Danas je kod većine žena, bilo da su se već porađale ili po prvi put treba da dožive to jedinstveno iskustvo, prva asocijacija na porođaj - bol.

Evo pet ključnih stvari kako da ga prevaziđite i porođaj učinite bezbolnim:

1. Vera

Za početak moramo da verujemo u bezbolnost porođaja, kako bi naš mozak bio oslobođen straha. Pozitivan stav je najbolji i najbezbedniji oblik anestezije.

2. Aktivan stav trudnice

Trudnica tokom porođaja mora da bude maksimalno koncentrisana i angažovana u svakom segmentu porođajnog čina. Zapravo, ta aktivacija treba da stupi na snagu na samom početku trudnoće. Poželjno je da još tada svaka buduća majka počne sa psihofizičkim pripremama za porođaj. Kada, pak, porođaj nastupi, tada njena aktivacija mora da bude na najvišem mogućem nivou. Ukoliko bude dovoljno koncentrisana, porodilja će moći da kontroliše situaciju, da pravilno diše, i da se relaksira.

Žene ne smeju da misle da bezbolan porođaj može da se ostvari sam od sebe, bez njihovog angažmana. Što je porodilja više uključena i koncentrisana na sam porođaj, to su mnogo manje šanse da bolni nadražaji dospeju u svest. Aktivan stav trudnice podrazumeva i fizičku aktivnost, u vidu svakodnevnih šetnji umerenog intenziteta, kao i vežbi pilatesa i joge - što, takođe, značajno utiče na kvalitet trudnoće, na zdravlje majke i bebe, a dokazano je i da se na taj način porođaj odvija znatno lakše.

3. Disanje

Primarni cilj disanja jeste razmena gasova u organizmu. U trudnoći rastu potrebe za kiseonikom, pa je u tom stanju disanje od posebnog značaja. Ukoliko se materica tokom porođaja ne snabde dovoljnom količinom kiseonika, dolazi do stvaranja mlečne kiseline i pojave grčeva, koji nisu prirodna kontrakcija materice. Kada se, pak, bol pojavi, porodilja počinje sve više da se grči i nepravilnije da diše, što još više potencira nedostatak kiseonika u materici. Tada bolovi postaju još intenzivniji.


5 koraka do bezbolnog porođaja  Foto: Shutterstock

4. Relaksacija

Relaksacija podrazumeva postizanje potpune opuštenosti svih mišića u telu, kako bi se smanjila neracionalna potrošnja kiseonika. Zapravo, cilj relaksacije jeste da tokom porođaja maksimalno snabde kiseonikom mišiće koji učestvuju u porođaju, na račun mišića čiji rad u tom činu nije neophodan. Te vežbe se, kao i vežbe disanja, danas uče u školama za trudnice. Žene koje ne ovladaju ovom tehnikom, za vreme kontrakcija stežu pesnice, grče vilicu, prevrću se po krevetu… A, upravo zbog toga, uneti kiseonik počinje da se troši na mišiće čiji rad nije neophodan u porođaju. 

5. Ishrana

Jedan je od najvažnijih preduslova - kako za zdravu i laku trudnoću, tako i za lak porođaj i zdravu bebu. Pogrešno je mišljenje da žena tokom trudnoće treba da jede za dvoje. Istina je da obroci treba da budu nešto obilniji nego inače, ali je mnogo važniji kvalitet tih obroka. Pravilna ishrana je od presudnog značaja za razvoj bebe i održavanje normalne težine trudnice, ali i za prevenciju tegoba vezanih za probavu - kao što su opstipacija (zatvor), hemoroidi, gorušica i mučnina. Statistike pokazuju da se žene sa manjom telesnom težinom mnogo lakše i brže porađaju.