Poznati u medicini kao nevi (nevus), a u narodu kao beleg, mladeži su skupine pigmentnih ćelija koje se najčešće pojavljuju kao mala, tamno braon mesta na koži torza, lica, ruku i nogu. Mogu biti raznih boja i oblika, a mogu da se pojave bilo gde - na koži kosmatog dela glave, ispod pazuha, ispod noktiju i između prstiju.

Tipični mladeži su braonkasta mesta u nivou kože. Raznih su oblika (od ovalnog do okruglog), i različitih dimenzija (od veličine glave čiode do tri-četiri centimetra u prečniku), kao i različite boje. Mogu da budu crvenkasti, od svetle do tamno braon, u boji kože ili žućkasti.

- Bez obzira kako i kada nastaju, sve mladeže treba kontrolisati, a to naročito važi za ljude koji mnogo vole da se sunčaju, pogotovo za one koji imaju veći broj mladeža - upozorava prim. dr Aleksandar Adamović, dermatovenerolog, direktor Gradskog zavoda za kožne i venerične bolesti u Beogradu.

Simptomi za kontrolu

Najveći problem je to što je opasni melanom, najteži oblik raka kože, vrlo sličan bezopasnim mladežima. Upravo zbog toga dermatolozi, a u nekim zemljama i udruženja dermatologa, redovno podsećaju na važnost kontrole i redovnu zaštitu kože. Međutim, pre odlaska kod lekara, mladež može da se ispita jednostavnim samopregledom. To nije pouzdan metod, ali pomaže da se na vreme uoči eventualna promena veličine, oblika i boje mladeža, što je dovoljno upozorenje za odlazak na pregled. Ukoliko mladeži svrbe, ili imate osećaj da peku, ukoliko su bolni, vlaže ili krvare, ukoliko su zapaljeni, prekriveni ljuspicama kože ili krastama, ili ukoliko počinju da rastu, menjaju oblik i boju - odlazak do lekara je neophodan.

Sumnjive skidati

Na drugom spratu Gradskog zavoda za kožne i venerične bolesti u Beogradu, od sedam do 19 sati rade dermatovenerolozi kod kojih ova kontrola može da se obavi svakog radnog dana, bez uputa. Zavod poseduje digitalni dermatoskop i posebno obučen kadar za takve preglede. Dermatoskopom se zapažaju najranije, golim okom nevidljive promene mladeža, kao i najranije promene krvnih sudova, što je od presudnog značaja za rano prepoznavanje malignog melanoma kože i drugih zloćudnih tumora kože.

Ako se melanom otkrije na vreme, izlečenje je gotovo sigurno. Postoje određeni tabui da će mladež postati maligni ukoliko se ukloni ili povredi - što nije tačno, ne postoje nikakvi dokazi za takav stav. Sve sumnjive mladeže treba ukloniti na vreme, kako se ne bi transformisali u nezgodnu varijantu.

Boja može da zavara

Bezopasan mladež i opasan melanom nisu srodni, ali im je boja ista. Istraživanja potvrđuju da je opasnost od melanoma veća kod osoba koje su u detinjstvu imale jake opekotine od sunca, tako da decu treba posebno zaštititi od UV zračenja. Deca bi, čak i u popodnevnim satima, trebalo da budu u hladu, a kada se igraju na suncu, moraju da se zaštite kapom, pamučnom majicom, platnenim pantalonicama i kremom sa visokim zaštitnim faktorom. Jake opekotine od sunca su one sa crvenilom i plikovima.


Ako je mladež sumnjiv...

● Sunce je najopasnije za osobe sa izrazito svetlom kožom

● Osobe sa mladežima prečnika većeg od šest milimetara, a naročito sa mladežima asimetričnih policikličnih ivica, neoštro ograničenim, u većoj su opasnosti da obole od melanoma. S obzirom da sunce pospešuje razvoj mladeža, zaštita i samokontrola su neophodni.
● Ako je mladež sumnjiv, lekar savetuje njegovo odstranjivanje. Zahvat je bezopasan i bez propratnih pojava. U zavisnosti od indikacija i preporuke lekara, za odstranjivanje mladeža se koriste dve metode: radio laser, kojim se u potpunosti uklanja mladež - bez bola, krvarenja i naknadnog šava. Hirurška intervencija se obavlja minimalnim rezom. Svaki uklonjen mladež se šalje na histološku analizu.

Ako mladež promeni oblik...

■ Bezopasan mladež je pravilnog oblika, okrugao, ovalan ili duguljast. Ako po sredini zamislite liniju koja mladež deli na dva jednaka dela, i utvrdite da ti delovi nisu jednaki, potražite mišljenje dermatologa. Lakše ćete utvrditi da li je mladež simetričan ako razvučete kožu.
■ Pažljivo osmotrite ivice mladeža. Ako su ravne, uredne i čistih obrisa, sve je u redu. Ako su ivice nepravilne, ili nejednake boje, potražite mišljenje lekara.
■ Benigni mladež ima boju bele kafe ili je svetlo kestenjaste boje. Jako tamni mladeži, gotovo crni, crvenkasti, ili tamno kestenjasti - razlog su za odlazak kod lekara.
■ Ako je prečnik mladeža veći od šest milimetara, potrebno je obratiti se lekaru. Međutim, sama veličina ne ukazuje na opasnost ukoliko nije praćena nekim drugim pokazateljem - bojom ili nepravilnim ivicama.
■ Budite oprezni ako mladež menja oblik i ujednačenu boju, ako dobija sivu, crvenu ili plavu nijansu, ili ako se povećava.