Često, skoliozane utiče na način na koji se dete kreće ili u početku ne izaziva primetan bol u leđima, tako da postoji rizik da se otkrije dijagnoza tek kada se kičma značajno "iskrivi". Zbog toga je važno da roditelji na vreme prepoznaju simptome bolesti i reaguju.
Dugo vreme koje deca provode na mobilnom telefonu, pogrbljen položaj u klupi i nošenje školske torbe na jednom ramenu smatraju se faktorima rizika za skoliozu.
Skolioza je deformitet kičme koja se često javlja kod tinejdžera. Dok blagim slučajevima možda nije potreban nikakav tretman, teže promene kičme koje napreduju tokom vremena mogu biti onesposobljajuće i po život opasno stanje. Ako se ne leče, ovi deformiteti uzrokuju hronični bol, respiratorne i srčane probleme, loš kvalitet života i skraćeni životni vek.
1. Utrnulost u rukama i stopalima
Iako je tiha bolest, skolioza ponekad može izazvati neobjašnjiv bol u leđima jer zakrivljenost kičme vrši pritisak na kičmene nerve. Pored bola, koji nije veliki, već samo ponekad smeta, može se pojaviti slabost, utrnulost i peckanje u nogama.
2. Umor pri dugotrajnom stajanju
Još jedan pokazatelj skolioze je prenaglašen osećaj umora koji dete može da oseti kada stoji duže nego obično. Ovaj zamor se javlja jer u slučaju deformisane kičme, mišići moraju da ulože dodatni napor da drže telo ravno. U ozbiljnijim slučajevima, kada skolioza napreduje i završi sa značajnim pritiskom na grudnu šupljinu, dolazi do ograničenja grudnog koša i dete više ne može da diše tako lako i široko, što dodatno naglašava osećaj umora.
Test koji se možete da uradite kod kuće
Roditelj često prvi primeti kada je detetu jedno rame više od drugog ili su mu neujednačeni struk ili bokove. Sve ovo može biti upozorenje na skoliozu. Česti kućni skrining od strane roditelja može pomoći u ranom otkrivanju i intervenciji.
"Pregled podrazumeva procenu u stojećem i savijenom položaju: dete se savija od struka dok kičma ne postane paralelna sa podom. Roditelji treba da vode računa o bilo kakvim asimetričnim delovima donjeg ili gornjeg dela leđa, lopatica, kukova, struka ili zaobljenih leđa. U ravnom položaju sa spuštenim rukama, veći prostor između jedne ruke i trupa u odnosu na drugu stranu ili savijeno telo takođe može biti alarmantno. Ukoliko primetite bilo koji od ovih simptoma, konsultujte se što pre sa specijalistom" , preporučuje prof.dr Ahmet Alanaj, specijalista ortopedije i traumatologije, a prenosi portal clicksanatate.ro.
Koje mere treba da se preduzmu ako dete ima skolizu
Blagi slučajevi skolioze zahtevaju samo lekarsko posmatranje, dok se umerene krivine mogu korigovati vežbama i protezama. Bez adekvatnih ranih mera, rizik od progresije se povećava i lečenje postaje teže. Kada se zakrivljenost vremenom razvije i pređe 45 stepeni, sužava prostor u grudnom košu, što otežava pravilno funkcionisanje pluća i srca. Za tešku skoliozu, standardni tretman je operacija koja uključuje fuziju kičme.
Postupak stabilizuje kičmu pomoću šrafova i šipki i veoma je efikasan. Za određenu grupu pacijenata sa skoliozom, inovativna hirurška intervencija koja se zove može biti alternativa fuziji kičme.
Napomena: Važno je da dete redovno ide na sistematske preglede kod pedijatra koji će pratiti rast i razvoj, kao i da odmah reagujete na svaku promenu i konsultujete se sa specijalistom da bi se na vreme tretirala.
(Yumama/T.A.S.)
BONUS VIDEO: