Zašto tinejdžeri vole da “kradu” maminu ili tatinu odeću? Sve im je bolje nego da izgledaju kao deca

Neki tinejdžeri potpuno odbacuju roditeljski način života i otvoreno ili tajno se bune protiv njih. Drugi, kao da naprotiv, toliko ih kopiraju da odbijaju da sami kupuju odeću i žele da nose mamine suknje ili tatine džempere.

Shutterstock

Ako imate dete u pubertetu, sigurno vam se desilo da baš kada tražite omiljenu bluzu, cipele ili torbu, slučajno je vaša ćerka pozajmila i zaboravila da vrati. Da biste razumeli zašto se tinejdžeri ponašaju na ovaj način, prvo morate da shavatite šta se tačno dešava u ovom periodu. Na kraju krajeva, pubertet je teško vreme kada dolazi do velikih fizioloških promene sa mnogo posledica u spoljašnjem izgledu, visini glasa kod dečaka i početka menstruacije kod devojčica.

U ovom periodu se dešavaju i globalne psihološke promene. Kako se manifestuju?

Nezavisnost

Tinejdžer više nije dete koje je naviklo da roditelji brinu o njemu, pomažu mu u donošenju odluka i usmeravaju ga u pravom smeru. Želi da samostalno planira svoj život, provodi vreme sa prijateljima, donosi odluke i planira nešto, uključujući i odabir sopstvene odeće.

Razdvajanje

Adolescencija je vreme konačnog odvajanja od roditelja. Dete, s jedne strane, želi da bude potpuno samostalno i nezavisno. Ali, s druge strane, pomoć i podrška roditelja mu je potrebnija više nego ikada.

Samoidentifikacija

Sa 12–16 godina dete počinje da traži sebe i svoje mesto u svetu. Ono isprobava različite društvene uloge, traži nove idole i nove smernice kako bi na kraju izgradilo sopstvenu ličnost. Ovo je vreme kada dete isprobava različite stilove oblačenja, izglede, eksperimentiše sa frizurama, šminkom i odevanjem.

Samopoštovanje

Shodno tome, tokom ovog perioda uči da prihvati ili ne prihvati sebe, svoje snage i slabosti, aspekte sopstvene ličnosti, karakterne osobine. Zato u adolescenciji samopoštovanje skače od beskrajnog samoljublja do potpunog samoponižavanja.

Adolescencija je vreme kada odrasli treba da budu što oprezniji, da traže pristup detetu u razvoju i pomognu mu na tom putu.

Trebaju mi tvoje stvari

Neki roditelji se žale da dete ima dosta svojih stvari, ali počinje da krade odeću iz garderobe svojih roditelja i više voli odeću odraslih nego svoju. Čak i ako je tinejdžer iznenada počeo da nosi bakin šešir ili maminu jaknu, to nije razlog da se odmah pali alarm i zabrani detetu da to radi.

Može biti mnogo razloga za ovakvo ponašanje. Glavni su:

  • Odeća za odrasle, kao što je tatin džemper ili mamina jakna, pomaže detetu da se oseća kao odrasla osoba. Nošenjem takve odeće oseća se važnije.
  • Bakin šešir sa velom, stara jakna tri veličine veća ili majčin ružičasti šal mogu biti pokušaj da izgledate neobično i privučete pažnju. I što je izgled smeliji, to je veća želja deteta da privuče pažnju.
  • Noseći stvari roditelja, klinci testiraju svoje granice. Čini se da se pitaju: „Šta ćeš uraditi ako ja odem sa tvojom omiljenom beretkom ili ako obučem tatin džemper?“

S druge strane, ovakva imitacija je opcija da se okuša u ulozi majke ili oca, ali i da pokažete da mu je i dalje potrebno vaše odobrenje i podrška. Ali, naravno, ne može to da v,am kaže direktno zbog karakteristika adolescencije.

Moda

U garderobi svojih roditelja možete pronaći zaista retke stvari koje više nisu dostupne za kupovinu. Uz njihovu pomoć možete stvoriti zaista jedinstven stil koju niko drugi u vašem razredu ili među prijateljima neće imati.

Takođe, možda je vaš pubertetlija prerastao dečiju odeću i želi da nosi stvari za odrasle pre nego svoju. U slučajevima kada roditelji ne uzimaju u obzir mišljenje svog sina ili ćerke u izboru garderobe i kupuju stvari po sopstvenom ukusu, još uvek dečiju, često će klinci nositi mamine ili tatine stvari. U ovom slučaju, klinci biraju opcije za odrasle kako ne bi bili crna ovca među svojim vršnjacima.

BONUS VIDEO

This browser does not support the video element.

Sve faze brzo prođu  TikTok/itsmetinxpodcast