Smokva je vrlo cenjena kao sveže ili suvo voće, a uveliko se koristi i u narodnoj medicini. Već u staroj Grčkoj je bila jedna od glavnih namirnica u ishrani, dok su je u Rimu smatrali svetim voćem. Stari Grci su izrazito poštovali smokve, pa su tako zakonom zabranili izvoz najkvalitetnijih vrsta, a rimska legenda kaže da se vučica koja je hranila Romula i Rema odmarala ispod smokvinog drveta.

U narodnoj medicini smokva se koristi protiv zatvora, zubobolje, oteklina, tumora, kašlja, bradavica, upale grla, čireva i gnojnih apscesa. U nekim se zemljama od mlečnog soka mlade smokve pravi posebna vrsta sira namenjenog dojiljama koje su ostale bez mleka.

Smokva sadrži više vlakana od bilo kojeg drugog voća ili povrća - posebno je bogata pektinom, topivim vlaknom koje može sniziti nivo holesterola u krvi. Samo pet smokvi na dan osigurava više od 20 odsto preporučene dnevne količine vlakana. Smokva je takođe bogat izvor kalcijuma, gvožđa, magnezijuma, vitamina B6 i kalijuma.

Sadrži i  triptofan, spoj koji postiče dobar san i pomaže da mozak ispravno iskoristi glukozu, pospešujući dobru cirkulaciju.

Treba voditi računa o tome da su smokve jedno od voća s najvećim sadržajem prirodnog šećera - u suvim smokvama ima viđe od 50 odsto grožđanog šećera. Iako one mogu poslužiti kao zdrava zamena za šećer, oni koji pate od povišenog dijabetesa ili žele da smršaju ne bi ih trebalo da ih konzumiraju u većim količinama.

S druge strane, one su dobre za učenje i druge mentalne napore jer mozgu osiguravaju lako dostupne hranjive materije, pa tako podstiču koncentraciju i pamćenje. Katkad se na svežim smokvama može videti beli sloj - reč je o gljivicama koje mogu izazvati glavobolje i bolove u želucu. Zato je takve smokve potrebno pre jela temeljno oprati u vrućoj vodi, isprati hladnom vodom, obrisati, pa tek onda jesti.

Evo na koje sve načine možete iskoristiti ovo rasjko voće:

Opekotine i rane

Suvu smokvu skuvajte u mleku ili vodi, presecite je na pola i stavite na opekotinu ili ranu. Ako je opekotina veća, skuvajte nekoliko smokava. Pre stavljanja na opekotinu ili ranu smokva treba da se ohladi da ne bude prevruća.

Šum u ušima

Semenke gorušice (20g) samleti u prah i dobro pomešati sa zgnječenim smokvama (200 g). Kašom premazati komad gaze i staviti kao oblog na uvo. 

Protiv afti i za svež dah

Protiv neugodnih afti u ustima žvaćite 2-3 nežnija lista smokve, a potom isperite usta vodom. Osim što ćete tako ukloniti čireve u usnoj šupljini, imaćete svež dah. 

Brže uklanjanje žuljeva

Žuljeva se brzo i lako možemo rešiti trljanjem svežim listovima smokve, nekoliko puta na dan. Pritom vodimo računa o tome da na žulj dospe i mlečni sok iz peteljke smokvinog lista. Naravno, to možemo činiti samo u vreme kasnog proleća, leta ili rane jeseni – kad smokva bujno lista.

Kurje oči

Svežu smokvu prerežite i unutrašnji deo stavite preko kurjeg oka, pa ostavite da deluje preko noći. Ujutru smokvu uklonite, a stopalo stavite u vruću vodu na desetak minuta. Nakon otprilike sat vremena pokušajte da uklonite kurje oko. Ako vam to ne uspe, postupak ponovite do pet puta, odnosno tokom pet noći. 

Bubrežni kamenac

Da biste se rešili bubrežnog kamenca, skuvajte šest svežih smokava u 2 dl vode i jedite svaki dan tokom jednog meseca.

Za bol u grlu

Suve smokve mogu vam pomoći da se rešite neprijatnog peckanja u grlu. Usitnite ih u mikseru i pomešajte s domaćim medom. Jedite ovaj "lek" kad osetite tegobe s gutanjem ili za ublažavanje kašlja.

Za probavu

Isecite tri do četiri suve smokve i tri do četiri suve šljive, pa sve prelijte s 200 g vode i ostavite da odstoji tokom noći. Ujutro ocedite i popijte, a plodove pojedite. Ovo pomaže protiv zatvora i podstiče redovnu probavu.

Dijabetes

Iako se smokvini plodovi ne preporučuju obolelima od šećerne bolesti, smokvini listovi imaju antidijabetičko delovanje. Lišće smokve takođe leči bronhitis, bradavice, cirozu jetre, visoki pritisak, kožne probleme i čireve. Možete upotrebiti sok svežeg lišća ili ih osušiti za čaj.  Dve čajne kašike suvog lišća smokve prelijte šoljom provrele vode. Prekrijte i ostavite 10-15 minuta. Procedite. Popijte jednu čašu ovako pripremljenog napitka svakog jutra uz doručak.

Protiv kašlja

S litrom crnog vina skuvajte šaku suvih samlevenih smokava, šaku mlevenog rogača, malo šećera i dva do tri karanfilića. Nakon kuvanja procedite i pijte pomanju čašu tri puta na dan dok kašalj ne prestane. Nije prikladno za decu.

Protiv akni

Viljuškom napravite masku od tri sveže smokve i jedne kašike jogurta, pa nanesite na lice. Umasirajte je i ostavite na koži 15-20 minuta da se osuši i isperite. Istu masku možete naneti na usne kako biste se rešili ispucalih usana i mrtvih ćelija.

Virusne bradavice

Ako imate bradavice na stopalima, natopite ih u toplu vodu sa morskom solju. Kad omekšaju, lagano ih stružite kamenom za pete kako biste skinuli suvi sloj. Potom na bradavice stavljajte obloge od mlečnog soka koji se dobije kad otkinete list ili plod smokve. Ostavljajte ih da deluju preko noći. Ponavljajte dok bradavice ne nestanu.

Holesterol

Suve smokve (do 40 komada) složite u teglu u koju potom ulijte maslinovo ulje do vrha. Zatvorite i čuvajte tako 40 dana. Smokve će upiti dosta maslinovog ulja. Jedite po jednu smokvu pre svakog obroka. Ove smokve možda neće biti ukusne, ali su izuzetno korisne. Pomažu i kod problema sa želucem, kod hemeroida, zatvora, povišenoga holesterola, anemije i astme.