Alergijski rinitis je simptomatski poremećaj nosa, odnosno specifično zapaljenje nosne sluznice nastalo nakon izlaganja alergenu. Bolesti koje su često udružene sa alergijskim rinitisom su astma i rinitis.

Oblici alergijskog rinitisa
Razlikujemo povremen - koji traje manje od četiri nedelje, i stalan alergijski rinitis.

Simptomi
Alergijski rinitis se javlja iznenada i kod zdravog deteta. Obimna sekrecija, zapušen nos, svrab i kijanje su česti simptomi ovog poremećaja.

O blažem obliku govorimo kada dete normalno obavlja sve dnevne aktivnosti - bavi se nesmetano sportom, normalno spava, bez problema funkcioniše u vrtiću i školi.

Umereno težak oblik je kada se dete, usled otežanog disanja na nos, često budi, ima poremećaj sna, nervozno je i razdražljivo, gubi koncentraciju i ima probleme sa učenjem (kod školaraca).

Alergeni

Šta sve izaziva alergiju? Kod kuće to su grinje, sekret domaćih životinja, insekti i slično.

Na otvorenom česti alergeni su poleni korova, raznih trava, buđ. Zagađivači iz vazduha (izduvni gasovi, smog, ozon, sumpor dioksid) takođe mogu uticati na pojavu alergija, a i duvanski dim bi obavezno trebalo pridodati tom spisku. 

Druge udružene bolesti koje se mogu javiti sa alrgijskim rinitisom su sinuzitis i konjuktivitis.

Dijagnoza i lečenje

Zlatni standard pri pomoći detetu je svakako opsežna anamneza (porodična posebno), ispitivanje alergena (putem kožnih proba i Phadiathop infant testa - putem krvi). 

Lečenje se ogleda u izbegavanju alergena (ako je ikako moguće), zatim promenom specifične imunoterapije i lekova (antihistaminici: Xyzal, Aerius, Presing, te specifični sprejovi za nos: Nasonex, Avamys, Nasalese). Dužina trajanja terapije treba da bude pod kontrolom lekara.