Možda sve ovo znate, možda imate svoje trikove, još efikasnije načine da se bez problema pripremite za školu sa svojim klincima ili vam je to teško i napeto vreme koje jedva čekate da se završi. Evo saveta i caka, jedne baš iskusne mame.
Počnite od onog što već imaju
“Za našu porodicu najvažnija stvar je kontrola svega što već imamo od školskog pribora, bez čega nema smisla započeti kupovinu. Činjenica je (i u to sam čvrsto uverena) da se u dubinama dečijeg „školskog” ormarića, fioka, u dečijoj sobi nalaze crne rupe koje sve gutaju – gumice, olovkre, rezače, sveske do pernica. Niko još nije uspeo da objasni ovu pojavu, ali čim tražite nešto ovde, neke stvari nestaju bez traga. Međutim, ako odvojite i provedete slobodan dan sa strogim licem i nadurenim detetom, temeljno pretražite sve dubine školskih fioka, odjednom se pronalaze izgubljene stvari – pa čak i onu pernicu, koje „nema nigde ”, i gumice, koje su „verovatno izgubljene u školi”.
Generalno, revizija stvari koje ste već kupili mnogo puta je siguran način da uštedite i ne kupujete nepotrebno. U osnovnoj školi je svaki put bilo kao da deca ponovo kreću u prvi razred – u septembru smo išli da sve potpuno novo kupujemo ispočetka, sa svim omiljenim bojama, šarama i popularnim likovima ne bi li podstakli interesovanje za učenje.
Sada su prioriteti i raspoloženja malo drugačiji i nema smisla kupovati nove markere i olovke kada ih jednostavno možete pronaći i nastaviti da ih koristite."
Što pre to bolje
“Tajming kupovine je ključan. Često kupujemo još u junu, pre nego što se previše zaokupimo odmorom i izgubimo volju. Sve može da se kupi još početkom leta, ne čekajući standardno avgustovsko poskupljenje od 10-30%. Recimo da tada ne možemo da biramo uvijače za udžbenike – jer sada nema jednoobraznih formata, a ne znamo koje veličine knjiga ćemo imati. Ali znamo pouzdano da nam trebaju sveske i sve što ide uz njih, olovke i lenjiri, kao i potrošni materijal kao što su mine za šestar i zamene za sve ono što je pokvareno, izgubljeno i polomljeno ili potrošeno - poput gumica, rezača, minerica, tempera, vodenih boja i sl. A takođe, ako je ranac istrošen, možete da ga kupite i po manjim cenama unapred – a ovo nije prva godina da to radimo i štedimo do trećinu para.”
Do avgusta, osim odeće i obuće, ostaje vam veoma kratka lista onoga što još treba da se dokupi. A ovo najčešće, može da se nabavi i nakon početka škole, kada ste već poručili knjige. Najbolje je ako komplet udžbenika možete da kupite preko škole, što uglavnom znači da ih kupujete na rate i odmah imate sve što je potrebno od knjiga u septembru. Ukoliko ne postoji takva opcija, što pre jesenjih gužvi poručite, nabavite knjige to bolje. Pokušajte ako školski program to dozvoljava, da nabavite i polovne knjige - tako se značajno umanji trošak, a deci najčešće nimalo ne smeta.
Usput, prošle godine sam želela da proverim trik o kome sam čitala na forumu za roditelje. Idite u prodavnice po kancelarijski materijal 1. septembra, rekli su, pošto su svi već sve kupili, nema gužve, cene su snižene i sve što vam je potrebno može da se kupi po povoljnim cenama.
Zvanično izjavljujem: nikada ovo ne radite! U jednom poznatom lancu hipermarketa školskog pribora nastao je pakao na neorganizovanim, razbucanim policama, a mnoge stvari su nedostajale tokom prve nedelje škole."
Odeća i obuća
“Ne morate sve da kupujete novo za početak školske godine. Naravno da ćete osvežiti dečiju garderobu, jer su puno toga prerasli, ali opet pretražite ormane, izdvojite šta se više neće nositi, vidite šta je neophodno i iskoristite letnje rasprodaje još u avgustu, da neke majice, veš, trenerke dopunite. Sve mame imaju svoj sistem za ekonomisanje pri kupovini dečije odeće, sasvim je u redu, kupiti par sitnica da bi se dete ponovilo 1. septembra, ne mora da izgleda kao sa modne piste. Važno je da mu je udobno, nosi prirodne materijale i ide da se vidi sa drugarima kojih se uželeo.
Jedina stvar na kojoj ne štedim (i ne preporučujem uštedu) je obuća. Prvo, dečije noge još uvek rastu i formiraju se. Moje dete je imalo i još uvek ima problema sa ravnim stopalima, tako da su naše cipele uvek kvalitetne, od prirodnih materijala, sa dobrim osloncem za leđa i luk stopala.
Drugo, po mom mišljenju, cipele ili patike treba da budu takve da mogu bez problema da izdrže celu školsku godinu ili makar dok ne omale. Ista stvar je i sa sportskim patikama, s tim što je sasvim u redu, kupiti i neke povoljnije samo za opremu za fizičko, tako da se ne habaju svakodnevno.”
BONUS VIDEO