Krivica majki je često podstaknuta kombinacijom nekoliko faktora. Prvo, to su idealizovane slike na društvenim mrežama. U fidovima se nalaze srećna deca i majke koje kao da znaju odgovore na sva pitanja. Alina Rjabi, psiholog razjasnila je, „Ono što vidimo na Internetu je samo deo stvarnosti, međutim, važno je da razumemo: svako ima svoje poteškoće, samo se ne stavljaju na videlo “.
Drugi važan faktor je društveni pritisak. Društvo postavlja visoke zahteve prema ženama. Stereotipi nam prebacuju odgovornost, što stvara osećaj da smo dužne da besprekorno vaspitavamo decu.
Konačno, visoka očekivanja često dolaze od samih majki. Želja da se izbegnu greške i da se sve uradi što je moguće ispravnije može se razviti u opsesivnu želju da se postigne nemoguće . „Uraditi sve savršeno je razumljiva i logična želja, ali majčinstvo je živi proces pun grešaka “, naglašava Alina.
Kako izbeći roditeljsku anksioznost
Da biste smanjili anksioznost, važno je da se fokusirate na svoj jedinstven odnos prema majčinstvu. Veoma je važno da sebi priznate svoje uspehe, čak i one male. Male stvari kao što su nežni, topli trenutak sa porodicom ili uspešan dan zaslužuju da se proslave. Dozvolite sebi da budete nesavršeni. Ali, ako je anksioznost jača od vas, a osećate da je nemoguće da sami izađete iz kruga briga, potražite savet psihologa.
Deci ne trebaju savršeni roditelji. Potrebna im je pažnja, briga i ljubav. „Ne treba stalno da smišljate zadatke i zabavu za decu, umesto toga samo ih gledajte i radujte se, uzmite dete u naručje. Potpuno je normalno ako jednog dana kažete: „Toliko sam umorna da ćemo danas samo ostati kod kuće i izležavati se zajedno“, kaže stručnjak. Emocionalna povezanost, vaša iskrena osećanja i ljubav su osnova koja stvara osećaj sigurnosti i poverenja deci.
Izgaranje
Ponekad umor postaje toliko jak da žena počinje da gubi interesovanje za aktivnosti sa sopstvenom decom ili se oseća emocionalno uskraćeno. Ovo može biti znak roditeljskog sagorevanja, stanja u kojem su resursi iscrpljeni, a čak i rutinski zadaci izgledaju kao previše.
U takvim trenucima, važno je zapamtiti da odmor nije slabost, već neophodnost. Zato je važno da održavate otvorene razgovore sa partnerom i pokušavate da objasnite koliko vas lepe reči i pomoć u kući čine srećnijim.
Ponekad je dovoljno i jednostavno "Hvala ti za sve što radiš. Možda bi trebalo da se odmoriš, naručiću dostavu za večeru i ja ću usisati" da se mame osećaju bolje. Ovo jača unutrašnji resurs i pomaže u suočavanju sa emocionalnim stresom.
„Takođe, možete zamoliti da deca sa tatom odu u šetnju i, na primer, da ranije odu u krevet, i to van nikako ne čini lošom majkom .
Jednostavni rituali, kao što je nekoliko minuta tišine uz šoljicu čaja ili kratka samostalna šetnja, mogu vam pomoći da povratite snagu. Važno je da vam odmor bude prioritet. I, ako je moguće, delegirajte zadatke kako biste više pažnje posvetili sebi, svojim interesovanjima i hobijima. Majčinstvo nije stremljenje ka savršenstvu, već toplina i podrška. Deca će ceniti pravu i srećnu majku više od bilo kakve lažne slike.
BONUS VIDEO