Još
Ostalo

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

90-E U SRBIJI SU BILE NAJGORE, ALI SU DECA IMALA DETINJSTVO: 9 stvari su roditelji dopuštali, a danas su nezamislive

Kako se razlikuje vaspitanje dece danas i tokom 90-ih godina - uprkos teškoćama i problemima, mamama i tatama je bilo lakše, a deca su imala detinjstvo!

 Kako su roditelji 90 ih u Srbiji odgajali decu. Izvor: Shutterstock, Lyudmila2509

Iako su 90-e godine u Srbiji bile izuzetno teške i pune izazova, deca 90-ih se sećaju da su ipak imala detinjstvo puno igre, zabave i maštanja. Uprkos mnogim teškoćama i problemima, ipak se mnoge mame i tate slažu da je možda i sa finansijskim problemima i lošim stanjem u celoj zemlji nekako bilo lakše odgajati decu nego danas. Zašto je to tako?

U nekim segmentima život je danas mnogo lakši, ali u drugim, znatno komplikovaniji. Koji su to izazovi roditeljstva koji se pred današnje roditelje postavljaju, a da mame pre 30 godina o tome nisu morale da razmišljaju?

1. Pre svega, nije bilo mobilnih telefona

Naše mame bile su blaženo "nepovezane". Bez mobilnih telefona, bez stalnih iskakanja poruka s Vajbera. Umesto toga, naše majke bi jednostavno odvodile decu u vrtić ili školu i dolazile po njih. Bez obaveza da isprate komunikacije na svim grupama – od predškolskog, do vannastavnih aktivnosti. Takođe, naše mame nisu morale voditi svakodnevnu bitku s detetom oko toga kad će dobiti svoj telefon, zašto provodi toliko vremena zureći u ekran itd…

2. Nije bilo društvenih mreža

Nema sumnje da su dani pre Fejsbuka i Instagrama bili jednostavniji. Zamislite: Niko ne objavljuje svoje "savršene" živote i "savršenu" decu ostavljajući vas da se osećate kao da sve radite pogrešno i da jednostavno niste dovoljno dobri/posvećeni/lepi. I niko ne fotografiše decu konstantno, niko ne zna što znači #heštag niti govori filterima koje (ne) koristi, piše Zelena učionica.

3. Od televizije – "Laku noć, deco" i poneka video-kaseta

Ako propustite tu jednu epizodu lutkarske emisije koju današnja deca ne bi ni pogledala – to vam je to, nema televizije danas. Pepa prase još se nije “rodila”, a Jutjub video-snimci otpakivanja raznih gluposti nisu postojali, piše Zelena učionica.

4. Niko nije razmišljao o šećeru (ne kažemo da je to bilo dobro)

Svi znaju da je šećer loš za zdravlje. Ali, prilično je stresno kad znamo čime zaista danas hranimo decu, kupujući namirnice u marketima. Te informacije danas ne samo da su dostupne, već nas doslovno progone. Mame osamdesetih i devedesetih definitivno nisu bile "preplavljene" izveštajima o tome šta jesti i koliko jesti, a šta nikako ne jesti (a to je uvek ono što deca najviše traže). Umesto toga, hranjenje dece bilo je opuštenije i definitivno nije bilo toliko nametnutog osećaja krivice kao što je to danas. Saveti starijih po tom pitanju bili su jedini merodavni i niko nije brinuo o tome da li je to što dete jede za njega dobro.

5. Rođendanske zabave bile su jednostavnije

Ako je zima u stanu/kući, u dvorištu ako je leto. Domaća torta, grisine u čaši, smoki u činijici, sendviči sa salamom, kiselim krastavcima i rendanim kačkavaljem. I eto rođendana. Animacija – ono što smislite. Pokloni – skromni i potrebni. Danas je proslava rođendana stvar prestiža, a najmanje sa ciljem da dete taj dan pamti. Jer ne pamte se konfete ni savršene toalete, već osećaji i ljudi.

