Vidova trava (Euphrasia officinalis) je jednogodišnja biljka, koja se može pronaći na suvim livadama. Visoka je od pet do 15 centimetara. Ima nazubljene listove i cvetove bele ili svetlo ljubičaste boje, sa žutim mrljama.

Vidac se prvi put pominje 1305. godine, kao lek za bolesti oka. Sadrži: glikozid rinantin, eterično ulje, masno ulje, smolu, ugljene hidrate, vitamin C i drugo. Upotrebljava se kao antibakterik, antibiotik, antikatarik, antiseptik, antifungal, tonik, digestiv i tako dalje. Pogodan je za bolesti kao što su konjuktivitis, glaukom, iritis, slabost očiju, upala kapaka i slično.

Kako se upotrebljava vidova trava?

Vidova trava cveta od juna do avgusta. Biljka ima gorak ukus, a cvetovi blag miris. Bere se cela biljka, tokom perioda cvetanja, a koren se ne koristi. Potrebno je da se osuši u hladovini, na toplom i vetrovitom mestu. Potom se usitni i čuva u posudi, a koristi se u pripremi različitih preparata.

Čaj

Čaj od vidove trave može da se pripremi za obloge i ispiranje očiju. Kafena kašičica osušene biljke prelije se sa 2,5 dcl ključale vode. Upotrebljava se oceđen, nakon 10 minuta, tako što se natopi vata, koja se stavlja na kapke. Čaj može da se koristi i za piće, kada jača vid. Potrebno je da se pripremi na isti način i pije tri puta dnevno, bez zaslađivanja.

Kapi za oči

Ovde se koristi sveža biljka, iz koje se iscedi sok, koji se pomeša sa destilovanom vodom. Koriste se po dve kapi za svako oko.

Tinktura

200 grama osušene biljke se potopi u litru 70% alkohola. Nakon 30 dana se procedi, a koristi se tako što se svaki dan sa malo vode popije 10 do 20 kapi.

Protiv kijavice

Jedna kašičica vidove trave prelije se sa 2,5 dcl vrele vode, ostavi se na pet minuta, pa se ubaci pola male kašike soli. Dva do tri puta dnevno ušmrkava se u nozdrve.

Tekst: Aleksandra Kekić