Zašto dete ima česte upale ušiju? Evo koji su razlozi i šta možete da uradite da biste to sprečili

Pročitajte zašto dete ima česte upale ušiju i kako to da sprečite.

Shutterstock

Upale uha relativno su česte kod dece i gotovo da nema deteta koje je u nekom trenutku nema. Štaviše, prema nekim podacima čak 60 odsto dece do treće godine barem jednom ima infekciju uva, a oko 25 odsto ih ima više od tri puta u tom periodu.

Kod nekih mališana se infekcije uva često ponavljaju, a evo šta treba da znate o tome i da li to ukazuje na neki ozbiljniji problem.

Infekcije uva i antibiotici

Ono što treba da znate je da infekcije uva mogu da se vrate i nakon lečenja antibioticima. Mnogo je virusa i bakterija koje mogu da dovedu do zapaljenja srednjeg uha, a to znači da kada se dete oporavi od jedne infekcije, može da "pokupi" drugi virus ili bakterije i opet se razboli.

Ukoliko dete više puta ima infekcije ušiju u ranom detinjstvu, to obično nije razlog za brigu. Ipak, česte epizode otitis media, odnosno zapaljenja srednjeg uva, mogu da dovedu do određenih komplikacija, poput:

  • Puknuća bubne opne
  • Privremenog gubitka sluha
  • Tinitusa ili zujanja u ušima
  • Širenja infekcije na druga područja na glavi i vratu

Rekurentnom upalom srednjeg uha se smatra kada dete ima ovu infekciju tri puta za šest meseci, odnosno četiri infekcije u godini, piše goodrx.com.

Zašto se iznova javljaju infekcije uha

Roditelji čiji mališani imaju česte infekcije ušiju se pitaju šta je tome razlog – zapravo, postoji ih nekoliko.

Anatomija

Eustahijeva tuba, kanal kroz koji se iz ušiju tečnost odvodi do zadnjeg dela grla, kod dece je kraći, uži i ravniji, tako da ne može tako dobro da vrši funkciju. Sve što može da utiče na ovu drenažu, poput zapaljenja do prehlade, povećava rizik da se bakterije zaglave u srednjem uhu i dovedu do infekcije.

Još neki anatomski problemi koji mogu da budu uzroci čestih infekcija ušiju su uvećani adenoidi odnosno uvećan treći krajnik, rascep nepca i neka genetska stanja poput Tarnerovog ili Daunovog sindroma koji mogu da utiču na razvoj uha.

Izloženost virusima i bakterijama

Što je dete izloženije virusima i bakterijama, to su veće šanse da dođe do upale uha.

Neispijanje antibiotika do kraja

Infekcija ušiju izazvane bakterijama uglavnom se leče antibioticima, a sa decom uzimanje lekova često ne ide baš glatko. Ukoliko mališane ne ispiju propisane antibiotike do kraja, infekcija neće do kraja proći, te to može da dovede do ponavljajućih infekcija.

U drugim slučajevima, može se desiti da određeni antibiotik ne deluje na određenu vrstu bakterija, pa je potrebna promena leka.

Genetika

Roditelji koji su imali česte infekcije ušiju mogu imati i decu koja će tome biti sklonija. U nekim slučajevima, dete može genetski da ima različitu količinu dobrih bakterija u uhu, što utiče na šanse za infekcije.

I razlike u imunom sistemu su važan faktor, odnosno mališani sa slabijim imunitetom češće imaju bakterijske ili virusne infekcije, što može da dovede i do infekcije uva.

Oblik unutrašnjeg uva takođe može da bude uzrok za češće javljanje ovih infekcija.

Prevencija infekcija uha

Nekoliko koraka možete da preduzmete kako biste smanjili rizik od čestih infekcija srednjeg uha.

Izbegavajte izloženost duvanskom dimu. Pasivno pušenje kod dece može da izazove brojne zdravstvene probleme, a istraživanja su pokazala da su infekcije ušiju češće kod dece koja žive u kući sa pušačima.

Neka beba doji, ako je to moguće. Stručnjaci savetuju da beba isključivo doji u prvih šest meseci života jer majčino mleko ima brojne dobre uticaje na dete. Jedan od tih uticaja je i zaštita od infekcija ušiju, koja traje i nakon prestanka dojenja.

Ograničite upotrebu laže. Neke studije su pokazale da dugo korišćenje laže povećava rizik od upale uha.

Ukoliko vaše dete ima česte infekcije ušiju, najbolje je da se posavetujete sa pedijatrom, kako bi se utvrdio tačan razlog i moguća rešenja.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Pedijatar o čišćenju ušiju bebama  TikTok/doctor_yoshi