Stručnjaci kažu da priprema i edukacija o tome šta vas sve očekuje na porođaju i kako to izgleda, mogu da vam pomognu da budete pripremljeni, a samim tim i opušteniji i da bolje sarađujete tokom samog čina porođaja.
Postoje tri faze porođaja, pri čemu prva podrazumeva otvaranje grlića i pomeranje bebe ka porođajnoj kanalu, u drugoj fazi se beba rađa, a treća faza podrazumeva rađanje posteljice.
U nastavku pročitajte detaljnije šta se dešava u kojoj fazi.
Prva faza
Ova, početna faza porođaja počinje kada grlić materice omekša i počne da se otvara. Prva faza se završava kada se grlić otvori oko deset centimetara.
U ranim fazama porođaja, grlić se skraćuje i postaje tanji, a taj proces može da traje satima, čak i danima, pri čemu se može desiti da neke žene ništa ne osete. Kod nekih se javljaju blaži bolovi, ali ne postoji obrazac i kontrakcije su neredovne, piše thewomens.org.au.
U ranim fazama porođaja mogu se javiti:
- Crvenkasti sekret koji može da ukaže na ispadanje sluznog čepa
- Bol u donjem delu leđa
- Bolovi poput menstrualnih, koji dolaze i prolaze
- Proliv
- Iznenadno ili sporo curenje tečnosti iz va*ine prilikom pucanja vodenjaka (plodova voda bi trebalo da bude providna ili svetlo roze, druge boje mogu da ukažu na probleme)
- Nagon za povraćanjem (žene često povraćaju tokom porođaja)
U ranoj fazi, telo se priprema za porođaj, a savet je da ostanete kod kuće dok kontrakcije ne postanu redovnije, da nešto gricnete kako biste imali energije, i da se odmarate. Takođe, idite u toalet redovno i praznite creva ako možete, tj. imate potrebu.
Kako se primiče kraju prva faza porođaja, verovatno ćete postati malo uznemireni i umorni, a bol će postajati intenzivniji. Bolovi tj. kontrakcije se javljaju talasima, tako da se javi blaži bol koji se postepeno pojačava, a zatim se smanjuje. Kako se bliži druga faza porođaja, vreme između kontrakcija postaje sve kraće, a kada se kontrakcije javljaju na oko pet minuta, vreme je da krenete u porodilište.
Druga faza
Druga faza porođaja odvija se kada je grlić materice potpuno otvoren i beba je spremna da dođe na ovaj svet.
Za ovu fazu porođaja je karakteristično:
- Duže i jače kontrakcije, sa minut ili dva razmaka između
- Pojačan pritisak u zadnjici
- Želja i potreba da gurate
- Drhtavica, mučnina i povraćanje
- Intenzivan osećaj peckanja ili bola u va*ini
Šta možete da uradite u ovoj fazi porođaja:
- Koncentrišite se na kontrakcije i odmarajte se između njih
- Pokušajte da se opustite i dozvolite telu da uradi sve što treba
- Pijte vode i odmarajte se koliko možete
- Slušajte uputstva koje vam daju babice i doktori
Guranje
Potreba za guranjem u nekim fazama može da bude zaista velika, a koliko dugo će ova faza trajati, zavisi od žene do žene – može da potraje i do dva sata, a obično traje kraće kod onih koje su već rađale.
Pored potrebe za guranjem, verovatno ćete osetiti i:
- Pritisak, jaku potrebu da ispraznite creva
- Kao da vam se va*ina isteže, peckanje, bol
- Bebinu glavicu koja se pomera ka dole
Najbolje što možete da uradite tokom ove faze je da pokušate da se umirite, opustite, dišete duboko i pratite potrebu tela da gurate, ali takođe verujte babici i slušajte njena uputstva.
Treća faza porođaja
Kada dođete do ove faze porođaja, to znači da u rukama već držite svoju bebicu i sada je sve malo lakše! Nakon rođenja bebe, počinje ova faza rađanja posteljice, u kojoj ćete verovatno osetiti:
- Još kontrakcije koje su važne kako bi se izbacila placenta
- Osećaj kao da vam je va*ina puna
Porođaj je svakako intenzivno iskustvo, ali kada znate šta vas očekuje u kojoj fazi, može da bude malo lakše. Svakako, na kraju je najvažnije da sve prođe dobro i da konačno možete da uživate držeći svoje malo čudo u rukama.
BONUS VIDEO: