Postoje trenuci kada vam se javi iznenadno zvonjenje u uhu. Najčešće, nestaje u roku od nekoliko sekundi. Ali, zapravo postoji poremećaj u kome uporna zvonjava ili neka druga vrsta buke nikada vam ne prolazi. Poznat kao tinitus, ovaj poremećaj je čest i kod dece i kod odraslih.
Šta je tinitus (zujanje u ušima)
Tinitus je takođe poznat kao zujanje u ušima i odnosi se na stanje u kojem dete može da čuje buku koju ne izaziva spoljašnji izvor. Iako je poznato kao zujanje u uhu, buka takođe može biti nešto poput cvrkuta ili zvižduka. Može da se razlikuje po intenzitetu i učestalosti. Dok ga neki mališani čuju neprekidno, drugi ga čuju povremeno.
Uzroci tinitusa kod male dece
- Dugotrajno izlaganje jakoj buci
- Začepljene uši zbog infekcije cerumena ili sinusnom infekcijom
- Neželjeni efekti leka
- Bolest unutrašnjeg uha
- Povrede glave ili vrata
- Pogrešan položaj kostiju vilice
- Rast kostiju u regionu srednjeg uha
Simptomi tinitusa u 15 meseci starosti
Mala deca koja pate od tinitusa najčešće smatraju da je uporna buka normalna i malo je verovatno da će se žaliti na to. Morate da se potrudite da biste utvrdili znakove tinitusa kod male dece. To uključuje:
- Iscedak iz uha
- Rasejano ili anksiozno ponašanje
- Poteškoće sa spavanjem ili koncentracijom
Ako primetite bilo koji od znakova, zakažite pregled kod lekara. Obaviće se rutinski pregled da se vidi da li je problem uzrokovan upalom uha. Ako se ne pronađe takav problem, uputiće vas kod otologa ili otorinolaringologa, koji je specijalizovan za takve poremećaje.
Dijagnoza tinitusa
Lekar će da preporuči nekoliko testova sluha, kao i testove nerava da bi se usredsredio na osnovni problem. Često se radi i skeniranje da se proveri da li je stanje posledica neusklađenosti ili abnormalnog rasta uha.
Lečenje tinitusa
Tinitus lako može da se izleči lečenjem osnovnog uzroka. Međutim, u većini slučajeva nema poznatog uzroka. U takvim slučajevima, lekar će da preporuči alternativnu terapiju koja će pomoći u rešavanju stalnog zvonjenja u uhu. Jedna takva je terapija zvukom. To uključuje izlaganje deteta da čuje neprekidne pozadinske zvukove. To čini uporno zvonjenje manje primetnim i vremenom ga mališan gotovo i ne primećuje. Za osobe sa oštećenim sluhom lekari preporučuju slušne aparate.
Tinitus kod dece je prilično čest i može da se leči. Međutim, ako se ne kontroliše, može dovesti do ozbiljnijih implikacija poput stresa, anksioznih poremećaja i drugih psiholoških problema.
BONUS VIDEO