"Mislila sam da sam prebrodila užasnu frugu godinu sa mališanom. Treća izgledajoš gore!" - napisala je jedna mama za portal babychick.com. Zaista, mnogi roditelji suočavaju se sa ovim izazovom prelaska iz druge u treću godinu. Mame misli da će biti sve lakše kada dete napuni 3 godine, ali onda dolaze nove prekretnice. Svako doba nosi neke lepote i prepreke, a evo zašto roditelji smatraju da je treća godina teža od druge:

1. Deca sa dve godine jedva govore – možda im omiljena reč postaje "ne". Ali sa tri godine, njihov rečnik se toliko proširio da sada imate malog pregovarača koji ne prestaje da priča.

2. Dvogodišnjaci imaju tendenciju da plaču. Do tri, oni izazivaju epske napade besa koji mogu da traju 30 minuta (ili duže) i uključuju gaženje nogama, bacanje odeće i obuće i vrištanje tako glasno da komšije mogu da čuju.

3. Jedu ono čime ih hranite (uglavnom) sa dve godine. Sa tri godine postaju izbirljiviji. Odjednom se vašem detetu ne dopadaju one male semenke u hlebu za sendviče ili jabuke koje su isečene na kriške, nego žele na kockice.

4. Dvogodišnjaci nose pelene i idu povremeno na nošu. Do treće godine, mnoga deca su naučena na nošu , i sve je u vezi sa njihovim hitnim slučajevima mokrenja i kake.

5. U 2. godini imaju tendenciju da slušaju čvrstim glasom mame ili tate. Sa tri godine shvataju umetnost manipulacije.

6. Dvogodišnjaci dugo dremaju. Do treće godine, mnoga deca prestaju da spavaju preko dana.

7. U dva su slatki i oprezniji. Sa tri, trče, skaču i penju se!

Saveti za preživljavanje treće godine:

1. Rutina
Deca žude za rutinom. Da, naravno, tu i tamo, stvari iskrsnu, i naša deca moraju da dremuckaju u kolima, kasne dva sata na dremku, ili ostaju duže budna jer imamo goste. Ove retke prilike još uvek mogu da izazovu mali haos na celokupno ponašanje deteta. Kada se njihove rutine iznenada odbace na duži period, ili kada iz dana u dan uopšte nema rutine, vidimo sve više napada besa i lošeg ponašanja. Kada deca znaju šta da očekuju sledeće, lakše je snaći se u danu – za roditelje i dete.

2. Postavljanje očekivanja
Postavljanje očekivanja da se izbegne nastanak posebnog lošeg ponašanja dobro funkcioniše u našoj porodici. Ovo ide zajedno sa uspostavljanjem rutine. Kada deca znaju šta da očekuju i ponašanje koje očekujemo od njih, stvari idu lakše.

3. Upozorenja o promeni
Na primer, "Još pet minuta i onda je vreme za raspremanje igračaka." Ili "Još jedna runda žmurke, a onda je vreme da piškite pre nego što zadremate." Ili "Idemo gore za 10 minuta da operemo zube. Možeš mi pokazati kako ih sam četkaš."

4. Bez vike, pretnji ili mita
Verovali ili ne, postoji način da naterate mališane da slušaju bez vike, pretnji ili mita. Ovih nekoliko alternativa su efikasniji načini da naterate decu da slušaju:

  • Spustite se u nivo očiju, koristite kontakt očima i koristite tehniku šapata
  • Prestanite da govorite "ne" i pričajte više
  • Priznajte njihova osećanja

5. Igra
Ako se češće igrate da detetom, manje će biti epizoda stresa i besa. Trogodišnje dete traži puno pažnje, zato se potrudite da imate zajedničku rutinu igranja.

6. Budite dosledni
Ključno je ostati dosledan. Ako date petominutno upozorenje pre spavanja, nemojte gledati emisiju još 20 minuta. Želite da vaša deca razumeju koliko je pet minuta.

BONUS VIDEO:

Šta ne slati detetu u vrtić TikTok/heather_mummyandme

(Yumama/T.A.S.)