Bake i deke često prave ove greške s unucima: 3 saveta će vam pomoći da izbegnete svađe u porodici

Evo koje greške bake i deke često prave i kako da ih izbegnu.

Shutterstock

Bake i deke sa nestrpljenjem išćekuju unuke, pa nije čudno što su tako uzbuđeni kada ih napokon upoznaju i žele da se uključe u brigu o njima. Iako bake i deke imaju iskustva u odgajanju dece, neki roditelji ipak žele da sami odgajaju svoje naslednike, bez mešanja bilo koga, a ponekad prosto misle da su se vremena promenila, te da su metode baka i deka zastarele.

Takve situacije često dovode do sukoba u porodicama jer bakama i dekama nije jasno u čemu je problem – oni samo žele da pomogne, a deca se zbog toga ljute. Međutim, saveti koje niko nije tražio ili koji nisu saopšteni na jedan blag, nenametljiv način, mogu lako da postanu uzrok svađa.

Stoga, da ne bi bilo nikakvih svađa ovog tipa u porodici i da bi bake i deke uživale u harmoničnom odnosu sa unucima i decom, trebalo bi da prate nekoliko saveta.

1. Pitajte pre nego što bilo šta uradite

Razumljivo je da želite da pomognete, ali uvek je najbolje da pitate decu, pre nego što bilo šta uradite. Prosto, vremena su drugačija i nije dobro da pretpostavljate da će vaša deca svoje mališane odgajati na isti način kako su i sami vaspitavani.

Zato, pre nego što date svoj savet, a niko ga nije tražio, nije zgoreg da pitate da li deca žele da čuju vaš savet, i tako pokažete da poštujete njihove odluke i dajete im mogućnost izbora. Takođe, to će ujedno i povećati šanse da zapravo saslušaju vaš predlog.

3. Poštujte njihove odluke

Vaša deca su sada u ulozi roditelja, što znači da imaju pravo i odgovornost da sami odlučuju o svojim mališanima. To takođe znači da bi trebalo da poštujete njihove odluke, te da ako se eventualno i ne slažete sa nečim što odluče, ne treba da pregazite preko toga samo zato što mislite da znate volje.

Jasno je da je to ponekad teško, ali je važno da uvažite njihovo pravo da odlučuju o svojoj deci – videćete koliko će to dobro uticati na vaš odnos.

3. Budite podrška

Nije pomoć samo obavljanje stvari po kući ili čuvanje dece, i emocionalna podrška je jednako važna. Mladi roditelji su zbog mnoštva obaveza često pod stresom, pa je ponekad dovoljno da im samo kažete da ih razumete i da ste tu za njih.

Potpuno je jasno da je i bakama i dekama, kao i roditeljima, potrebno neko vreme da se naviknu na svoju novu ulogu. Polako, dajte sebi vremena i imajte ljubavi i razumevanja prema svojoj deci koja pokušavaju da se i sama snađu u novim okolnostima. Budite podrška, ne namećite se i izbeći ćete mnoštvo nepotrebnih sukoba, a uživaćete u odnosu sa onima koje toliko volite.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Šta psiholog ne bi rekla svom detetu  TikTok/psychologywithdrana