Musli je idealan doručak - ukusan i hranljiv, odličan način da se započne dan.

Na trpezi duže od veka

Musli je prvi put uveden u ishranu 1900. godine, i to  hospitalizovanim pacijentima u Švajcarskoj, čija je ishrana morala da sadrži dosta svežeg voća i povrća. Njegov naziv predstavlja deminutiv nemačke reči mus - koja označava kompot ili pire, polutečnu hranu od svežeg ili kuvanog voća.

U modernoj formi, musli je počeo da se koristi u zapadnim zemljama šezdesetih godina prošlog veka, kada je poraslo interesovanje za vegetarijansku ishranu.

Vrste muslija

Klasičan musli se sastoji od presovanog ovsa i voća. Postoje dve varijante: suvi i sveži.

* Suvi musli se sastoji od nekuvanog presovanog ovsa, delova raznog voća, koštunjavog voća i semenja. Takođe sadrži i druge žitarice kao što su integralna pšenica i raž - u vidu pahuljica.  Često ima i druge dodatke: med, začine, čokoladu... Servira se sa mlekom, jogurtom, voćnim sokom i komadićima svežeg voća.

Granola je vrsta muslija od ovsenih pahuljica, koštunjavog voća i meda (suvi sastojci se peku kako bi postali hrskavi). Nekada se dodaje i suvo voće, npr. suvo grožđe i smokve.

* Sveži musli je sveže pripremljena mešavina ovsenih pahuljica sa voćnim sokom, pomešana sa rendanom jabukom. Mogu da se dodaju i sveža banana, mango, grožđe, suvo voće, mlečni proizvodi (jogurt, pavlaka, krem sir), limunov sok, začini (naročito cimet). Ne preporučuje se dodavanje mleka zato što brzo dolazi do njegove koagulacije pod uticajem kiseline iz jabuke.

Minerali

Gvožđe je važno za prenos kiseonika u krvi, a optimalno unošenje ovog minerala u organizam putem hrane prevenira nastanak anemije (malokrvnosti).Magnezijum učestvuje u izgradnji kostiju i oslobađanju energije iz mišića.Selen štiti ćelije od oksidacije i važan je za imuni sistem.

Sastav muslija

Musli sadrži žitarice od celog zrna, dehidrirani voćni sok, morsku so, vitamine (B1, B2, B6 i C), kao i folnu kiselinu (vitamin B9 koji je značajan za trudnice zbog prevencije defekata neuralne cevi kod bebe), minerale (gvožđe, magnezijum, selen).

Sve žitarice u musliju su od celog zrna, a sadržaj suvog voća je do 30 odsto. Ovakav sastav obezbeđuje vlakna, ugljene hidrate,  vitamine i minerale, kao i proteine u malim količinama (zbog ovakvog sastava, musli je pogodan za vegetarijansku ishranu).

Značaj vlakana

Vlakna su veoma važna za digestivni sistem jer omogućavaju uspostavljanje normalne crevne funkcije. Kao ključ zdrave, uravnotežene ishrane, vlakna su posebno značajna u trudnoći, pošto omogućavaju dobru probavu. Ona smanjuju loš holesterol i pomažu da se postigne osećaj sitosti uz manje unetih kalorija.

Većina vlakana u integralnim žitaricama pripada grupi rastvornih. Ona stabilizuju nivo šećera u krvi, usporavajući apsorpciju šećera iz creva. Imaju nizak glikemijski indeks, što znači da sporo oslobađaju glukozu i na taj način sporo podižu njen nivo u krvi, održavajući ga stalnim. To je za trudnice od izuzetnog značaja, jer obezbeđuje uravnoteženu ishranu bebe. Regulišući nivo šećera u krvi, vlakna iz integralnih žitarica smanjuju oscilacije u sekreciji insulina i tako pomažu da telo manje skladišti masti, pa se na taj način kontroliše telesna masa.

Suvo voće kao prirodni zaslađivač

Koštunjavi plodovi i semenke, koji su izvanrednog ukusa,  bogati su nezasićenim mastima, a obezbeđuju i vitamine B grupe, vitamin E, magnezijum, cink i gvožđe.

Suvo grožđe, suve kajsije i smokve se uobičajeno dodaju u musli kao prirodni zaslađivači. Osim toga, sadrže  gvožđe.

Vitamini

B grupe imaju ključnu ulogu u metabolizmu, oni pomažu telu da oslobodi energiju iz proteina, masti i ugljenih hidrata. Takođe su neophodni za funkcionisanje nervnog sistema.Folna kiselina pomaže u formiranju crvenih krvnih zrnaca. Takođe je značajna u prevenciji defekata neuralne cevi kod ploda, pa se mora uzimati pre trudnoće, kao i u prva tri meseca graviditeta.

Serviranje muslija

Može da se jede kao obrok ili užina. S obzirom da ima dobru sposobnost upijanja, brzo omekša. Najpopularniji je tradicionalni način pripreme - sa mlekom, za doručak. Odličan je i sa jogurtom ili sojinim mlekom.

Musli je više od hrane za doručak

- Nezaslađen, može da se stavi preko salate, ili da bude dodatak supi.

- Ako se u kombinaciji sa mlekom, sokom od narandže i medom ostavi da prenoći u frižideru - može da posluži kao dezert, sa izrendanom svežom jabukom i jogurtom.

- Može da se pospe preko sladoleda ili voćnog jogurta.

Originalni švajcarski recept za musli

- kašika ovsenih pahuljica, prelivenih sa dve do tri kašike vode

- kašika limunovog soka

- kašika pavlake

- 200 grama rendanih jabuka, pomešanih sa navedenim sastojcima, neposredno pre služenja

Eventualno se preko ovako pripremljenog muslija može posuti kašičica badema ili lešnika.

Prim dr med. Jasminka Komnenović, pedijatar-nutricionista