Naravno, crvenilo urina može se pojaviti iz mnogo razloga. Na primer, ovaj simptom može pratiti hemoragični cistitis (koji se javlja i kod dece i kod odraslih) i drugih bolesti. Dečiji lekar sa odeljenja nefrologije Ruske dečije kliničke bolnice, ogranka Ruskog nacionalnog istraživačkog medicinskog univerziteta N.I. Pirogova Ministarstvo zdravlja Rusije, Marija Proskura objašnjava, “Hematurija znači povećan sadržaj crvenih krvnih zrnaca u urinu. U ovom slučaju, umesto uobičajene žute ili svetlo žute boje, ova tečnost dobija ružičaste ili tamnije nijanse.”
Uzroci hematurije mogu biti veoma različiti: od relativno bezopasnih infekcija urinarnog trakta, koje nestaju bez traga kako se dete oporavlja, do razvoja tumora bešike ili bubrega.
Ponekad uzrok takvog zastrašujućeg simptoma uopšte nije zastrašujući. Na primer, višak crvenih krvnih zrnaca može se otkriti u urinu ako se dete bavilo aktivnim sportom dan pre testa.
„Važno je napomenuti da ako samo vidimo ružičasti urin, to možda nije uvek krv“, upozorava stručnjak. — U proizvodima postoje različite supstance za bojenje koje mogu da promene boju mokraće. Zato uputstva za uzimanje testova posebno ukazuju na to da uoči testa urina ne treba konzumirati obojenu hranu i pića.
Pored cvekle i bobičastog voća, to može biti i obojen fil na torti ili glazirani medenjaci – različite količine pigmenta često sadrže proizvodi koji nam na prvi pogled ne deluju sumnjivo. „Bojenje urina od hranom je normalno: privremeno je i nestaje samo od sebe kada se proizvod eliminiše iz tela.
Razlozi za brigu
Međutim, u nekim slučajevima, hematurija može biti izuzetno opasna. Stoga, ako otkrijete takav simptom, prema rečima stručnjaka, obavezno se morate obratiti svom pedijatru, a zatim striktno pratiti njegova uputstva. Ne morate sami da radite nikakve testove nakon pregleda, lekar će propisati neophodne.
„Uzroci hematurije se mogu podeliti na bubrežne i ekstrarenalne. U prvoj grupi mogu biti bolesti kao što su post-infektivni glomerulonefritis (može se pojaviti kao komplikacija nakon streptokokne infekcije, na primer, upale krajnika), sinfaringitis hematurija (kada je urin obojen zbog kašlja i upale grla). U ovim slučajevima, lečenje se bira u zavisnosti od rezultata biopsije: uglavnom se propisuju imunosupresivni lekovi“, kaže Proskura „Ako je reč o vanbubrežnim uzrocima, onda je kod urologa neophodno utvrditi uzrok pojave krvi u urinu i lečiti direktno uzročnik bolesti. To može biti kamen u bubregu, razne anomalije u strukturi tela, tumori.
Do 3 meseca i posle 6 godina
Neka deca su sklonija hematuriji od druge. Zbog toga je posebno važno za one roditelje čija deca imaju:
- neposrednerođake sa istorijom hematurije ili urolitijaze;
- sistemskim autoimunim bolestima kao što je eritematozni lupus,
IgA vaskulitis; - razne anatomske anomalije urinarnog sistema, koje se mogu otkriti ultrazvukom: smanjena veličina bubrega, njihova netačna lokacija, proširenje uretera.
„Kod deteta sa naslednim nefritisom, hematurija se javlja pri rođenju ili u prva tri meseca života“, kaže nefrolog.
Kod dece mlađe od šest godina, crvena krvna zrnca se najčešće otkrivaju slučajno u testovima: na primer, kada se testovi sprovode nakon infekcije ili fizičke aktivnosti. Ali lekari pregledaju decu stariju od šest godina sa hematurijom na sistemske patologije, jer se od tog uzrasta mogu ispoljiti ozbiljne bolesti, čiji je simptom pojava krvi u urinu.
Koji drugi simptomi mogu biti?
Pored hematurije, postoje signali na koje roditelji treba da reaguju što pre i da se konsultuju sa lekarom. Među njima su:
- povećan krvni pritisak
- ogroman stomak
- ponekad čak možete osetiti bubrege na dodir ako su uvećani
- kožni osip
„Pošto može biti mnogo uzroka hematurije, ne postoji univerzalna prevencija“, kaže stručnjak. — Da bismo mogli da identifikujemo bolesti bubrega u ranim fazama, potrebno je uzeti u obzir bolesti članova uže porodice. Važno je da se blagovremeno i redovno deca podvrgavaju lekarskim pregledima i testovima kako bi se otkrile moguće patologije.
BONUS VIDEO