Novogodišnji praznici su divna prilika da se porodica okupi i provede kvalitetno zajedničko vreme, a u njima posebno uživaju deca. Zaista, prazničnu atmosferu najviše osećaju mališani, neopterećeni svim onim sporednim stvarima koje opterećuju odrasle - novac, priprema svega što je potrebno za praznike, organizacija, kupovina poklona...
Međutim, ono što mnogi ne znaju je da, iako novogodišnji praznici deluju kao da su "stvoreni za decu", zapravo i za njih mogu da budu stresni, da budu uzrok neraspoloženja, hirovitosti, a evo i zašto.
1. Izmenjena dnevna rutina
Deca vole rutinu, a obično se za praznike ta rutina malo promeni – neke mame i tate ne rade, pa su tu, kod kuće, mališani kasnije odlaze na spavanje... Takve promene, iako naizgled u njima nema ništa loše, mogu ozbiljno da poremete decu.
Psihijatar dr Ketan Parmar ističe da poremećaj uobičajene dnevne strukture ponekad kod dece može da izazove anksioznost, te zato savetuje da se i za praznike držite nekog uobičajenog rasporeda aktivnosti što je više moguće. Na primer, potrudite se barem da spavanje bude u uobičajeno vreme, bez obzira na to da li ste kod kuće, negde u gostima ili na putovanju.
Ako morate da promenite raspored, pokušajte da unapred pripremite dete – dečji psiholog Lia Orčinik savetuje da o svemu unapred razgovarate sa mališanom, tako da zna šta ga očekuje i lakše se prilagodi.
2. Glasno slavlje i nova lica
Tokom praznika, deca se obično nađu u takvom okruženju gde ima dosta novih lica, muzika je glasnija, a to njima baš i ne prija. Takođe, treba i da grle neke članove familije koje su videli par puta u životu, što posebno teško pada malim introvertima.
"Velike žurke mogu da budu iscrpljujuće za decu", kaže porodična terapeutkinja Keli Orijard. Njen savet je da pravite pauze i da ograničite vreme koje dete provodi u nekoj galami i gužvi, prenosi novochag.ru.
3. Neispunjena očekivanja
Ponekad odrasli zaborave da su deca samo deca, pa očekuju od njih da se ponašaju savršeno – da se smeše gostima, da budu poslušni, da uživaju u svakoj sitnici. Ali, to nije uvek moguće, pa nije dobro pred mališane stavljati prevelika očekivanja. Psihijatar dr Parmar savetuje da postavite realne ciljeve i da objasnite detetu da je u redu ako ne želi da učestvuje u svemu.
4. Roditeljski stres
Deca su poput malih sunđeva koji upijaju emocije roditelja. Zato, ako ste "na ivici" zbog praznika, vaše dete će to osetiti, pa dr Aleksander Alva podseća da se pobrinete za sebe pre nego što se pobrinete za dete. Nemojte na sebe da preuzimate previše odgovornosti i ostavite malo vremena i za odmor.
5. Previše šećera
Čokoladice, keksići, kolačići, torte... U većini porodica su novogodišnji praznici nezamislivi bez slatkiša, ali imajte na umu da previše šećera ne samo što nije zdravo, već može kod dece i da izazove pravu buru emocija. Zato, ograničite količinu slatkiša koje dete unosi i dajte mu ih isključivo posle glavnih obroka.
BONUS VIDEO: