u 95 odsto slučajeva.
Ko iz porodice može da koristi matične ćelije za lečenje (na primer: otac, majka...)?
- Matične ćelije koje se na rođenju uzimaju iz pupčane vrpce su ćelije novorođenčeta. Ukoliko se primenjuju za terapiju kod tog deteta (autologno), one su u potpunosti podudarne. Najveća verovatnoća da će biti primenljive kod druge osobe (alogeno) je za rođenu braću ili sestre, potom za roditelje. U svakom slučaju, kod alogeničnih transplantancija, prethodno mora da se izvrši provera podudarnosti davaoca i primaoca (tipizacija).
Koliko puta može da se koristi jedan uzorak? Na primer, da li je izvodljivo da se više članova porodice leči od različitih bolesti?
- Količina matičnih ćelija koja se dobije iz uzorka krvi pupčanika je individualna i varira u znatnim rasponima. Za svaki konkretan slučaj upotrebe se određuje potrebna količina koja će da se koristi, kao i da li je eventualno potrebno korišćenje dodatnog uzorka ili njihova multiplikacija.
Gde se Srbija nalazi kada je u pitanju broj uzetih uzoraka? Uostalom, to je kod nas moguće tek od pre dve i po godine?
Srbija je pri dnu lestvice, sa oko trista ostavljenih uzoraka u proteklom periodu. Međutim, s obzirom na relativnu skorost dostupnosti pomenutog «servisa», kao i sve veće interesovanje za takvu proceduru, očekuje se porast tog broja.
Kako se do uzoraka dolazi u slučaju potrebe?
- Prvi ugovor roditelji potpisuju na period od 20 godina, sa mogućnošću produženja trajanja. Raspolaganje matičnim ćelijama je do punoletstva deteta u rukama roditelja, a nakon toga sva prava prelaze na dete čije su ćelije deponovane. Ugovorom je obuhvaćena i eventualna dostava u roku od 48 sati, na pismeni zahtev lekara koji bi vršio terapiju, uz isključivu saglasnost roditelja potpisnika ugovora.
Gde je uzet stohiljaditi uzorak?
- Prema statistički obrađenim podacima, stohiljaditi uzorak matičnih ćelija iz pupčanika koji se čuva u okviru kompanije Cryo-Save, uzet je u Nemačkoj.
Da li je poznato u kojim zemljama je najviše uzetih uzoraka?
- Najviše uzoraka je iz najmnogoljudnijih zemalja: Nemačke, Španije, Italije... Ali, u odnosu na broj stanovnika - Grčka, Slovenija, Mađarska i Bugarska su vodeće po broju ostavljenih uzoraka.
Dragana Aleksić
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna