Devojčice su ranije dobijale prvu menstruaciju oko 10,11 godine, najčešće i oko 13, a danas se ta granica pomerila. Rani pubertet danas nije tako redak slučaj, a još pre samog ciklusa mamama devojčica se savetuje da pričaju o tome sa pedijatrom i ginekolgoom.
Ono što obeležava život žene su prva i poslednja menstruacija. Prvi ciklus je menarha, a poslednji menopauza. Najbolje je kada bi ciklus od početka do samog kraja uvek bio regularan, ali to nije uvek tako.
"Ranije, između 11 i 13 godine bio neki period kada su devojčice dobijale prvu menstruaciju. Naravno da se to vreme pomerilo, odnosno ta granica. Kao što se pomerila i starosna granica kada žene gube ciklus. Pa recimo da je to sad 9 godina, možda se to smatra i nekom donjom granicom kada devojčica treba da dobije ciklus. Sve što bi bilo pre toga, 8. godina i ispod, zaista bi se zvalo preuranjeni pubertet - praćen sa svim svojim sekundarnim seksualnim karakteristikama i prvom mesntruacijom. To je zaista je jedno ozbiljno stanje kojim se bave pedijatri koji leče taj hormonski metabilički problem." - objasnila je ginekolog Dejana Milojević za emisiju "150 minuta" na TV Prva.
Koji su znakovi da će devjčica uskoro dobiti menstruaciju?
"Devojčica koja dobije prvi ciklus, pre toga ona prolazi period sazrevanja, sekundarnih seksualnih karakteristika. Počinju da joj rastu dojke, formira se ta žlezdana ploča i obično posle dve godine od rasta dojki, nastane taj prvi ciklus i on bude regularan ili neregularan. Ako je nastao u neko optimalno vreme, i tada zna da bude neregularan. Da devojčica ima neregularna krvarenja, pogotovo ako je prevremeni pubertet."
Roditelji su često zabrinuti zbog preranog ulaska devojčica u pubertet, kada bi trebalo da se obrate lekaru:
"Tu mora da postoji saradnja između pedijatra i ginekologa. Mišljenja sam da roditelji kada primete promene, treba već da kontaktiraju pedijatra za sugestije šta treba pratiti i kako treba pratiti. Devojčice koje uđu u prevremeni pubertet i dobiju preranu menstruaciju mogu biti gojaznije, može imati genetsku osnovu, obično su to deca male telesne težine na rođenju, menjaju se uslovi u kojima smo nekada mi rasli, i uslovi u kojima rastu današnja deca. To možda dozvoljava pomeranje granice, ali svakako mislim da saradnja između roditelja i pedijatra je itekako bitna." - objasnila je ginekolog.
Koji to faktori utiču na preuranjeni pubertet - šta ga uzrokuje:
"Genetska predispozicija, ishrana, hormoni, sve što može da utiče na nešto što može da poremeti metaboličko, imunološko, hormonski odgovor, svakako će dovesti do disfunkcije. Vreme u kome živimo, hrana koju jedemo, da li dovoljno spavamo, kako se odmaramo, da li je sazrela hiptalamo-hipofizna osovina i na kraju disregularnost hormona upravo dovede do disregulacije, odnosno neregularnog ciklusa."
Doktorka je istakla da devojčice u ranijim godinama nisu dovoljno psihički zrele kada dobiju menstruaciju, kao i da je tu važna pomoć i podrška roditelja:
"Mislim da je devojčica potpuno nezrela kada tako rano dobije ciklus, nije zrela ni u 13 kada dboije ciklus, ali negde imamo obavezu kao roditelji da govorimo ženskoj deci šta ih očekuje i sa svakim tim simptoma, tegobama i dilemama koje ima, imamo obavezu da je upoznamo. Ako nastupi rani menstrualni ciklus, on može biti neregularan, i negde devojčicama treba objasniti da se to dešava, da treba vreme da to sazri i da bude regularno. Negde trebamo dati podršku da treba da prođe kroz taj period."
Doktorka Dejana Milojević objasnila je da nije retkost da su prve menstruacije neregularne, a evo kada roditelji ipak treba da odvedu dete kod lekara:
"Lekaru se treba obratiti ako krvarenja traju duže od 10 dana, krvarenja su neregularna. Negde se smatra da ciklus normalno traje 7 do 10 dana. Ukoliko su krvarenja obilna, bolna, ukoliko posle prestanka ponovo nastupi krvarenje, mišljenja sam da svaka mama čija devojčica u neko doba dobije ciklus, bilo to 10, 11 godina, treba da obavi razgovor sa pedijatrom i ginekologom, da devojčica shvati šta je čeka u nekom periodu. "
Doktorka je objasnila da prvi pregled kod ginekologa treba da bude vid savetovanja za devojčicu, da se devojčica upozna sa tim, a onda se obavlja pregled kada stupi u seksualne odnose i tada dobija od ginekologa važne informacije o zaštiti od neželjene trudnoće i polno prenosivih bolesti. "Treba da budemo prijatelji i da pratimo tu devojčicu od njene prve menstruacije i kasnije tokom njenog ginekološkog sazrevanja." - istakla je doktorka.
BONUS VIDEO:
(Yumama/T.A.S.)