Evo 3 znaka da baka i deda imaju problema sa granicama u ponašanju prema svojoj deci i unucima, prema mišljenju stručnjaka:

1. Ignorišu razumne zahteve

Kada baka i deda nastave da se fiksiraju na temu ili dinamiku kojima ste se ranije bavili, verovatno nisu razvili veštinu poštovanja granica. Možemo reći da neko može da se nosi sa granicama kada dobije naše povratne informacije ili ograničenja uz jasnu komunikaciju i promeni svoje ponašanje. Ako smo, na primer, rekli: „Jovan je tražio da ga više ne zovemo Joca, jer mu je draže da ga zovemo Jovan, a deda i baka kažu „Ali on će za mene uvek biti Joca“, saznajemo da je ovom dedi potrebno nešto više rada na razumevanju i poštovanju granica.

 2. Lažna podrška

Znak da baka i deda mogu imati poteškoća sa granicama je ako se često „slučajno“ pojave nenajavljeni na aktivnostima svog unuka, suptilno se ubacujući u događaje i odluke koje ih obično ne bi uključivale, sve pod maskom podrške ili pomoći.

3. Koriste osećaj da imaju pravo

Razumljivo je da bi bake i deke želele da prisvajaju svoje unuke u svakoj prilici, posebno ako ne mogu da ih viđaju onoliko koliko bi želeli. Ali bake i deke moraju da zapamte da nemaju pravo na svoje unuke, koliko god ih voleli.

Kao što je rekla Rene Bledso , “Volimo ideju neverovatnih, požrtvovanih baka i deka koji žele da budu prisutni, žele da budu deo zajednice i porodice... ali mi nismo ovde zbog zastarelih pravila koja nam postavljaju i imaju suluda očekivanja kao svekrve, bake i deke. U centru našeg univerzuma zaista treba da budu naše bebe i deca, a ne oni."

BONUS VIDEO

Mama o neredu od igračaka TikTok/briknavel