Doktor objasnio sve o povišenoj temperaturi kod dece: Posebno je upozorio na jednu grešku koju mnogi prave

Dr Pavel Berežanski objasnio je sve o povišenoj temperaturi kod dece - zašto se javlja, kada i kako se skida, zašto se deca tresu kada imaju temperaturu, ali i koju čestu grešku treba izbeći.

Shutterstock

Povišena temperatura jedan je od najčešćih simptoma koji se javlja kod dece usled brojnih "zimskih" infekcija – prehlada, virusa i slično. Važno je da roditelji znaju tačno kako da pomognu detetu, kada i kako da skidaju temperaturu, a sve o tome je razjasnio pedijatar i profesor sa Sečenov univerziteta, dr Pavel Berežanski.

On je najpre objasnio zašto su ponekad deca, kada imaju povišenu temperaturu, bleda i tresu se.

"Telesna temperatura raste kada virusi i bakterije uđu u organizam. Takva reakcija je zapravo odbrana organizma, a telo proizvodi pirogene, supstance zbog kojih se telo ’greje’, koje stimulišu nervni sistem i podstiču sužavanje krvnih sudova. Na taj način telo zadržava toplotu koju već ima. To je razlog zašto je dete bledo kada ima temperaturu. Međutim, mala temperatura nije dovoljna da ubije bakterije, pa mišići počinju da rade da bi se još povećala, i zbog toga dete počinje da se trese. Po pravilu, temperatura od oko 38,5 do 39 stepeni je dovoljna da se izbori sa patogenima. Zbog toga, kada telo dostigne tu temperaturu, mozak izdaje komandu da se krvni sudovi prošire. Tada dete postaje crveno u licu, znoji se i prestaje da se trese", objasnio je doktor za aif.ru, pa otkrio i kada treba spuštati temperaturu.

"Kod temperature od 38,5 stepeni počinje proizvodnja interferona, proteina koji se bore protiv bakterija i virusa. Zato, ako dete dobro podnosi temperaturu do 38,5 ili čak 39 stepeni, ne treba je spuštati lekovima. Ipak, sve je individualno. Neka deca se osećaju veoma loše čak i kada imaju blago povišenu temperaturu – možda imaju jaku glavobolju i celo telo ih boli. Naravno, ne treba da ga pustite da se tako muči, u redu je da mu date antipiretik".

Dr Berežanski da temperaturu do 38 stepeni treba spuštati i kod dece koja imaju neke hronične bolesti, kao i kod beba do tri meseca, ili ako je dete ranije imalo konvulzije.

Svakako, viosku temperaturu treba skidati, a doktor kaže da ukoliko pređe 39 stepeni, postoji rizik da dođe i do 40 ili više stepeni.

Utopljavanje deteta s temperaturom

Mnogi i danas, a to se naročito radilo ranije, pokrivaju dete kada ima povišenu temperaturu, kako bi se zgrejalo. Međutim, to je greška.

"Ako dete ima temperaturu, ne oblačite mu džempere, vunene čapare, ne uvijajte ga u ćebe, inače će temperatura brže rasti. Skinite višak odeće, provetrite prostoriju. Sobna temperatura u prostoriji u kojoj je dete s temperaturom ne bi trebalo da prelazi 21 stepen", kaže dr Berežanski, savetujući da mališanima s temperaturom dajete da pije vodu češće. "To podstiče znojenje i skida temperaturu. Osim toga, dosta tečnosti je važno za efikasnije dejstvo antipiretika".

Koji lekovi su najbolji

Dr Berežanski kaže da su paracetamol i ibuprofen najbolji za skidanje temperature kod dece, a kod beba do tri meseca koristi se samo paracetamol. Njegov savet je da roditelji pri ruci imaju ove lekove u različitim oblicima – supozitorije odnosno čepiće, sirup i tablete. Supozitorije se preporučuju za korišćenje kod dece do godinu dana, sirup kod mališana do sedam godina, dok oni stariji mogu da piju i tablete.

Kada je potrebna hitna medicinska reakcija

Doktor ističe da, generalno, visoka temperatura sama po sebi nije razlog za hitnu medicinsku pomoć, već je dovoljno da se brine o detetu prema uputstvima koje da pedijaar. Međutim, u nekim slučajevima je potrebna hitna medicinska reakcija:

  • Dete ima izmenjenu svest ili konvulzije
  • Dehidriralo je – ne mokri, mukozna membrana je suva, nema suza kada plače
  • Ima poteškoće u disanju – iznenadno pogoršanje ili poteškoće u disanju, pojava neuobičajenih zvukova prilikom disanja
  • Ima osip koji ne bledi kada pritisnete kožu
  • Dete ima jaku glavobolju čak i nakon uzimanja antipiretika
  • Uporno povraća
  • Oseća se loše i ima temperaturu višu od 40 stepeni i nakon uzimanja antipiretika
  • Ima akutni bol u stomaku
  • Mlađe je od tri meseca

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Stavljanje krompira u čarapu  TikTok/g0dblesstac0s