Suočavanj se sa tugom ili ljutnjom voljene osobe ili sa drugim posledicama loših odluka kazna je sama po sebi za dete, a prirodno osećanje krivice srazmerno pomaže detetu da ispravi ponašanje. Razgovor o potrebama deteta i o tome koji je drugi ili ispravan način da se one zadovolje, osim pogrešnih, pomaže detetu da nauči da se ponaša drugačije i daje mu ideju kako se gradi samopoštovanje: nije strašno pogrešiti, tu je uvek način da se greška ispravi i iz nje nešto nauči.
Kako reagovati na loše ponašanje deteta
Šta god da vaše dete radi, kada želite da ga kritikujete ili kažnjavate, pokušajte na ovaj način:
1. Zapamtite da dete nema zadatak da bude loše ili da radi loše stvari.
2. Pokušajte da shvatite šta je dete htelo kada je pogrešilo.
Odgovor nije uvek očigledan, vrlo često dete je vođeno psihološkim potrebama: želi pažnju, priznanje, ljubav ili radi nešto jer je to tipično za njegov uzrast, na primer, pre treće godine dete ima period posebnog interesovanja za male predmete i možda baš želi da se igra sa vašim nakitom, ne zato što je odlučio da vas ljuti već zato što jednostavno ne može da odoli i potrebna mu je alternativa. Stoga je bolje bar površno proučavati razvojnu psihologiju dece.
3. Pokažite detetu da razumete njegove težnje, osećanja i želje.
4. Pričajte sa detetom o tome šta se desilo, bez da ga krivite dalje i bez postavljanja retoričkih pitanja koja sadrže i skrivenu negativnu poruku: „Pa koliko puta moram da ti kažem, da li me čuješ?”
5. Ponudite svom detetu alternativni način da postigne ono što želi koji bi pomogao da se uzmu u obzir ne samo njegova interesovanja, već i faktori koji okružuju dete. A ako je sada nemoguće ono što želi, ne postoje takvi načini – pomozite svom detetu da prihvati i prežali nemogućnost da dobije nešto važno za njega.
Kako da kaznite, izgrdite dete?
Tako se formira tolerancija i odgovornost na stres: dete dobija dovoljno podrške i prihvatanja da se složi da je postupilo nepravilno i da želi da samostalno koriguje svoje ponašanje, a da ne doživi toksično osećanje krivice i stida i naruši svoju sliku o sebi.
Unapred odustanite od narcisoidne ideje da budete idealni roditelji ili da bespogovorno sledite preporuke kako ne biste i sebe i dete doveli u neurozu. Upamtite da ste vi i vaša deca samo ljudi i stičete dragocena iskustva čak i kada radite nešto nesavršeno.
Trudite se da razumete svoje dete, prilagodite mu se ali i poštujte svoj osećaj za to šta je dobro, neophodno da se razvija i poraste u zdravu i valjanu odraslu osobu. Pravila koja važe za vas, celu porodicu, dete mora da nauči da poštuje, ako ih se ne drži, i pored objašnjenja, smislite način kako da razume da takvo ponašanje neće biti tolerisano. Da li ćete primeniti tehniku tajm auta ili odlaska u ćošak, prekid komunikacije dok se ne smiri, vi ćete najbolje znati. Fokus ne treba da bude na kazni kao takvoj, već razlogu zašto dete mora da se koriguje.
BONUS VIDEO