Noćne more se dašavaju najviše kad deca krenu u vtić: Nije manje strašno zato što su mali

Iako svako dete povremeno ima ružan san, noćne more se javljaju uglavnom u vrtićkim godinama, kada se pojavi strah od mraka.

Shutterstock

Ne zna se tačno u kom uzrastu deca počinju da sanjaju, ali čak i oni vrlo mali, koji su jedva naučili da govore, pričaju roditeljima, koliko umeju, o snovima koje imaju - lepim ili strašnim.

Koliko god to želeli, svog mališana ne možete da zaštitite od noćnih mora, jer nema načina da ih sprečite. Međutim, postoji niz stvari koje roditelji mogu učiniti da bi stvorili umirujuću atmosferu pre spavanja. A kada vaše dete sanja loše snove, veoma je važno da budete tu i da ga smirite. Vaša uteha će mu pomoći da se brže smiri, a vaša podrška će ga ubediti da i ubuduće prevaziđe strah.

Kada se javljaju noćne more?

Kao i većina snova, noćne more se javljaju u onoj fazi sna kada je mozak veoma aktivan i pregleda iskustva i nove informacije, sa ciljem učenja i razvoja pamćenja. U ovim trenucima, animirane slike koje mozak obrađuje mogu izgledati vrlo realno. U ovoj fazi sna, takođe poznatoj kao REM faza, oči se brzo kreću ispod zatvorenih očnih kapaka. Noćne more se obično pojavljuju u drugoj polovini noći, kada je REM intervali duži.

Kada se mališani probude iz noćne more, slike su još uvek sveže u njihovim glavama, a pretnja deluje stvarno. Normalno je, dakle, da se uplaše i dozivaju roditelje, da ih smire i ponovo se osećaju bezbedno. Tek kada dođu u vrtić, počinju da shvataju da je to bio samo san i da događaji iz noćne more nisu stvarni, niti im preti opasnost. Ali čak i ako to znaju, to ne znači da se i dalje ne mogu uplašiti. Čak se i starija deca uplaše kada se probude iz noćne more i traže majčinu utehu.

Zašto dete ima noćne more?

Niko ne zna tačno zašto se javljaju noćne more. Čini se da su snovi, lepi ili ružni, način da deca procesuiraju situacije sa kojima se suočavaju, misli i osećanja koja imaju. Čini se da većina noćnih mora nema logičan uzrok. Ponekad se, međutim, javljaju kada je mališan pod stresom ili prolazi kroz važne promene.

Loši snovi mogu odražavati i događaje iz svakodnevnog života koji izazivaju anksioznost, kao što su preseljenje u novi dom, odlazak u novi vrtić ili školu, rođenje brata ili sestre, ali i tenzije u porodici. U nekim situacijama, noćne more su reakcija na pretrpljenu traumu: smrt nekoga u porodici, nesreću, prirodne katastrofe.

Kod neke dece, posebno one sa bogatom maštom, čitanje "horor" knjiga pre spavanja ili gledanje filmova na TV-u može izazvati loše snove. Teme noćnih mora odražavaju brige i strahove koje dete ima u ovom uzrastu, bilo da se radi o agresiji, potrebi za samostalnošću ili, naprotiv, o strahu od samoće.

Mala deca mogu imati noćne more u kojima su kažnjena, izgubljena ili proganjana od strane čudovišta ili drugog zamišljenog stvorenja. Mnogo puta noćna mora prepliće delove dnevnih događaja, ali sa zastrašujućim obrtom. Iako se mališan neće sećati svih detalja sna, neke od slika, likova i stvari koje su ga plašile ostaće utisnute u njegovo um.

Kako smiriti mališana kada ružno sanja?

Ostanite s njim

Vaše prisustvo pomaže da se smiri i oseća sigurno kada se probudi plačući. Jednostavna činjenica da zna da ste tu će ga smiriti, jer se oseća zaštićeno.

Objasnite da je to bio samo san

Razgovarajte sa detetom i pomozite mu da shvati da je sanjalo i da to nije nešto stvarno. Sada kada je san završen, sve je u redu.

Tešite ga

Pokažite da je u redu i da nije sramota biti uplašen i objasnite da svi sanjaju, a snovi ponekad mogu biti strašni i da izgledaju realno, zato je prirodno biti uplašen.

Budite kreativni

Mala deca koja imaju bogatu maštu mogu se umiriti kreativnošću. Pravite se da magičnim sprejom učinite da čudovišta nestanu) i zajedno sa mališanom proverite da nema nikoga ispod kreveta ili u ormanu, da se smiri.

Instalirajte noćno svetlo

Malo svetla u prostoriji (noćno svetlo, lampa ili sijalica u hodniku) pomoći će mu da se oseća zaštićeno i da zaspi. Na noćnom ormariću možete ostaviti i baterijsku lampu, kojom ćete „oterati“ noćne more.

Pomozite mu da ponovo zaspi

Stavite igračku, jastuk ili ćebe u njegov krevetac da ga drži, peva mu ili svira umirujuću pesmu. Ispričajte mu priču ili pričajte o lepim stvarima o kojima bi želelo da sanja. Dajte mu poljubac u dlan i recite mu da stisne pesnicu i zadrži poljubac do jutra.

Pitajte šta je sanjao

Ne treba mnogo da pričate o tome, ali pomaže da mališan rečima izrazi strahove koje ima. Zato ga ujutru, nakon što se probudi, pitajte za noćnu moru. Pričajući o tome (ili čak crtajući ono što je sanjao) usred bela dana, više neće izgledati tako zastrašujuće, a ružne slike će izgubiti snagu. Još jedna korisna vežba je da zajedno razmislite o srećnom kraju tog sna.

Kod većine dece noćne more se javljaju sporadično i nisu razlog za brigu, zahtevajući samo brigu i naklonost roditelja da ih prevaziđu. Dakle, nema potrebe da se uzbuđujete. Pitajte lekara za savet samo ako su loši snovi česti i uskraćuju vašem detetu san ili ako izazivaju emocionalne ili probleme u ponašanju.

BONUS VIDEO

This browser does not support the video element.

Jelena Tomašević i Sergej Ćetković otkrili koja pravila njihova deca moraju poštovati   Kurir televizija