6. Nije bilo "trudničke mode"

Nekad su sve trudnice nosile iste stvari – samo da je široko i udobno. Danas postoji svojevrsni pritisak da morate izgledati "moderno", pa čak i u poodmakloj trudnoći. Fotografije trudnica koje se u 9. mesecu trude da izgledaju zanosno preplavljuju društvene mreže namećući drugačije standarde i pravila. A pravila su – ako vodiš računa o sebi, nećeš nositi stari duks svog muža već modernu trudničku garderobu.

7. Nije bilo konstantnih saveta o sigurnosti

Od toga šta jesti u trudnoći, pa do toga kakvo auto sedište koristiti – savetima o sigurnosti nema kraja kad je u pitanju današnje roditeljstvo… Na stranu i to što ono što je juče bilo bezbedno, danas više nije. Naročito kada je reč o uvođenju čvrste hrane bebama.

Opet, odlično je što smo svesni značaja bezbedne vožnje i toga šta jeste, a šta nije sigurno za našu decu. Odlično, ali ponekad tako teško ispratiti i sve primeniti.

8. Domaći zadaci bili su jednostavniji i jasniji

Krajem prošlog veka, domaći zadaci radili su se bez interneta, dodatnih izvora, osim udžbenika. A većina roditelja s tim nije imala mnogo posla, vodeći se večito onom mantrom – Ja sam svoju školu završio, ti završavaj svoju. Možda je to ponekad bio i način da izbegnu obavezu prema deci koja se tiče škole, ali zasigurno su verovali da rade pravu stvar. I niko im nije stvarao osećaj krivice da će biti odgovorni za budućnost svoje dece.

9. Deca su se sama zabavljala

Nekad su mame po čitave dane ostavljale decu da se sama igraju, što je značilo da su se deca igrala u dvorištu ili komšiluku dok im ne bi bilo dosta ili dok ne bi bilo vreme za ručak ili večeru. Danas, dece na ulicama gotovo i da nema, komšijski odnosi mahom su zahladneli, a roditelji osećaju obavezu da njihovo dete satima bude animirano aktivnostima koje razvijaju inteligenciju.

Možemo mnogo toga zameriti bakama i dekama današnje dece, našim roditeljima, ali ostaje činjenica da su verovali da rade najbolje što mogu. A često su i bili u pravu.

(Zelena učionica/Yumama)

BONUS VIDEO:

Pogledajte

00:19
vaspitanje sina za dobrog muža
Izvor: Tiktok/thatlawyermomlife
Izvor: Tiktok/thatlawyermomlife

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Ivan

Devedesete pamtim kao period praznih prodavnica, benzin i cigarete se prodavao na ulici, pravo detinjstvo su jedino IMALA pojedina deca čiji su roditelji bili zapošljeni U državnom aparatu i polugama vlasti npr opštini ili policiji jer su jedino oni imali uglavnom redovne PLATE. Penzije su bile 2 marke a litar ŠVERCOVANOG benzina na ulici je koštao 10 maraka. Radnici u fabrikama koje su polako propadale zbog sankcija su primali platu za zakašnjenjem od po nekoliko meseci čak i cele godine i sa njom nisu mogli kupiti ni par patika. Roditelji su se morali SNALAZITI na razne načine kako bi zaradili neku marku više da bi mogli da kupe drva za zimu ili hranu da se pregura zima. Sećam se profesora iz srednje škole koji je nakon škole prodavao cigarete na ulici ponekad i polovnu obuću. Zimi su časovi bili skraćeni jer škole nisu imale grejanje a restrikcije struje su zimi bile redovna pojava. Moja generacija je imala daleko gore detinjstvo nego današnja deca i nijednom detetu ne bih poželeo detinjstvo koje smo mi imali.

ALOKIN

@Ivan Jadan ti, a jos jadnija sadasnja tvoja deca ako ih imas nemas ti pojima sta je detinjsvo kada sa ortacima ides na buvljak i cekas sirenu u 6h preskaces ogradu i preprodas zauzetu tezgu trgovcu, odes ispred SIVA NA PRSKALICE UDJES U PRODAVNICU I UKRADES PO KOJU STVAR (nije za pohvalu) ali je andrenalinski za dete i jos mnogo toga

Ja

Nakon svih ovih stvari nabrojanih ovako na jednom mestu, krivo mi je što sam odrastao devedesetih a ne sada...

Najnovije

Vesti

Porodica