Tokom sezone alergija, možda nećete izaći iz kuće, a da ne proverite količinu polena i ne napunite džepove maramicama. Znate da alergeni na otvorenom mogu izazvati svrab u očima, začepljen nos i kijanje. Ali ako vaše dete razvije bilo koji od ovih simptoma, možda se pitate da li i bebe mogu imati sezonske alergije, kako prenosi Parents portal.
Zašto bebe ne dobijaju sezonske alergije?
Alergije se razvijaju nakon kumulativnog izlaganja alergenu, objašnjava Anne Miranovski, pedijatrijski alergolog iz Ferfaksa, Virdžinija. „Dete ne provodi dovoljno vremena na otvorenom da bi razvilo reakciju na polen drveća, travu ili ambroziju“, kaže ona.
Zaista, deci su obično potrebne najmanje dve uzastopne sezone izloženosti da bi razvile ekološke alergije. Zbog toga se često pojavljuju tek u kasnom ili ranom detinjstvu.
Kada deca razvijaju alergije?
Sezonske alergije mogu se javiti tokom detinjstva ili odrastanja - obično između 3. i 5. godine, mada se mogu pojaviti i kasnije. Procenjuje se da jedno od pet dece ima sezonsku alergiju, prema Centrima za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC). Vaše dete ima povećan rizik ako bilo koji roditelj takođe ima alergiju. Međutim, njihov okidač može biti potpuno drugačiji; na primer, ako ste alergični na polen, vaše dete može reagovati na mačke. Ali čak i ako vi i vaš partner nikada ne kašljate ili kijate, vaše dete nije nužno bezbedno.
Alergije u detinjstvu su u porastu, a mnogi mladi oboleli nemaju porodičnu istoriju. Neki stručnjaci smatraju da naš super-čist, ultra-higijenski način života igra ulogu. Ako deca žive u svetu skoro bez klica, kaže teorija, njihov imuni sistem će se boriti sa drugim napadačima, poput polena ili čestica iz domaćinstva.
Šta ako moja beba ima sezonske simptome alergije?
Ako vodite bebu u šetnju napolju i često primetite curenje ili zapušen nos, svrab u očima i otežano disanje, vaša beba može imati alergiju, kaže Rene Matjuvs, stručnjak za astmu i alergije iz Čikaga. Ali deci obično ne smetaju spoljni okidači kao što su trava i ambrozija sve do treće godine, tako da je uzrok verovatno nešto sasvim drugo. Drugi uzroci simptoma sličnih alergiji uključuju ponavljajuće prehlade, osetljivost na hranu i još mnogo toga. Takođe, bebama mogu smetati alergeni u domaćinstvu kao što su buđ, grinje, perut kućnih ljubimaca i bubašvabe.
Obratite posebnu pažnju na to kada vaše dete kijanje ili svrab dostiže vrhunac: ovo može da vam ukaže na to šta je odgovorno. Na primer, grinje žive u posteljini i nameštaju, tako da ako je vaše dete alergično na grinje, verovatno će se probuditi sa svrabom u očima i curenjem iz nosa nakon što ih udahne preko noći. Ili ako vaša beba ne može da toleriše perut kućnih ljubimaca, možda ćete primetiti da njihovi simptomi izbijaju kada posećujete baku i njene mačke.
Šta treba znati o alergijama u zatvorenom kod dece
Sezonske alergije se obično javljaju posle 3. godine. Simptomi su rezultat preterane reakcije imunog sistema kada je izložen alergenu, i mogu uključivati:
- Curenje iz nosa
- Svrab ili suzenje očiju
- Kijavice
- Nazalno začepljenje
Upaljeno grlo - Kašljanje
- Kijanje
- Tamni podočnjaci
- Često disanje na usta
Testirajte svoju bebu na sezonske alergije
Neobično je da se beba testira na alergiju na polen, ali alergolog može pomoći da se odluči da li je testkrvi ili test kože neophodan. Tokom testa krvi, zdravstveni radnik vadi krv i meri nivoe antitela na određene alergene da bi video da li su nivoi visoki. S druge strane, kožni test uključuje oštru, šiljastu metalnu sondu obloženu kapljicom rastvora koji sadrži određeni alergen. Igla (ili nekoliko igala obloženih različitim alergenima) se zatim koristi za nežno grebanje bebine ruke ili leđa kako bi supstanca mogla da uđe ispod površine kože. Alergolog će zatim sačekati oko 15 ili 20 minuta i posmatrati da li postoji reakcija na alergen, kao što je pojava plika, osipa, crvenila ili otoka.
„Kožni testovi mogu da utvrde da li su problem alergeni izazvani polenom ili unutrašnji alergeni izazvani peruti kućnih ljubimaca, grinjama i bubašvabama“, kaže David Stukus, pedijatrijski alergolog i profesor kliničke pedijatrije u Nationvide Children's Hospital u Kolumbusu, Ohajo.
Šta učiniti za bebu sa sezonskim alergijama
Ako test krvi ili kožni test utvrdi da vaša beba ima alergije, lekar može da prepiše lekove ili predloži plan lečenja. U suprotnom, možete preduzeti određene mere kako biste sprečili da vaša beba dođe u kontakt sa alergenima. Izbegavajte da izlazite napolje u vreme najveće količine polena, obično rano ujutro i kasno uveče .
Umesto toga, izađite napolje popodne i pokušajte da ne izlazite napolje tokom vetrovitih dana. Ako treba da obavljate poslove sa svojom bebom tokom špica, operite ruke i bebine ruke nakon što se vratite unutra da biste uklonili polen ili okupajte bebu da biste oprali tragove polena. Držite prozore zatvorene i klima uređaje u toplijim mesecima.
Ograničite prašinu i perut kućnih ljubimaca kod kuće pranjem posteljine i peškira u toploj vodi jednom nedeljno i izbegavajte sušenje odeće, jer se polen može zalepiti za nju. Usisavajte podove i tepihe najmanje jednom nedeljno i koristite usisivač sa HEPA filterom koji uklanja perut kućnih ljubimaca. Ove jednostavne promene u vašoj rutini mogu pomoći vama i vašoj bebi da uživate na otvorenom u svim godišnjim dobima.
(Yumama/J.D.)
BONUS VIDEO