Potrebno je samo 20 do 30 zrna polena u kubnom metru vazduha da bi osetljiva osoba reagovala nekom alergijskom manifestacijom: curenjem nosa, kijanjem, peckanjem očiju, kašljem, otežanim disanjem. Alergijski rinitis, konjunktivitis i astma su bolesti za čija pogoršanja je ambrozija direktno odgovorna. Ako se pretpostavi da svaki deseti stanovnik naše zemlje ima neke od ovih problema, jasno je koliki zdravstveni problem predstavlja ova opaka biljka lepog imena.

Kako se boriti protiv ambrozije?

Mere borbe protiv ambrozije mogu biti administrativne, mehaničke i hemijske. U mnogim zemljama Evrope i u Severnoj Americi su donete zakonske odredbe o njenom suzbijanju i uklanjanju. Onaj ko je ne uklanja sa svog zemljšta, novčano se kažnjava. U nekim zemljama se štampaju posteri sa izgledom biljke i organizuju masovne kampanje sa preporukom da se čupa sa korenom pre sezone cvetanja. Pošto ambrozija raste na nekultivisanom tlu, uređenje zemljišta i sađenje trave je bitan korak u suzbijanju ovog korova. Za veće površine se koriste pesticidi.

Dlakava i opasna

Ambrozija je jednogodišnja biljka visine od 100 do 150 cm, sa »dlakavim« listovima, razgranata u gornjem delu. Jedna biljka može da proizvede više miliona zrnaca polena, i više desetina hiljada semenki. Seme je izuzetno otporno, i u poljskim uslovima može da bude sposobno za klijanje i posle trideset godina. Ambrozija je neverovatno otporna biljka kojoj pogoduje suva klima i otvoren prostor. Najviše raste na zapuštenom poljoprivrednom zemljištu, neobrađenim baštama, uz puteve, na nasipima, kanalima, u naseljima.

Da li je preventiva korisna?

Bitna stvar u lečenju je da osoba koja pati od polenskih alergija zna šta je uzrok njenih problema, kako bi na vreme započela sa terapijom. Potrebno je pre sezone cvetanja započeti sa upotrebom lekova iz grupe antihistaminika (Bronal, Astemisan, Claritine, Pressing, Flonidan, Zirtec...), lekova koji smanjuju mogućnost pogoršanja astme (Becotide, Becloforte, Flixotide, Pulmicort...), ili pak protektivno deluju na sluzokožu nosa (Beconase, Flixonase, Nasonex...). U slučaju da se bolest manifestuje, uz pomenute lekove se koriste i oni koji otklanjaju tegobe (dekongestivi, bronhodilatatori, antiinflamatorni lekovi).

Koje su preporuke za osobe alergične na ambroziju?

Individualne preporuke za osobe alergične na polen bi bile izbegavanje boravka na otvorenom za vreme suvih i vetrovitih dana, izbegavanje parkova i kampovanja, zatvaranje prozora, posebno tokom prepodneva kada je koncentracija polena najveća.

Prozore otvarati između deset sati uveče i četiri ujutru, po mogućnosti koristiti klima uređaj sa filterima, pratiti polenski izveštaj, ne sušiti veš napolju, po dolasku u kuću se obavezno istuširati i oprati kosu, promeniti garderobu, koristiti kvalitetne hipoalergijske kozmetičke proizvode. Izbegavati namirnice koje mogu da izazovu sličnu alergijsku reakciju, a to su dinja, lubenica, banana i kamilica.