6 STVARI KOJE NE SMETE DA RADITE NA POROĐAJU: Mnoge žene misle da je tako lakše, a to samo otežava

Evo kojih 6 stvari ne treba da radite tokom porođaja - mnoge mame misle da je tako lakše, a samo im otežava!

Shutterstock

Uglavnom se žene informišu kako da se ponašaju na porođaju, šta da rade da bi sve prošlo lakše, ali u pripremi se retko kada čuje šta ne bi trebalo da se radi.

Evo kojih 6 stvari ne treba da radite tokom porođaja:

1. Nemojte se previše naprezati
Mnoge žene se jako uzbude kada počnu da osećaju prve kontrakcije. Međutim, one ne znaju da je odmor toliko važan kao kretanje kada stvari zaista počnu. Da, uspravan položaj i često menjanje položaja pomaže u vašoj udobnosti i podsticanju bolje pozicioniranje bebe (što zauzvrat može pomoći da se stvari ubrzaju). Međutim, periodi odmora su podjednako važni. Pošto porođaj može da potraje mnogo sati, a ponekad i dana, ne želite da izgorite pre nego što dođete do kraja. Zbog toga je odmor između perioda aktivnosti najbolja stvar za svoj um i telo, piše babychick.com.

2. Ne dolazite u bolnicu prerano
Ako stignete prerano, nemate nikakvih simptoma i nije vaš termin, bolničko osoblje može da vas vrati kući, što je prilično frustrirajuće da se vraćate tamo-amo. Neke žene se vraćaju kući tri puta pre nego što konačno budu primljene! Uverite se da ne idete u bolnicu prerano da biste izbegli slanje kući i nepotrebne intervencije. Ukoliko ne počinju kontrakcije, vodenjaknije pukao i osećate se dobro, dođite u bolnicu na prijem kada vam je lekar rekao.

3. Nemojte se boriti protiv procesa
Žene koje su se lakše porodile, imale su jedan stav: "Stalno sam sebi govorila da predam svoje telo iskustvu i dozvolim porođaju da otvori moje telo, a ne da se bori protiv procesa. Želela sam da moj porođaj bude brz, pa sam dozvolila svom telu da uradi ono što je trebalo."

Tokom porođaja, dobićete signale iz svog tela; obratite pažnju na njih. Ako vam novi položaj i dalje ne odgovara nakon nekoliko kontrakcija, promenite položaj. Ili osećate da treba da se odmorite. Čak i ako mislite da će vam dodir, masaža ili kupanje pomoći da prebrodite stvari, tražite to. Ako osećate neodoljivu želju da nešto uradite, uradite to. Ne zaboravite da ostanete sigurni u svoju sposobnost da to uradite jer to možete. Ne borite se! Prepustite se!

4. Nemojte hiperventilirati ili zadržavati dah
Možda mislite da bi disanje trebalo da bude prirodno tokom porođaja i da ne bi trebalo da bude nešto o čemu morate razmišljati. Udišete i izdišete svaki dan, pa o čemu razmišljati, zar ne? Nažalost, to je (većinu vremena) netačno kada je u pitanju porođaj. Neke majke se mogu iznervirati i izbezumiti tokom porođaja, što uzrokuje da previše dišu ili dišu prebrzo. Ovo može izazvati vrtoglavicu, utrnulost, peckanje ruku, stopala i/ili lica, pa čak i nesvesticu.

Vrsta disanja koju želite da uradite je abdominalno ili dijafragmatično disanje. Ovaj tip disanja je koristan jer pomaže u opuštanju i oslobađanju od stresa i oksigeniše duboka tkiva, jačajući dijafragmu. Takođe, želite da budete sigurni da ne zadržavate dah tokom porođaja. Kiseonik koji udišete takođe daje kiseonik vašoj bebi.

Samo treba da se smirimo i dišemo. Ti veliki, duboki udisaji su najbolji za vas i vašu bebu. Pravilno disanje pomaže vam da upravljate stresom i obezbeđuje najbolju oksigenaciju za vas i vašu bebu.

5. Ne gledajte na sat
Ako je majka koja se porodila odlučila da ima prirodan porođaj, može biti toliko fokusirana na svoje disanje, opuštanje mišića i sve što radi da bi napredovala da možda neće ni obraćati pažnju na sat. (Što je dobro!). Ako porodilja odluči da ima epiduralnu terapiju, može da odspava ili razgovara sa prijateljima i porodicom. Ili gleda film da joj ne padne na pamet ni da pogleda na sat.

Međutim, ako se pitate zašto stvari traju toliko dugo (bilo da imate epiduralnu ili ne), gledanje na sat nikada ne pomaže. Pogled na sat samo će vas obeshrabriti. Ako je prošlo samo nekoliko minuta, a mislili ste da je prošlo sat ili više, mogli biste se prilično uznemiriti što beba još nije tu. Zato ne gledajte na sat. Beba će uskoro biti ovde.

6. Nemojte misliti da je normalno da se neko prema vama ophodi loše
Nikada ne bi trebalo da se osećate kao da ste maltretirani tokom porođaja i bebinog rođenja . Ako osećate da se neko prema vama ophodi loše, zauzmite se za sebe!

Ovo je vaše telo, vaša beba i vaše iskustvo. Naravno da treba da slušate savete babica i lekara, ali druga stavr je akos e osećate ugroženo i neprijatno. Ako vam se ne sviđa da vaša medicinska sestra ili dežurni lekar brine o vama, uvek možete da zamolite partnera da razgovara sa medicinskom sestrom. Razgovarajte sa medicinskom sestrom, doktorom, kažite kako se osećate i reagujte kada nešto zaista nije u redu. Nemojte da se osećate loše zbog toga!

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Kako izgleda ušivanje posle porođaja   TikTok/midwifetok


(Yumama/T.A.S.)