Sa svakom novom generacijom, majke su sve manje aktivne, povećan je procenat gojaznosti, a samim tim se povećava rizik za gojaznost mališana, zaključak je istraživanja koje je sprovedeno na Univerzitetu Sveta Karolina.

Studija je obuhvatila analizu podataka iz prethodnih 45 godina, a koji se tiču dve grupe majki u Americi: one koje imaju decu uzrasta od pet godina ili mlađe, i one koje imaju decu od šest do 18 godina. Istraživanje je u fizičku aktivnost uvrstilo i kuvanje, čišćenje i vežbanje.

U periodu od 1965. do 2010. godine, prosečno vreme koje su majke mlađe dece provele baveći se fizičkom aktivnošću pao je sa 44 na manje od 30 sati nedeljno. Prosečna fizička aktivnost majki sa starijom decom je opala sa 32 na 21 sat na nedeljnoj osnovi.

Ovaj veliki pad fizičke aktivnosti je u proporcionalnoj vezi sa povećanjem vremena koje majke provode u pasivnim aktivnostima, kao što je gledanje televizije. U proseku, statične aktivnosti majki starije dece su se povećale sa 18 sati, iz 1965. godine, na 25 sati nedeljno, 2010. godine. Majke mlađe dece su ranije provodile 17 sati nedeljno u pasivnim aktivnostima, a 2010. godine 23 sata.

U poređenju sa majkama koje su zaposlene, majke koje ne rade dvostruko manje vremena provode baveći se fizičkom aktivnošću. Rezultati pružaju vredne podatke koji mogu pomoći u rešavanju problema gojaznosti kod dece, kažu autori studije.