Prvi dani sa bebom kod kuće nisu nimalo laki – odjednom pored sebe imate malo bespomoćno stvorenje kojem je potrebna vaša stalna pažnja. Naravno, kada se beba navikne na novo okruženje, a i vi na nju, sve bude mnogo lakše, ali prvi dani zaista jesu pomalo nezgodni.

Znajući to, psiholog i stručnjak za postpartum dr Robin Stajn Deluka, dala je dragocene savete budućim mamama, kako bi im olakšala prve dane.

1. Osnovne stvari pripremite unapred

Nije neuobičajeno da se beba rodi, recimo, dve nedelje pre predviđenog termina. Određivanje termina uglavnom nije baš 100 odsto precizno, pokazale su studije, zato je dobro da osnovne stvari imate spremne nešto pre predviđenog porođaja.

Recimo, auto-sedište, krevetac, pelene, vlažne maramice, flašice (bilo da ne planirate da dojite ili planirate, ali za svaki slučaj), nekoliko komada odeće, poželjno je da budu spremni unapred, kako ne biste morali da brinete o tome odmah posle porođaja.

2. Oslonite se na partnera

Učite zajedno, međusobno se podržavajte i zajedno prolazite kroz neuspehe. Psiholog Deluka kaže da, ukoliko partner može da provede nekoliko dana nakon porođaja kod kuće, uz vas i bebu, to može da učvrsti vaš odnos.

Naime, posebno kada dobijete prvo dete, to zajedničko snalaženje u prvim danima i "preživljavanje" sjajno je za produbljivanje bliskosti, kaže psiholog za YourTango.

Imajte na umu da sve što je novorođenoj bebi potrebno je da se oseća voljeno, bezbedno i sito, tako da ne budite previše strogi prema sebi.

3. Zatražite podršku ako vam je potrebna

Ne libite se da potražite podršku i pomoć svojih najbližih, bilo da je to vaša sestra, majka, najbolja drugarica. Ako se neko ponudi da vam pomogne, dajte mu određeni zadatak jer je to zapravo najbolji način da učine nešto za vas.

Takođe, ako imate neku blisku osobu kojoj verujete, poput majke ili drugarice, a čija bi vam pomoć značila, možete da je zamolite i da prvih nekoliko dana bude sa vama.

Imajte na umu da ćete biti mnogo spremniji da brinete o bebi kada ste odmorni i naspavani, zato ne odbijajte pomoć koju vam nude bliski ljudi.

4. Naučite da oprostite sebi

Koliko god da se trudite, napravićete poneku grešku, što je sasvim normalno jer se tek snalazite u potpuno novoj životnoj ulozi. Nije lako brinuti o malom ljudskom biću koje ne zna da vam kaže da li je gladno, da li mu se spava ili bi samo vašu blizinu, već sve to poručuje samo plakanjem.

Ako ste nekad emotivni ili niste baš dobro raspoloženi, napravite malu pauzu i prihvatite te emocije, kojih će biti naročito u prvoj nedelji roditeljstva.

Mnoge žene inače prolaze kroz takozvani bebi bluz, koji može da uključi osećaj tuge, straha ili nervoze, ali dobra vest je da u većini slučajeva prolazi do deset dana posle porođaja.

5. Zapamtite da će uskoro sve biti bolje

Za nekoliko nedelja će vam briga oko bebe postati rutina. Moći ćete da znate barem otprilike kada i koliko beba spava, oporavićete se od porođaja, pa će sve biti mnogo lakše.

Osim toga, uskoro će vas vaš mališan nagraditi i svojim prvim osmehom, što će vam dati dodatnu snagu.

Briga o novorođenčetu nije laka, ali imajte na umu da će vrlo brzo proći – mnogo brže nego što vam sada deluje.

BONUS VIDEO:

Koliko napreduje dojena beba za 15 nedelja TikTok/clairesamay