Evgenij Anisimov (33) je mladi samohrani otac dečaka Miše koji ima Daunov sindrom, a ovaj tata je za pravmir.ru ispričao sve o tome kako se osećao kada je saznao za dečakovu dijagnozu, kada ga je žena ostavila...

Evgenij na Instagramu često objavljuje simpatične snimke sa svojim sinom Mišom, a iza osmeha ovog tate krije se teška životna priča. Naime, žena ga je ostavila kada se dečak rodio i kada su saznali da ima Daunov sindrom, a on je odlučio da ga odgaja sam.

Kako je ispričao, trudnoća njegove žene prošla je u najboljem redu, išli su na sve preglede i niko od lekara im nije pominjao bilo šta u vezi sa Daunovim sindromom. Zapravo, priseća se Evgenij, na prvom ultrazvuku se ispostavilo da je debljina okovratne zone nešto deblja nego što je uobičajeno. Njima je tada ponuđeno da urade amniocentezu, međutim, kako ta procedura nije sasvim bez rizika za bebu, a njih dvoje su oboje zdravi, odlučili su da ne idu na to ispitivanje i da veruju da će sve biti u redu. Na narednim pregledima nije bilo nikakvih anomalija, tako da su budući roditelji mislili da je sve dobro.

Evgenij je bio prisutan prilikom rođenja svog deteta, a kada je prvi put uzeo sina u ruke, čuo je prigušen glas doktora:"Sumnjam da vaš sin ima Daunov sindrom".

"Nisam znao šta da radim", priseća se ovaj tata svoje prve reakcije, te ističe da se držao reči "sumnja". "Još nije gotovo. Mislio sam da je moj zadatak sada da isključim emocije, uključim razum i podržim svoju suprugu, njoj je teže. Tražila mi je da sedim sa njom. Sedeli smo i razgovarali skoro do jedan ujutru", kaže on, dodajući da je pre nego što je otišao iz bolnice razgovarao sa doktorom.

On je upitao doktora kolika je verovatnoća da maleni Miša zaista ima Daunov sindrom, na šta mu je lekar odgovorio: "Velika".

Narednih dana roditelji su iščekivali analize testova, a Evgenij kaže da je nakon razgovora sa lekarom, pre nego što su stigli rezultati analiza, znao da dete ima Daunov sindrom.

Evgenij kaže da je prvo plakao, a onda je "porazgovarao" sam sa sobom.

"To je tvoja odgovornost. Niste uradili amniocentezu, rizik je bio mali, ali ipak. Želeo si dete, to znači da si preuzeo odgovornost za njega. Nisi razmislio o tome šta ćeš da radiš ako... Uostalom, postoje brojne opcije: autizam, cerebralna paraliza, mutacije gena... Daunov sindrom nije najgori, kako sam kasnije saznao", priča ovaj tata.

samohrani otac dečaka sa daunovim sindromom 1.jpg
Instagram/Screenshot/evgen_tyz 

Evgenij kaže da je doneo odluku da ni slučajno ne želi da ostavi u sirotištu svog sina, koji je sa majkom proveo samo dva dana, u porodilištu. Nakon toga je dobio upalu pluća, prebačen je na odeljenje za prevremeno rođene bebe, dok je mama otpuštena iz bolnice.

Kada su stigli rezultati i sumnje na Daunov sindrom su potvrđene, Evgenij je pokušavao da ubedi svoju suprugu da ostane sa njima, ali mu to nije pošlo za rukom.

"Sada razumem da je samo bila uplašena i da je počela da se ponaša prema pogrešnom scenariju, a onda je bilo kasno za promenu odluke", kaže samohrani otac.

Evgenij je svakodnevno putovao dva sata da bi proveo sat vremena sa sinom u bolnici, i za to vreme se veoma vezao za malenog Mišu, dok je istovremeno čitao i edukovao se o Daunovom sindromu, ali i uopšteno o svemu vezanom za dete: menjanju pelena, kupanju...

Sada kada se vratio na posao, u odgajanju sina Miše mu pomaže majka, dečakova baka. Za malenog Mišu kaže da je veoma nasmejano dete, ali oprezno, ne smeši se nepoznatima, aktivan je radoznao i prilično tvrdoglav – kada želi neku igračku, insistira samo na njoj, drugo ga ne zanima.

U vezi sa tim što nije želeo da napusti svog sina, već je ostao uz njega, Evgenij kaže da ne smatra sebe herojem, već da je to "normalan potez, normalnog čoveka. Naglašavam, normalnog, ne nekakvog heroja".

BONUS VIDEO:

SLIKAR ROĐEN SA DAUNOVIM SINDROMOM: Njegove slike krase ministarske kabinete, Beli dvor i objekte u inostranstvu (KURIR TELEVIZIJA) Kurir televizija

(Yumama/N. Z.)