Samo u toku 2012. godine, prema podacima Centra za kontrolu i prevenciju bolesti, 1.36 procenata majki je svoje bebe rodilo kod kuće. Ovaj broj deluje zanemarljivo, ali on to nije kada se uporedi s podacima iz 2011, kada se za porođaj kod kuće odlučilo 0.87 odsto roditelja. Ako uzmemo u obzir broj stanovnika SAD i činjenicu da se taj nagli porast dogodio za samo godinu dana, ova vest postaje veoma značajna.

"To je veliki skok za samo jednu godinu, a trend rasta broja mama koje ne žele da dete donesu na svet u bolnici se nastavio i u 2014. godini", rekao je T. Dž. Metjuz, demograf Nacionalnog centra za zdravstvenu statitisku.

Ipak, trudnice koje žele da se porode kod kuće nisu bez stručne pomoći, već su uz njih babice, objasnila je Lin Džonson, babica i administrator Ženskog i dečjeg servisa njujorške bolnice Hantington.

"Sve više se priča o porođaju uz asistenciju jedino babice, a sve je više ljudi koji žele da njihovo iskustvo donošenja deteta na svet bude baš onakvo kakvim su ga oni zamislili", kaže Džonsonova i dodaje da, ipak, nisu retk slučajevi da se žena predomisli i u toku porođaja pozove lekara.

Statistika je pokazala da dve trećine žena koje se ne porode u bolnici izabere svoj dom, a u ostale lokacija spadaju lekarska ordinacija, centar za rađanje itd.

T, Dž. Metjuz ističe da je rizik za komplikacije prilikom porođaja van bolnice poslednih godina smanjen, zahvaljujći blagovremenoj primepremi.

"Ukoliko planirate porođaj kod kuće, nadamo se da ćete razgovarati sa svojim lekarom ili babicom o tome da li je to dobra ideja. Ako postoji bilo kakav rizik da nešto pođe po zlu, žene se uglavnom odlučuju za porođaj u bolnici", završtio je Metjuz.

Priredila: Tamara Sorak