Kada bebu možete da vodite na put?

Odgovor je jednostavan: Kada prođu prva dva meseca, kada beba počne lepo da napreduje u težini i nema zdravstvenih tegoba - onda može na put. Ali, pre toga treba zadovoljiti neke važne uslove.

- Prvo, morate imati adekvatno prevozno sretstvo - najbolje avion, klimatizovan automobil, ili luksuzna spavaća kola (za prevoz vozom).

- Drugo, destinacija koju ste odabrali treba da ima sve potrebne higijenske uslove, ali i pedijatra koji, ako bude potrebno, može da pregleda bebu.

- Mesto gde boravite treba da ima dobro opremljenu apoteku u kojoj se mogu naći potrebni lekovi (ipak, ne može baš sve da ponesete na letovanje).

- Izaberite takvu destinaciju odakle možete relativno brzo i lako da se vratite sa letovanja, ako (ne daj Bože) dete oboli od neke ozbiljnije bolesti, koja "traži" bolničko lečenje.

- Bilo bi dobro da budete u kontaktu sa pedijatrom koji vas može posavetovati u slučaju eventualnih problema.

Gde je najbolje da letujete sa bebom?

I more i planina su dobar izbor. Kako to nije baš uvek lako uklopiti u kućni budžet, vi odaberite ono što vam se više sviđa. Za dete je dobro i jedno i drugo. Obično se leti ide na more, a zimi na planinu, ali možete i da iskombinujete ove dve varijante. Dete će se lako uklopiti, budite bez brige!

Da li je bezbedno voditi bebu kolima na put?

Nema sumnje da je avion najbrži, ali i najsigurniji način da se stigne na mesto letovanja. Međutim, ukoliko je vaš izbor automobil, onda morate da vodite računa o nekim važnim stavkama kako bi bebi putovanje bilo prijatno.

- Stolica za kola.

Svi veći proizvođači bebi opreme proizvode dobre stolice za bebe, a novi modeli automobila imaju već u ponudi kvalitetne bebi stolice koje se idealno uklapaju u fabrički predviđen prostor.

Stolice treba da budu anatomski oblikovane, sa obaveznim sigurnosnim kaiševima.

- Klima.

Ako nemate klima uređaj u kolima, treba da zaštitite sebe i decu od pregrejavanja tokom letnjeg putovanja. Ako ste noćna ptica, pođite na put uveče, pa ste na odredištu pre sutrašnjih vrućina. Za decu je najbolje da putuju noću, ali većina vozača ne voli da vozi kada je mrak. Tada treba krenuti u ranim jutarnjim satima, pa bar prvi deo puta provesti u hladovini.

- Prozori.

Treba ih držati "odškrinute", kako bi se obezbedio dotok svežeg vazduha. Nije dobro praviti dugotrajnu promaju koja samo naizgled prija.

- Štitnici za stakla.

Na bočna zadnja stakla treba staviti dobre štitnike za sunce koji značajno smanjuju prodor UV zraka. Postoje slične zavesice za zadnje staklo koje su dovoljno providne za vozača, a ipak prave solidnu hladovinu deci.

- Tečnost.

Na put treba poneti dovoljno tečnosti (sokovi, obična voda) i lako svarljivu hranu. Voće je, takođe, poželjno (banane, jabuka) ali ne treba preterati, jer mnogo voća može "proterati" stomačić.

-Pauze.

Treba praviti pauze na svakih 150-200 kilometara, a i češće, ako deca traže. Uvek treba stati kada se dete požali na muku, jer ona neće, brzo i "sama po sebi", proći. Hladovina, malo rashlađene vode i desetak minuta relaksacije zaista će prijati.

-Mogući problemi.

Ako dete povrati u kolima, odmah treba stati, provetriti i dete i kola, i napraviti nešto dužu pauzu pre nastavka putovanja. Da bi dete lakše podnelo vožnju, idealno je sat pre polaska dati mu lagan obrok, a potpuno su neprimerena obilna i teška jela. Uvek pre početka puta stavite na zadnje sedište čistu prostirku (čaršav, frotir) od prirodnog materijala koja dobro upija znoj, ali se može skinuti i zameniti, ako je dete uprlja!

Dr Tanja Vukomanović, ass. dr Goran Vukomanović