Kada deca rastu, igraju se, trče, sasvim je očekivano i normalno da se tu i tamo desi poneka mala nezgoda zbog koje će se pojaviti čvoruga na glavi. Roditelje to ponekad zabrine, što je sasvim razumljivo, ali možda će vam reči lekara pomoći da budete mirniji.
Naime, dečji doktor sportske medicine dr Džuli Vilson preporučuje da svaku čvorugu na glavi kod beba i dece mlađe od dve godine proceni stručnjak jer su njihove lobanje još uvek mekane. Kada je reč o deci starijoj od dve godine, važno je gde se na glavi pojavi modrica.
"Generalno, čelo je prilično otporno kod dece starije od dve godine. Ali, neki drugi delovi, poput slepoočnica, iza ušiju, nos, jagodice su osetljivije", kaže dr Vilson za portal Dečje bolnice u Koloradu.
Kada dete udari glavu, vrlo je verovatno da će se čvoruga na glavi brzo pojaviti. Ukoliko stavite na čvorugu led ili hladnu oblogu, trebalo bi da se malo smanjuje. U tom slučaju, ako se dete ponaša normalno, ne bi trebalo da vas čvoruga mnogo brine.
Međutim, ako se čvoruga na glavi vremenom povećava, pojavi se novi otok ili modrice negde na licu, iza ušiju ili ispod očiju, to može da bude znak nečeg ozbiljnijeg i dr Vilson savetuje da u tom slučaju obavezno odete kod lekara.
Kada su u pitanje bebe i mlađa deca, posebno pažnju obratite na fontanele nakon bilo kakve čvoruge ili udarca. Izbočena fontanela kada beba ne plače ili leži može da ukaže na neko ozbiljnije stanje nakon udarca.
Osim toga, ako beba ili dete neutešno plače, povraća, ne može da ostane budno, krvari iz nosa ili ušiju, obavezno potražite hitnu medicinsku pomoć.
BONUS VIDEO: