U želji da se što lakše i prirodnije porode, žene sve češće same odlučuju kako će njihovo dete doći na svet. Porođaj u vodi, odnosno u specijalnoj kadi, postaje sve popularniji upravo iz tog razloga.
Međutim, iako znatno ublažava bolove i olakšava oporavak, porođaj u vodi nije toliko bezazlen. Naime, porodilje bi trebalo da napuste kadu pre nego što počne druga faza porođaja (kada dođe vreme da se gura), navodi se u novim preporukama Američkog koledža za akušerstvo i ginekologiju (ACOG).
“Potencijalni rizici za novorođenče u drugoj fazi su brojni - može doći do smrtonosnih infekcija pupčane vrpce, krvarenja i, čak, davljenja”, upozorava doktor Džozef Vaks, predstavnik odbora za akušerske prakse ACOG-a.
Ipak, iz britanskog Kraljevskog koledža za babice poručuju da bi svim zdravim trudnicama čije trudnoće prolaze bez komplikacija trebalo ponuditi porođaj u vodi kao opciju.
Porođaj u vodi se može izvesti između 37. i 41. nedelje trudnoće, ni ranije ni kasnije, stoji u saopštenju.
*Najnovije vesti, rezultate medicinskih istraživanja i savete stručnjaka na temu roditeljstva, zdravlja i lepote možete pratiti na našoj Fejsbuk stranici -YuMama.
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna