Insekti su veoma vitalna bića, a ima ih takoreći svuda. Idealna varijanta je sprečiti ih da napadnu ljude, ali je u praksi to veoma teško. Ipak, razna sredstva protiv letećih napasnika ("tablete" protiv komaraca) uz repelente (sretstva koja odbijaju insekte neprijatnim mirisom) mogu smanjiti mogućnost kontakta sa njima.

Ubod komarca retko pravi ozbiljnije probleme, ali postoje dve situacije kada dete može da bude ugroženo.

1. ALERGIJA

Neka deca su alergična na ubode komarca. Ta alergija, kao i većina drugih, može početi bilo kada, pa i na letnjem odmoru. Tada su crvenilo i otok na mestu uboda veoma izraženi. Naročito lako otiču očni kapci i mesta gde se graniče koža i sluzokoža. Mesto ujeda svrbi, a manja deca često raščešu kožu pa je moguće da se javi i infekcija. Više pročitajte u tekstu:

2. VELIKI BROJ UJEDA

Druga nepovoljna varijanta je kada dete "ujede" veliki broj komaraca, pa su brojne promene na mestu ujeda veoma neprijatne.

U obe situacije dete može da bude veoma uznemireno - razdražljivo, a zbog izraženog svraba teško spava.

Šta roditelji mogu da preduzmu?

- Kod manjih i običnih ujeda ništa! Sve će proći za nekoliko dana.

- Kod izraženih otoka, ili kod velikog broja ujeda preporučuje se davanje sirupa antihistaminika (Claritine, Bronal, Tefen). Smanjiće se svrab i otok, pa će i dete bolje da spava. Obično je nekoliko dana terapije dovoljno da se problem reši.

Kada potražiti pomoć lekara?

Veoma retko je potrebna pomoć lekara za ujed komarca. To je obično situacija kada nemamo lek pri sebi, a komarac gricne kapak, pa se oko potpuno zatvori a dete izgleda kao posle boks meča.

Samo veoma mali broj dece može imati burnu alergisku reakciju takoreći celog organizma na ujed komarca. Ubrzano disanje, kašalj i malaksalost su prve tegobe koje traže hitan lekarski pregled. Ipak, malo je verovatno da će se nešto tako desiti.