Mnoga deca koja učestvuju u radnoj terapiji, logopedskoj, fizioterapiji ili psihološkim seansama, često idu i na nekoliko istovremeno, godinama. Iako su ove vežbe i terapije neverovatno korisne i važne u podršci detetu da postigne svoje ciljeve, nije neuobičajeno da deca dožive „terapijsko sagorevanje“ nakon nekog vremena, kako prenosi Occupationaltherapy.
Terapijsko sagorevanje se odnosi na fizički, emocionalni i mentalni zamor koji može nastati usled dužeg učešća u terapijskom radu i sve vezano za njega.
Šta može izazvati sagorevanje?
Terapijsko sagorevanje, umor kod dece se može manifestovati na različite načine, kao što su povećan otpor ili izbegavanje terapijskih sesija, smanjena motivacija ili angažovanja tokom vežbi, česte frustracije ili odbijanje terapije, ili čak stagniranje u postizanju ciljeva i napretku tokom dužeg perioda.
Nekoliko faktora može doprineti terapijskom sagorevanju kod dece, uključujući intenzitet i učestalost sesija i trajanje terapije. Deca koja učestvuju u više terapija istovremeno ili imaju prečesto zakazane vežbe mogu se vremenom osećati preopterećeno i iscrpljeno.
Produženo trajanje terapije takođe može doprineti umoru i emocionalnoj iscrpljenosti. Roditelji i terapeuti treba da vode računa o trajanju i intenzitetu terapijskih vežbi, redovno procenjuju dobrobit i angažovanje deteta i razmotre prilagođavanja ili pauze po potrebi kako bi sprečili sagorevanje i osigurali napredak.
Priroda same terapije takođe može biti uzrok sagorevanju. Neke terapijske intervencije mogu biti izazovne ili zahtevne, zahtevajući kontinuirani napor i koncentraciju od deteta. Takođe je važno uzeti u obzir ravnotežu između terapijskih aktivnosti i slobodnog vremena i odmora za decu. Često, dete može naporno da radi na terapiji pa i kod kuće na ostvarenju svojih ciljeva, što je sjajno; međutim, to može dovesti do zamora tokom vremena, uglavnom kada traje duže bez pauze ili promene u rutini.
Spoljašnji faktori kao što su opterećenje u školi, društveni pritisci ili porodični stres mogu doprineti sagorevanju kod dece koja su podvrgnuta terapiji.
Nedostatak ravnoteže između obaveza na terapiji i drugih aspekata života deteta može povećati osećaj preplavljenosti i iscrpljenosti, što ga čini još težim, da bi dete ostalo uključeno i motivisano na terapijskim vežbama.
Znaci terapijskog sagorevanja
Prepoznavanje znakova terapijskog sagorevanja je ključno za ranu intervenciju i podršku. Roditelji treba da budu pažljivi na promene u ponašanju, raspoloženju i stavu svog deteta prema terapiji.
Neki uobičajeni znaci terapijskog sagorevanja kod dece uključuju povećan otpor ili izbegavanje terapijskih sesija, smanjenu motivaciju ili angažovanje tokom sesija, ljutnju, bes, plač ili svaki vid otpora u vezi sa terapijom, fizičke tegobe kao što su glavobolja ili bolovi u stomaku pre ili tokom sesija, i opšti umor.
Ako primetite bilo koji od ovih znakova kod svog deteta, neophodno je preduzeti neke korake da biste rešili situaciju i pružili podršku. Održavanje otvorene komunikacije sa svojim detetom o osećanjima i iskustvima sa terapijom je ključno. Podstaknite ga da izrazi bilo kakvu zabrinutost ili strah sa kojima se bori i sarađujte sa terapeutima kako bi razvili uravnotežena i prava rešenja.
Šta se mogu uradimi da pomognem detetu?
Terapeuti mogu podržati vaše dete prilagođavanjem terapijskih aktivnosti kako bi ih učinili zanimljivijim i prijatnijim, istražujući različite zabavne načine kao što je uključivanje tehnologije ili modifikovanje ritma sesija kako bi se omogućilo više pauza ili opuštanja.
Oni takođe mogu preporučiti učešće u terapijskim grupama koje se odnose na specifične ciljeve, pružajući mogućnosti za druženje i vršnjačku podršku. U nekim slučajevima, odmor od terapije da biste imali više odmora i slobodnih aktivnosti može biti od koristi. Baš kao i odmor, kratka pauza od terapije deci znači da se mogu vratiti osveženi i sa većim osećajem motivacije i energije da nastave efikasno da rade na ostvarenju svojih ciljeva.
Ako ste zabrinuti da vaše dete možda doživljava terapijsko sagorevanje, konsultujte se sa svojim terapeutom kako biste razgovarali o vašim brigama. Oni će blisko sarađivati sa vama kako bi utvrdili šta je najpogodnije za potrebe vašeg deteta i obezbedili da dobije podršku i negu neophodnu za njihovo blagostanje i napredak.
BONUS VIDEO