Roditeljstvo je velika mudrost i umeće koje se stiče kroz razne edukacije, saznanja, čitanja, iskustvo, a jedna od najvećih grešaka ili, narodski rečeno, "medveđih usluga" koje roditelji često čine jeste prezaštićivanje.
Misija svakog roditelja jeste da zaštiti dete, da obezbedi da ono bude zdravo, da ga zaštiti, sačuva, dobro odgaja, ali problem nastaje kada je dete prezaštićeno. Baš o tome je u emisiji RTS Ordinacija govorio neuroendokrinolog i kreator NTC programa dr Ranko Rajović.
"Dete kada prohodava, treba da padne 500 puta za tri meseca. Da padne na jednu ruku, na dve ruke, na lakat i rame, da nauči da padne, da se prevrne... i onda će naučiti da padne. Ako ne nauči da padne, onda mehanizam u mozgu nema izgrađen. Ako ne zna da padne, imamo u vrtiću povrede, dete padne kao daska, zalepi se na pod. Ako detetu nismo dali da padne, kako će znati kako treba da padne. To je prezaštićivanje. Roditelji moraju da shvate da je zaštićivanje dobro, a prezaštićivanje oštećuje dete. "
Kako dr Ranko Rajović napominje, mudrost roditeljstva je baš u tom pravljenju granice između zaštićivanja i prezaštićivanja.
U snimku objavljenom na Youtube kanalu "NTC sistem učenja", dr Rajović istakao je da prezaštićivanje može da spreči razvoj mozga:
"To je recimo kada je hladno i kaže doktor stavite detetu šal i pustite ga da se igra, a mama stavi i šal, i kapu, i još jedan šal, i ne pusti ga da se igra. To je prezaštićivanje. U konkretnom primeru, fiksirana glava prva tri meseca, zaostaće neki primitivni refleks, što nije u redu, znači deo mozga se nije razvio. Dete će imati problem kada poraste, neće moći da piše, imaće poremećaj koncentracije. i svaka greška roditelja će slabije aktivirati neke regije mozga. Prva greška, prezaštićivanje, fiksiranje glave, druga greška, ne damo detetu da puzi, da nešto dohvati sa poda, treća greška ne damo tati da se igra sa detetom, četvrta greška, ne damo detetu da skače da ne padne, peta, ne damo detetu da se vrti, šesta, ne damo detetu da trči da skače nego ga držimo u kolicima do treće godine. I kad sve to saberemo, to usporava razvoje nekih delova mozga, jer mozak se razvija u pokretu, a prezaštićivanje sprečava razvoj mozga."
BONUS VIDEO:
(Yumama/T.A.S.)