Mini rukomet je dinamična sportska aktivnost, koja, osim što zadovoljava potrebu dece za igrom i takmičenjem, pozitivno utiče na psihosocijalni razvoj.
Nepravedno zapostavljen u odnosu na druge sportove sa loptom, rukomet se kod nas ipak igra širom zemlje. Prilično pažnje se posvećuje deci, koja igraju njima namenjenu verziju, mini rukomet.
Zašto rukomet vole i dečaci i devojčice, i kako izgleda baviti se ovim sportom u našoj zemlji, ispričao nam je profesor Milan Petronijević, koordinator Rukometnog saveza
-Naša iskustva se često prenose i u druge zemlje, kao što je prezentacija srpskog projekta Mini rukomet - rukomet u škole, na stručnoj konferenciji u Poljskoj. Iz tog projekta, u okviru kojeg se rukomet predstavlja školarcima tokom nastave, proistekla je Mini rukometna liga, u organizaciji Rukometnog saveza Srbije. Cilj je da se ovaj sport vrati u škole, jer se u redovnoj nastavi malo ko njime bavi, ali i da se prikažu prednosti mini lige (utakmice su na terenu i po propozicijama prilagođenim deci).
Mini rukomet
Mini rukomet je atraktivna, dinamična sportska aktivnost, oslobođena rezultatskog pritiska. Osim što zadovoljava potrebu dece za igrom i takmičenjem, pozitivno utiče na psihosocijalni razvoj. Takođe, moderan rukometaš ima fizičke i "tehničke" karakteristike atletskog desetobojca, što znači da se teži fizičkom i motoričkom
Trening prema uzrastu
Deca predškolskog i ranog školskog uzrasta izvode različite vežbe i uče osnovne rukometne veštine. Pre svega, radi se na podsticanju prirodnog razvoja, najviše kroz raznovrsne oblike igre, a mališani tako stiču i važne sportske navike. Sa dvanaest godina, više pažnje se posvećuje savladavanju specifičnih elemenata, a deca učestvuju na većem broju takmičenja i prelaze iz mini lige u prve rukometne selekcije. Kada napune 17 godina, jasno im se definišu pozicije u igri, jer se približavaju seniorskim selekcijama.
Dinamična sportska igra
Mini rukomet spada u najinteresantniju i najdinamičniju sportsku igru za decu uzrasta od šest do jedanaest godina. U njemu preovlađuju prirodni oblici kretanja: trčanje, skakanje, bacanje i hvatanje. Podržava se pravilan rast i razvoj deteta, a gotovo da nema fizičkih i motoričkih sposobnosti koje se rukometnim treningom ne razvijaju.