Polazak u predškolsko dolazi sa dosta stresa i jakim emocijama, i za roditelje i za dete. Za dete, boravak u novom predškolskom okruženju sa nepoznatim vaspitačima i decom može da izazove i anksioznost i uzbuđenje. Roditelji često imaju pomešane emocije o tome da li je njihovo dete spremno za predškolsko.

Prilagođavanje je stresan period za svaku porodicu ali dobra priprema pomaže i vama i vašem detetu da se osećate spremnije.

Ublažavanje strahova

Razgovarajte sa detetom o predškolskom pre nego što počne. U mesecima i nedeljama pre vrtića ili odlaska u novu grupu, postepeno upoznajte svoje dete sa aktivnostima koje se često odvijaju tamo. Dete koje je naviklo da šara bojicama kod kuće, na primer, biće utešeno kada sazna da u predškolskoj učionici postoje bojice i papir.

Posetite sa detetom predškolsku učionicu nekoliko puta pre početka škole. Ovo može da olakša zabrinutost zbog novog nepoznatog prostora. Poseta je takođe prilika da se upoznate sa vaspitačicom i postavite pitanja o rutinama i zajedničkim aktivnostima. Neke od tih rutina i aktivnosti možete uvesti kod kuće kako bi dete upoznali.

Dok ste u učionici, pustite dete da istražuje i posmatra čas i bira da li će komunicirati sa drugom decom. Ovo pomaže deci da upoznaju sobu i omogućava im da istražuju nove igračke sa kojima će se igrati kada sve počne.

Takođe možete pitati kako se u tom vrtiću podnose prvi dani ispunjeni suzama. Kako će prva nedelja biti strukturisana da bi promena bila lakša za vas i vaše dete?

Nemojte se previše fokusirati na velike promene. Ovo bi moglo da pogorša bilo kakvu anksioznost, pa čak i mala deca mogu da shvate neverbalne znakove svojih roditelja. Dakle, iako se možda osećate pomalo krivim ili zabrinuti što ćete svoje dete ostaviti u predškolskom, budite entuzijastični i pričajte o tome kako će to biti zabavno.

Što ste mirniji i sigurniji u svom izboru da pošaljete dete u vrtić, to će vaše dete biti sigurnije.

Prvi dan

Kada uđete u sobu prvog dana polaska u vrtić, mirno ponovo upoznajte učiteljicu sa svojim detetom, a zatim se odmaknite da biste omogućili da započne uspostavljanje odnosa sa vašim detetom. Ovo će pokazati detetu da će biti srećno i bezbedno pod nadzorom vaspitačice.

Ako se dete drži za vas ili odbija da učestvuje u času, nemojte se uznemiravati – ovo može samo još više da ga uznemiri. Uvek se oprostite sa detetoms ljubavlju, dosledno, ali kada to učinite, odmah izađite. Nemojte da se iskradate. Koliko god primamljivo bilo, odlazak bez pozdrava može da učini da se deca osećaju napušteno. Dug oproštaj, s druge strane, može samo da pojača osećaj deteta da je predškolska ustanova loše mesto.

Dosledna i predvidljiva rutina rastanka olakšava odlazak. Neki roditelji mašu van prozora učionice ili prave smešnu facu, dok se drugi posebno rukuju pre rastanka. Prelazni objekti — porodična slika, posebna lutka ili omiljeno ćebe — takođe mogu pomoći detetu da se uteši. Takođe, imajte na umu da se većina dece dobro snalazi nakon što njihovi roditelji odu.

Bez obzira da li je vaše dete željno ili nerado da ide u predškolsko vaspitači su tu da vam pomognu. Neka deca mogu odmah da uskoče u igru sa drugarima iz grupe, dok bi druga možda želela malo vremena.

Mnoge predškolske ustanove počinju svakodnevnim ritualom, kao što je vreme u krugu (kada nastavnici i deca pričaju o tome šta su radili prethodnog dana i aktivnostima koje su pred njima za taj dan). Deca predškolskog uzrasta imaju tendenciju da reaguju na ovu vrstu predvidljivosti, a praćenje rutine će pomoći da se olakša prelazak od kuće do vrtića.

BONUS VIDEO

Recept za najjednostavniji kolač sa kajsijama instagram/thedailysaby