Lekovite biljke su blago i sigurno rešenje za mnoge dečje bolesti. Ipak, nisu sve biljke pogodne za upotrebu kod dece, a posebno treba biti obazriv prilikom doziranja. Kamilica, koja je poznata kao narodni "lek za sve", slobodno može da se upotrebljava kada su u pitanju mališani.

Ova biljka je neizostavna u kućnoj apoteci. Ipak, uvek je potrebno naglasiti da je svaka biljka, pa i kamilica, pomoćno lekovito sredstvo. Stoga je potrebno da se kod bilo kog ozbiljnijeg stanja obavezno potraži savet lekara.

Čaj od kamilice ima umirujuće dejstvo, pa se posebno preporučuje za ublažavanje nesanice kod dece.

Kako se priprema čaj za odojčad i manju decu?* uvek se priprema sa prokuvanom vodom* vreme stajanja čaja u vodi treba prepoloviti (skratiti na pola od preporučenog vremena pripreme)* temperatura čaja ne sme da prelazi uobičajenu temperaturu dečjeg obroka (26 do 36 stepeni)* zaslađivanje čaja se u načelu ne preporučuje, posebno ne do navršene prve godine života, ali za decu stariju od godinu dana može da se u šolju čaja doda pola kašičice meda ili šećera

Priprema se jednostavno, tako što se jedna kašičica čaja prelije sa dva decilitra ključale vode, ostavi pet minuta da odstoji, a zatim se procedi i pije, najbolje bez šećera.

Obloge od kamilice se često koriste kod infekcije očiju. Četvrt litra vrelog mleka se prelije preko jedne pune kašike kamilice, ostavi da malo odstoji, procedi i upotrebljava za tople obloge.

Kamilica za inhalaciju: Puna kašika kamilice se popari litrom ključale vode, pa se para udiše ispod peškira, ako je dete veće. Ukoliko se radi o malom detetu, budite sa njim u najmanjoj prostoriji u stanu nekoliko minuta, dok voda sa kamilicom isparava.

Jastuče sa kamilicom:
Platnenu vrećicu napuniti osušenim cvetovima kamilice i zašiti je. Jastuče dobro ugrejati u suvom tiganju i staviti na stomačić detetu kada ima grčeve ili bolove u stomaku, ili ga staviti u krevet u kom dete spava i tako mu obezbediti miran san.

Ulje od kamilice: Jednu flašicu do grlića rastresito napuniti svežim cvetovima kamilice, ubranim na suncu, pa preliti hladno ceđenim maslinovim uljem (da prekrije kamilicu). Flašicu zatvoriti i ostaviti na suncu 14 dana. Ulje treba da se čuva u frižideru, a koristi se za mazanje dečjih zglobova, koji obično bole kada mališani imaju grip ili temperaturu.

Mast od kamilice: 250 grama svinjske masti dobro zagrejati, pa joj dodati punu šaku svežih cvetova kamilice. Kada zapeni - promešati, poklopiti i ostaviti preko noći u toploj prostoriji. Sledećeg dana masu malo ugrejati i procediti kroz gazu. Mešati je dok ne postane jednolična, a potom njome puniti tegle. Mast može da se koristi i za negu kože.PageBreak

Čajne mešavine

■ Čaj za miran dečji san
- kamilica (Matricaria chamomilla) - 50 g
- komorač (Foeniculum vulgare) - 50 g

Biljke pomešati, pa kašiku te mešavine preliti šoljom ključale vode (250 ml). Promešati, poklopiti i ostaviti da odstoji petnaest minuta. Procediti, zasladiti i davati detetu da pije u malim gutljajima.

■ Čaj za hladne zimske dane

- kamilica (Matricaria chamomilla) - 30 g
- zova (Sambucus nigra) - 40 g
- matičnjak (Melissa officinalis) - 30 g
- majčina dušica (Thymus serpyllum) - 50 g
- slatki koren (Glycyrrhiza glabra) - 20 g

Jednu kašike ove smeše preliti šoljom ključale vode, promešati, poklopiti i ostaviti da odstoji deset minuta. Procediti, zasladiti medom i piti toplo. Ovaj čaj čisti disajne organe, čuva vas i vašu decu od prehlada i nazeba, i pomaže da ostanete vedri i raspoloženi uprkos sivilu hladnih dana.

Vesna Stanimirović