Predškolski i školski uzrast su najvažniji periodi za razvoj ličnosti deteta, to je vreme kada mališan usvaja neke principe i vrednosti koji će uticati na njegovo kasnije ponašanje.
Pravilan razvoj i formiranje ličnosti mnogo zavise od veze koju roditelji izgrade sa detetom u tom periodu, a psiholozi Alena Kazanceva i Aleksej Mišin su dali nekoliko saveta kako roditelji da budu zdrav autoritet detetu.
1. Održavajte emocionalnu bliskost
Dete mora da bude sigurno da su roditelji uvek na njegovoj strani, da je ono voljeno i zaštićeno. To znači da treba da izbegavate prazna obećanja i neispunjavanje obaveza.
Kada dete napravi grešku, budite smireni i ne poistovećujte grešku sa ličnošću mališana. U tom smislu, ne treba reći detetu "razočarao si me", već "ne sviđa mi se što si to uradio/la".
Takođe, psiholozi savetuju da pokazujete iskreno interesovanje za život svog deteta, ali i da ne projektujete na njega svoja interesovanja, hobije, već da ga pustite da razvija svoju ličnost.
2. Slušajte njegove potrebe
Deci su potrebni ljubav, sigurnost i osećaj pripadnosti. Posvećujte detetu dovoljno pažnje, ne odlažite komunikaciju za kasnije. Neka dete zna da su vam njegova osećanja važna, nemojte da umanjujete njegove probleme, već ga naučite da osećanja pokazuje na zdrav način, prenosi reči psihologa psychologies.ru.
3. Zaštitite ga i podržite
Ne dozvolite da neko povredi ili ponizi vaše dete, zauzmite se za njega, čak i onda kada je to teško ili neprijatno. Naučite ga da štiti svoje granice i da kaže "ne" u situacijama koje mu nisu prijatne.
Odredite kućna pravila i objasnite ih detetu. To će mu pomoći da razume šta je prihvatljivo, a šta nije, ali se potrudite da pravila budu realistična i fer.
4. Budite iskreni
Čak i kada to nije lako, budite iskreni prema detetu. Ako ste nešto obećali, ispunite obećanje, a ako nešto ne možete da uradite, objasnite detetu razlog. Ne plašite se da priznate svoje greške, pokažite da niko nije savršen, ali se uvek trudite da budete bolji.
5. Dozvolite mu da pravi greške
Greške su sastavni deo života, zato je važno da naučite mališana da se ne plaši da pravi greške, već da ih vidi kao priliku da nešto nauči iz njih. Zato ne kažnjavajte dete kada pogreši, već mu pomozite da razume kako da sledeći put uradi nešto drugačije.
6. Budite primer
Deca su sjajni imitatori, a primer koji im roditelji daju ključan je u oblikovanju njihovih vrednosti, navika i uverenja. Drugim rečima, ponašajte se onako kako želite da se dete ponaša – na primer, ako želite da dete zavoli knjige, dajte mu prilike da i vas vidi kako čitate.
7. Postavite granice
Jasno postavljene granice pomažu da se dete oseća bezbedno, ali i da razume šta je dozvoljeno, a šta nije.
BONUS VIDEO: