Nije retkost da parovi u Srbiji nakon venčanja započnu zajednički život u kući ili stanu sa roditeljima jednog od njih dvoje, mada se češće ostaje u kući muškarca. To je, donekle, stvar naše kulture jer se ranije često živelo u zajednici, ali danas na to uticaj imaju i neki drugi faktori, poput novca.

Iako život sa svekrom i svekrvom u kući ima nekih svojih mana, ima i prednosti, a mi izdvajamo i jedno i drugo.

Prednosti života u zajednici

Život sa suprugovim roditeljima ima nekoliko dobrih strana – evo šta bi moglo da vam "ide na ruku".

Deca će provoditi vreme sa bakom i dekom

Bake i deke su veoma važne osobe u životu mališana, a prednost zajedničkog života bi mogla da bude to što će vaša deca dobro upoznati svoje baku i deku i provodiće sa njima dosta vremena.

Imaćete pomoć oko dece

Roditeljstvo je zahtevno, naročito u prvih danima i mesecima, pa u tom smislu pomoć svekrva i svekrve može mnogo da vam znači, piše story.mamahood.com.sg. Većina baka i deka će rado pričuvati svoje unuke, a svekrva bi mogla da vam da i neke korisne savete, s obzirom na svoje iskustvo u odgajanju dece.

Uvek dostupna dadilja

Ne treba bake i deke da odgajaju decu, već roditelji, ali je olakšavajuća okolnost ako uz sebe imate svekrva i svekrvu koji mogu da priskoče u pomoć kada vam nešto iskrsne i ne znate gde biste ostavili dete.

Pomoć pri ruci

Jedna od dobrih strana života u zajednici je ta što nećete morati sami da održavate celu kuću ili stan, a takođe ćete imati i pomoć u kuvanju. Dakle, imaćete malo više vremena za odmor nego što bi bio slučaj da živite sami.

Finansije

Ne treba zanemariti ni ovu prednost zajedničkog života – finansijsku. Ako vam svekrva pričuva dete kada zatreba, to automatski znači da ne plaćate dadilju. Takođe, to što imate pomoć oko pripremanja hrane znači da ćete verovatno ređe trošiti novac na brzu hranu, te ćete i na taj način uštedeti.

Mane života u zajednici

Ništa u životu nije crno ili belo, pa tako i život u zajednici sa partnerom i roditeljima pored nekih prednosti, ima i mana.

Manje privatnosti

Život u zajednici u izvesnoj meri ograničava vaše ponašanje – ne možete baš pred svekrvom i svekrvom da se šetkate po kući u pidžami ili da pokazujete svoju ljubav i privrženost suprugu kad god vam padne na pamet.

Taj stalni manjak privatnosti ili prostora za sebe može da bude psihološki poprilično težak.

Saveti i lekcije koje niste tražili

Saveti ponekad dobro dođu, ali u najvećem broju slučajeva sa životom u zajednici dolazi i gomila saveta i lekcija koje ne tražite – kako i šta da jedete, koliko da spavate, kako da se oblačite, ponašate... Takođe, tu je uglavno i veoma primetan generacijski jaz.

Tenzije na relaciji snaja-svekrva

Ranije je svekrva bila ta koja se brinula o celoj porodici i kući, pa se zato sada može osećati superiornije u odnosu na vas i možda kritikovati sve što radite (u zavisnosti od toga da li je takvog karaktera). U želji da joj udovoljite, verovatno nećete moći da radite baš sve što i kako želite, a to vremenom dovodi do tenzija u odnosu između snaje i svekrve

Neslaganja o odgajanju dece

Baš kao što imate pomoć u čuvanju dece i savete iskusnije žene, vrlo lako se može desiti da se jave i neslaganja po pitanju načina odgajanja dece – svekar i svekrva misle da bi to trebalo drugačije od onoga što vi trenutno radite.

Ti saveti najčešće nisu zlonamerni, naprotiv, ali svakako vremenom mogu da postanu izvor stresa i da naruše porodične odnose.

Dakle, kada se sve sabere i oduzme, život u zajednici ima i dobrih i loših strana, mada sve zavisi od slučaja do slučaja. 

BONUS VIDEO:

DA LI JE OVO NAJGORA PRAZNIČNA ČESTITKA IKADA?! Žena celom svetu pokazala šta joj je SVEKRVA poslala i nikom nije bilo SVEJEDNO! TikTok

(Yumama/N. Z.)