„Da li će porođaj biti težak ili ne zavisi od spremnosti porođajnog kanala, koliko je grlić materice omekšan, skraćen i prohodan za jedan ili dva akušerska prsta. Što je grlić materice mekši, to je cervikalni kanal prohodniji, a što je grlić materice kraći, proces porođaja se odvija brže. Zato je priprema za porođaj važna da bi sve bilo normalno“, napominje Olga Vasjutina, ginekolog najviše kategorije, ultrazvučni dijagnostičar.
Šta otežava porođaj?
Sindrom policističnih jajnika, hormonski poremećaji
PCOS je bolest koja pogađa 5-10 procenata žena. Mnoge male ciste se formiraju u jajnicima, a to povlači mnoge probleme, uključujući neplodnost. A ako i dalje uspete da zatrudnite, onda višak androgena utiče na tok porođaja: kod žena sa hormonskim poremećajima, materica je obično gusta, grlić materice je kraći. Obično specijalisti unapred pripremaju buduće majke sa takvim problemima za porođaj: od 36. do 37. nedelje trudnoće potrebna im je posebna terapija.
Dimenzije karlice
Širina kukova nema nikakve veze sa tim - govorimo o veličini unutrašnje karlice. Ako se radi o ravnomerno suženoj ili uskoj karlici prvog stepena, onda se proces porođaja prirodno odlaže: konfiguracija glave fetusa u ovom slučaju traje duže nego kod žene sa normalnom veličinom karlice, a teže je i za dete da se provuče kroz porođajni kanal.
Veličina ploda
Što je fetus veći, porođaj je teži. Naročito ako se velika beba rodi od majke sa uskom karlicom: sa veličinom fetusa, na primer, 3900 grama, porođaj će najverovatnije biti dug i bolan.
Termin
Trudnoća može biti nošena i posle termina. U drugom slučaju, kosti glave bebe postaju tvrđe, a to može da znači povrede i za majku i za fetus. Zbog toga se porođaj zakazuje kada trudnoća dostigne 40 nedelja. U ovoj fazi, veliki fontanela na glavi bebe još nije zatvorena. Kosti glave bebe postaju gušće do 42. nedelje trudnoće.
Prevremeno rođenje je posebno pitanje sa svojim nijansama. Mogu da ga prate rupture perineuma i va**ne tokom porođaja.
Ali, po pravilu, zbog prevremenog porođaja, fetus više pati, a povrede pri rođenju su češće kod bebe. A majke, zbog činjenice da se deca rađaju male porođajne težine, retko pate od povreda i komplikacija tokom porođaja.
Kada glava fetusa velikog prečnika prođe kroz porođajni kanal, može doći do povrede. Otuda bebina intrakranijalna hipertenzija, povrede grlića materice i cerebralna paraliza. Dešava se da žene dođu i kažu da im dete ima cerebralnu paralizu, misleći da je urođena, a u stvari je često pogrešno vođen porođaj.
Zbog toga je neophodno predvideti verovatnoću takvih situacija, unapred izračunati rizike za pacijentkinju: starost, veličinu karlice, veličinu fetusa, kako trudnoća napreduje, koje osnovne bolesti žena ima, uključujući hronične. I u zavisnosti od toga, pripremiti ženu za porođaj.
BONUS VIDEO