Najbolje rešenje za buduće mame, kada je u pitanju unos kalcijuma, jeste pravilno kombinovanje biljnih izvora kalcijuma i

Namirnice koje "kradu kalcijum"

Postoji čitav niz namirnica koje stvaraju kiselu reakciju u organizmu, a samim tim troše kalcijum. Na negativnoj listi su gazirana pića, namirnice koje sadrže šećer, sve industrijske namirnice, kofein iz kafe, čaja i čokolade, kao i prekomerna upotreba soli.

mlečnih proizvoda. Kalcijum je potreban bebi za pravilno formiranje zuba, kostiju, mišića, nerava i srca. Ukoliko ga majka ne unosi u dovoljnim količinama, beba će početi da ga crpi iz njenih kostiju, što može za posledicu da ima problem sa zubima. Unos kalcijuma ne sme da se zanemari ni tokom dojenja, jer se na taj način smanjuje rizik od razvoja osteoporoze, bolesti koja sve češće pogađa savremenog čoveka, a naročito žensku populaciju.

Susam

Ove semenke zaista zaslužuju prvo mesto na spisku namirnica bogatih kalcijumom, jer ga sadrže čak sedam puta više od mleka. Osim toga, susam sadrži ulje, bakar, mangan, gvožđe, vitamine E i B1, kao i biljne smole i gorke materije, koje mu daju prepoznatljiv miris. Ako ste pomislili da je dovoljno što ga svakodnevno unosite jedući kiflu posutu ovim semenkama, grešite. Susam treba jesti u mlevenom obliku, jer u suprotnom samo „protrči“ kroz creva.

Dakle, ako kod kuće pravite hleb ili neko drugo pecivo, neka bude od integralnog brašna, uz dodatak mlevenih semenki susama. Možete da ga jedete i za doručak, uz kašu od žitarica, ili da ga pomešate sa medom i pojedete kao poslasticu.

Suve smokve

Poznato je da su suve smokve veoma korisne za zdravlje, ali se najčešće pominje njihovo laksativno dejstvo (brže i lakše pražnjenje creva). Manje je poznato da 100 grama ovog dragocenog voća zadovoljava 35 odsto dnevnih potreba za kalcijumom.

Suve smokve su idealna namirnica za trudnice, jer olakšavaju probavu i sprečavaju i otklanjaju opstipaciju (zatvor), a samim tim preveniraju i nastanak hemoroida. Dokazano su sredstvo za snižavanje krvnog pritiska, kao i holesterola i triglicerida u krvi. Jedite ih samostalno, u kombinaciji sa drugim voćem, ili sa jezgrastim plodovima. Ne treba ih jesti posle jela, već sat vremena pre obroka.

Leblebije

Ova mahunarka, osim što sadrži dosta kalcijuma, izuzetno je bogata i magnezijumom, koji je podjednako važan za očuvanje zdravlja kostiju, jer učestvuje u vezivanju kalcijuma za kosti.

Osim toga, magnezijum utiče na prevenciju spontanog pobačaja i prevremenog porođaja. Trudnice treba da jedu leblebije i zbog bogatog sadržaja gvožđa i vlakana, jer će na taj način poboljšati krvnu sliku, ali i sprečiti pojavu zatvora i hemoroida. Leblebije se kuvaju kao pasulj, a od njih mogu da se naprave i vrlo ukusni namazi.PageBreak


Bademi

Posebno su značajni za zdravlje kostiju jer sadrže kalcijum, magnezijum, fosfor i mangan. Sadržaj kalcijuma u njima je dvostruko veći nego u mleku. Zahvaljujući mononezasićenim masnim kiselinama i vitaminu E, badem

Sadržaj kalcijuma u bademu je dvostruko veći nego u mleku, a zahvaljujući mononezasićenim masnim kiselinama i vitaminu E, on blagotvorno deluje na srce, krvne sudove i kožu

blagotvorno deluje na srce, krvne sudove i kožu.

Najbolje ga je jesti u okviru obroka od žitarica, ili u kombinaciji sa medom i suvim voćem za doručak. Danas se sve više upotrebljava bademovo mleko, koje možete da kupite u prodavnicama zdrave hrane, ili da ga sami napravite.

Kelj

Samo 400 grama kelja je dovoljno da se zadovolje dnevne potrebe za kalcijumom. Kelj sadrži i druge važne sastojke kao što su kalijum, magnezijum, vitamini C, A i K. Treba ga jesti što češće: svežeg, u obliku salate, kratko barenog na pari, ili u obliku variva.

Rogač

To je mahunarka koja se nekada koristila kao zamena za čokoladu, dok je danas nepoznanica velikom broju ljudi. Rogač je veoma bogat kalcijumom, kalijumom, fosforom, magnezijumom, kao i vitaminima A, B1, B2, B3 i D. Smiruje želudačnu i crevnu sluzokožu i smanjuje mučninu. Koristi se uglavnom u mlevenom obliku, kao dodatak kolačima, štrudlama, i kašama od žitarica.

Mit o mleku

Najpoznatiji izvor dragocenog kalcijuma je mleko. Čak ga i lekari "prepisuju" pacijentima, kao "lek" i preventivno sredstvo. Ipak, neke statistike pokazuju da je obolelih od osteoporoze najviše upravo u zemljama u kojima se mleko konzumira u enormnim količinama! Dok je, recimo, u Kini, gde je mleko „sporedna“ namirnica, zabeležena najniža stopa obolelih od ove podmukle bolesti.

O čemu se tu radi?

Da bi se kroz mleko zadovoljile dnevne potrebe čoveka za kalcijumom, neophodno je da popije čak oko 700 mililitara te dragocene tečnosti. Međutim, važno je istaći da mleko pored kalcijuma sadrži i znatnu količinu proteina, odnosno belančevina. Naučno je potvrđeno da njihov prekomerni unos "izvlači" kalcijum iz kostiju.

Naime, organizam nije u stanju da eliminiše višak proteina, pa oni završavaju u jetri, gde se i razlažu. Jedan od produkata tog razlaganja je sumporna kiselina, koja je vrlo agresivna, zbog čega je treba što pre neutralisati i izbaciti iz organizma. A organizam će prvo da posegne za kalcijumom iz naših kostiju, jer je on najbolji neutralizator te kiseline. Ako se pije umereno, mleko samo po sebi nije problem. Međutim, kada se pretera u njegovoj upotrebi, ili kada se belančevine mleka udruže sa belančevinama iz sira, jaja, mesa, ribe - najčešće se dešava da prosečan čovek dnevno unese mnogo više proteina nego što mu je potrebno. A to mora da ostavi određene posledice.

Tekt priredila Sandra Živanović